Извор: РТС

Завршница кампање у трци за Белу кућу – Камала и Трамп у борби за Пенсилванију

Американци сутра на биралиштима гласају за Камалу Харис или Доналда Трампа на изборима који би могли да буду преломни тренутак политике Сједињених Држава. Кандидати припремају своје завршне говоре и поруке. Чини се да би победа у Пенсилванији, једној од седам кључних савезних држава, могла да значи и тријумф у трци за Белу кућу. Анкете предвиђају неизвесну борбу, а кладионице типују на републиканског кандидата.

Скоро 80 милиона бирача већ је гласало поштом или током раног гласања које је завршено јуче, што је око 50 одсто америчких грађана са правом гласа.

Последњег дана кампање, Камала Харис и демократе су се растрчали на скуповима широм Пенсилваније – можда и најбитније савезне државе, међу седам кључних које би могле да одлуче новог шефа Беле куће.

Завршни митинг им је у Питсбургу и Филаделфији, где би у фокусу требало да им буду средња класа и Латиноамериканци. У томе ће Харисовој помоћи певачица Лејди Гага и водитељка Опра Винфри.

У комшилуку ће се чути и глас републиканског кандидата Доналда Трампа, који ће говорити у Питсбургу. Завршну реч имаће на скупу у Гранд Рапидсу, у Мичигену.

Аналитичари предвиђају да ће кандидат који освоји 19 електорских гласова у Пенсилванији имати више од 97 одсто шанси да постане 47. председник САД.

Пенсилванија је 15 пута гласала за републиканске кандидате, а 14 за кандидате демократа. Тамо је 2016. године победио Трамп, док је 2020. славио Џозеф Бајден.

Трампово "ново златно доба" и претње Мексику

Док је Камала у завршници кампање избегла нашироко помињање ривала, републикански кандидат Доналд Трамп је на предизборном скупу у Северној Каролини поткачио њу, Мишел и Барака Обаму, али и мигранте, пре свих оне из Мексика.

Ако постане амерички председник, како каже, од суседа ће затражити да плате за илегалне преласке границе, увођењем царина од 25 одсто.

Трамп је претходних дана обећавао и "ново златно доба" Америке, поправку онога што су демократе и Камала "сломили", финансијску подршку Израелу и велику улогу за Роберта Ф. Кенедија Млађег у сектору здравства, теоретичара завере и противника вакцинације, који је дуго био независни кандидат и трећа страна америчких избора, пре него што је крајем лета одустао од кампање и подржао републиканског кандидата.

Трамп је навео и да је погрешио што је прихватио резултате претходних избора и напустио Белу кућу.

Камала Харис – борба за Газу креће из Мичигена

Камала Харис је претходних дана обећала крај рата у Појасу Газе, што је посебно интересовало бројне арапске бираче у Мичигену, још једној колебљивој савезној држави. 

У Мичигену живи око 240.000 регистрованих гласача муслимана или Американаца арапског порекла, од којих је већина на претходним изборима гласала за Бајдена, када је тесно победио управо Трампа.

У међувремену, Американци муслиманске вероисповести и арапског порекла, замерили су званичном ставу Вашингтона у актуелним сукобима на Блиском истоку.

Финалне анкете истраживања јавног мњења приказују неизвесну трку колебљивим државама, док кладионице предвиђају Трампову победу.

У фокусу економија и питање абортуса

Као најважније теме републиканаца издвојиле су се економија и илегалне миграције, док су демократе кампању фокусирале на борби за очувању репродуктивних права.

Иако је америчка реторика заоштрена, професор Питер Лоџ са Универзитета у Вашингтону у разговору за РТС истиче да не очекује политичко насиље.

"Политика је најчешће досадна, а овде избори личе на спортске догађаје. Међутим, има људи који политику желе да предају у погрешне руке. Они могу да буду насилни, а медији би то онда преносили и преувеличавали. Политичко насиље морамо да схватимо као опасно, али и да разумемо да већина Американаца жели да живи нормално", поручио је Лоџ. 

Поред гласања за председника, Американци одлучују и ко ће контролисати амерички Представнички дом, а бира се и трећина места у Сенату. 

Званични резултати председничких избора биће објављени 6. јануара 2025. године.

Ово су 60. по реду амерички председнички избори.

Читај ми!