Извор: CNN, BBC, Reuters

Шест странаца ухапшено у Венецуели због наводног плана ЦИА да убије Мадура, међу њима америчка "Фока"

Венецуелански министар спољних послова Диосдадо Кабељо саопштио је да су власти ухапсиле шест страних држављана, укључујући припадника елитне јединице за специјалне операције америчке морнарице "Фоке" (Навy СЕАЛ), због наводне завере ЦИА да дестабилизује ту латиноамеричку земљу.

Диосдадо Кабељо тврди да је циљ ЦИА да убије председника Николаса Мадура, док је Стејт департмент негирао ове наводе.

На конференцији за новинаре, Кабељо је идентификовао наводног америчког специјалца као Вилијама Џозефа Кастанеду Гомеса, рекавши да је он вођа операције. Министар је навео и имена још двојице притворених Американаца - Дејвид Естреља и Арон Барет Логан.

Кабељо је додао да су ухапшена и двојица шпанских држављана, Хосе Марија Басоа Валдовинос и Андрес Мартинез Адасме, као и Чех Јан Дармовзал.

Влада Венецуеле саопштила је да су приведени Шпанци повезани са мадридским Националним обавештајним центром. Међутим, извори из шпанске владе рекли су локалним медијима да њих двоје не припадају обавештајној организацији.

"ЦИА је на челу ове операције. То нас уопште не изненађује, али они, Национални обавештајни центар Шпаније, увек су били прикривени знајући да ЦИА делује у овој области", рекао је Кабељо на конференцији за новинаре, тврдећи да је умешан и шпански Национални обавештајни центар.

Он је навео да је операција имала "веома јасне циљеве за убиство председника Николаса Мадура" и других високорангираних венецуеланских политичара, укључујући потпредседника и самог Кабеља.

Венецуеланске власти су такође заплениле 400 америчких пушака повезаних са наводном завером, рекао је он.

САД негира тврдње Венецуеле

Стејт департмент је негирао те тврдње, али је потврдио да је припадник америчке војске ухапшен у Венецуели, као и да је канцеларија "упозната са непотврђеним извештајима о још двојице притворених америчких држављана" у тој земљи.

''Све тврдње о умешаности САД у заверу за свргавање Мадура су категоричка лаж. САД настављају да подржавају демократско решење политичке кризе у Венецуели'', рекао је потпарол Стејт департмента Метју Милер.

То долази два дана након што је Вашингтон санкционисао 16 венецуеланских званичника који су блиско повезани са председником Мадуром, након његове спорне изборне победе.

Ројтерс: Мадрид тврди да ухапшени нису део шпанске обавештајне службе

Двојица шпанских држављана ухапшена у Венецуели нису повезана са шпанском обавештајном службом, а Мадрид није био укључен ни у какав план за политичку дестабилизацију те јужноамеричке земље, рекао је неименовани извор из шпанског Министарства спољних послова за Ројтерс.

"Шпанија пориче и апсолутно одбацује било какву инсинуацију да је умешана у операцију политичке дестабилизације у Венецуели“, нагласио је извор.

Хапшења су уследила два дана након што се шпански амбасадор у Каракасу Рамон Сантос састао са венецуеланским шефом дипломатије, Иваном Хилом у Каракасу.

До тензија између две земље је дошло након што је шпанска министарка одбране Маргарита Роблес изнела тврдње да у Венецуели влада диктатура, као и после састанка венецуеланског опозиционара Едмунда Гонзалеса са шпанским премијером Педром Санчезом у Мадриду.

Едмундо Гонзалес је напустио Венецуелу раније ове недеље, након што је добио азил у Шпанији, због наводног политичког прогона у латиноамеричкој земљи.

После избора одржаних у јулу, венецуеланска опозиција је објавила резултате гласања и истакла да је 75-годишњи Гонзалес однео убедљиву победу. Међутим, венецуеланска Изборна комисија прогласила је Николаса Мадура победником, а он је одбацио међународне критике као десничарску заверу.

До сада су САД, Аргентина и Перу признале Гонзалеса за новоизабраног председника.

Читај ми!