Тужилаштво БиХ: Ухапшен министар Ненад Нешић и још шест лица, сумњиче се за корупцију

У истрази коју Тужилаштво БиХ проводи заједно са Управом за организовани криминал Министарства унутрашњих послова Републике Српске, у предмету за коруптивна кривична дела, по наредби тужиоца слободе су лишени Ненад Нешић, министар безбедности у Савету министара БиХ, Милан Дакић, директор ЈП Путеви Српске, Младен Лучић и још четири лица.

Они су осумњичени да су као руководиоци ЈП Путеви Српске и лица која су пословала са наведеним предузећем, починили кривична дела удруживање ради чињења кривичних дела, прање новца, злоупотреба службеног положаја или овлашћења и примање мита, наводи се у саопштењу Тужилаштва БиХ.

У Источном Сарајеву су раније, данас обављени претреси и саслушања министра безбедности у Савету министара БиХ Ненада Нешића и брата бившег министра за људска права и избеглице у Савету министара Милоша Лучића, Младена Лучића.

Акцију је водила Управа за организовани криминал МУП-а Републике Српске, а по налогу Тужилаштва БиХ.

МУП Републике Српске извршио је претрес канцеларије у Јавном предузећу Путеви Републике Српске.

Наводно, Нешић се доводи у везу са корупцијом за период када је вршио функцију директора Путева Српске, што је МУП Српске истраживао у претходном периоду, напомиње РТРС.

Нешић је периоду од 2016. до 2020. године обављао функцију в. д. директора Путева Српске.

Федерални медији преносе да постоји основа сумње да су предузећа, која одржавају путеве била принуђена да сарађују са предузећем "Леџенд" д.о.о. тако што су од њега куповала абразивни материјал за посипање путева по знатно већим ценама од тржишних.

Директор предузећа "Леџенд" д.о.о. је Младен Лучић.

Нешић је раније рекао да ће се сам одазвати Тужилаштву БиХ.

Додик: Поступање према Нешићу прогон српских кадрова

Председник Републике Српске Милорад Додик истакао је да поступак против Нешића "потпуно неприхватљив", чиме је показало да је постало "инструмент појединих страних амбасада".

“Овакав начин рада представља прогон кадрова из Републике Српске с циљем њене дестабилизације”, написао је Додик на платформи Икс.

Истакао је да је, уколико постоје сумње на незаконите радње, поступак требало водити у складу са законом.

“Тужилаштво БиХ показује да је постало инструмент појединих страних амбасада и сарајевске политичке јавности за обрачун с Републиком Српском. Уколико постоје сумње да је било незаконитих радњи, тај поступак треба да се води у складу са законом, а не да се од њега прави медијски спектакл и представа за јавност”, оценио је Додик.

Бањац: Политички притисак

Дарко Бањац председник НПС, партије која заједно са странком Ненада Нешића наступа у Скупштини Српске разлог за привођење види управо у посљедњем скупштинском заседању.

"Ја мислим да је ово прије свега појединих амбасада политички притисак преко Тужилаштва и Суда БиХ. Ја знам Нешића. Он неће одустати од својих политичких ставова и оног што је рекао за говорницом Скупштине. Ми смо свјесни шта нас чека", истиче Бањац.

Сташа Кошарац, заменик председавајућег, поручује да нема седнице Савета министара БиХ док се ово не разреши.

Вучевић: Несигурност за српски народ

Председник Владе Србије Милош Вучевић сматра да хапшење Нешића уноси несигурност за српски народ.

"Све је чудно што се дешава у БиХ у последње време и овај притисак на Додика да непосредно после операције мора да присуствује суђењу. Насилно убрзавање неких поступака и процеса, чудне одлуке неких вештака, лекара да је он способан да присуствује без прегледа пацијента. И нека потреба да у неком кратком року заврши то суђење са неким планираним сценариом", истиче Вучевић.

Читај ми!