Извор: РТС

Повремене блокаде широм Београда, инциденти у Земуну, окупљања у више градова

Грађани повремено блокирају улице центра Београда, Новог Београда и Земуна. Уклоњена блокада са прометне саобраћајнице у Ваљеву која је од јуче била блокирана. Завршена блокада две раскрснице кружног тока код Лидла и код "Моравице" у Чачку. У осталим градовима улице су углавном проходне. Студенти који блокирају факултете позвали су грађане на непослушност и блокаду саобраћајница.

Током блокаде на Дорћолу полиција легитимисала грађане, ухапшена једна особа

Полиција се склонила са блокаде у близини Прве београдске гимназије на Дорћолу, након што је легитимисала око 30 грађана и привела једног студента, пренео је Фонет.

Грађани се, ипак, не разилазе, већ стоје код оближњег кафића, где их је полиција склонила.

На тој локацији је и даље паркирано једно возило саобраћајне полиције.

Грађани су се претходно више сати надмудривали са полицијом и прво су блокирали Бранкову улицу, па Коларчеву, Француску и Жоржа Клеменсоа, пре него што их је интервентна коначно опколила у Скендербеговој.

У 18 часова почеле блокаде у Нишу и Чачку

Блокада саобраћаја у 18 часова почела је на две локације у Нишу – на Тргу краља Александра и код кружног тока на Булевару Немањића.

Истовремено, почела је блокада кружне раскрснице у Чачку код Моравице.

Блокада на Тргу краља Александра у Нишу
РТС/

Уклоњена блокада у Земуну

Припадници Жандармерије су уклонили блокаду која је раније данас постављена у центру Земуна.

Радници Градске чистоће уклањају са коловоза гуме, ограде и контејнере који су били постављени како би саобраћај био блокиран.

Делимично је успостављен саобраћај према Карађорђевој улици.

Новинарка Информера нападнута је током поподнева док је извештавала са блокиране раскрснице у Земуну. Председник Србије Александар Вучић осудио је напад на новинарку.

Одблокирана раскрсница у Ваљеву

Полиција у Ваљеву током поподнева је одблокирала раскрсницу у Улици владике Николаја која је од јуче била блокирана, јавља дописник РТС-а.

Комунално предузеће је уклонило контејнере, а полиција је легитимисала учеснике блокаде.

Поново блокиран центар Земуна, инцидент на блокади

Грађани су поново блокирали Главну улицу у Земуну.

Током поподнева дошло је до инцидента, када је један аутомобил покушао да прође кроз блокаду, преноси Танјуг.

Младић који је био на месту сувозача изашао је из аутомобила, померио металну ограду и контејнер које су поставили учесници блокаде и одгурнуо младића који је покушао да блокира аутомобил.

Аутомобил је прошао кроз блокаду, али су тада учесници блокаде стали испред возила онемогућавајући га да крене. Аутомобил је кренуо и при том ударио једну жену, која је пала, али је брзо устала. Полиција у цивилу задржала је возача и сувозача аутомобила који је прошао кроз блокаду и одвела их у аутомобил без полицијских ознака, али су учесници блокаде потом опколили аутомобил.

Foto: Fonet/Marko Dragoslavić

Осам месеци од пада надстрешнице, 16 минута тишине у Новом Саду

Осам месеци од трагедије на железничкој станици у Новом Саду, велики број грађана окупио се на раскрсници, у непосредној близини од места на којем се надстрешница обрушила, када је настрадало 14 особа, а три су тешко повређене, од којих су две касније преминуле.

Бетонска надстрешница реконструисане Железничке станице у Новом Саду пала је око поднева у петак, 1. новембра 2024. године.

Спасиоци су из рушевина извукли 14 тела и троје тешко повређених особа. Број погинулих порастао је на 16, пошто је двоје повређених преминуло од задобијених повреда.

Више тужилаштво у Новом Саду подигло је оптужницу крајем прошле године против 13 особа, али је суд вратио предмет тужилаштву на допуну истраге.

У притвору је девет особа, а троје је у кућном притвору, међу којима је и бивши в. д. генералног директорка "Инфраструктуре железнице Србије" Јелена Танасковић.

Бивши министар грађевинарства Горан Весић брани се са слободе, пошто је суд усвојио жалбу његовог браниоца и укинуо му притвор након неколико дана.

У Београду, Виши суд је потврдио оптужницу против троје окривљених за несрећу – С. К., менаџерке за развој инвестиција АД “Инфраструктура железнице Србије” са седиштем у Београду, председника Комисије за технички преглед Железничке станице у Новом Саду М. С. и чланице те комисије Б. К.

И Тужилаштво за организовани криминал укључено је у истрагу, дало је своје мишљење на оптужницу и предмет придружило предистражном поступку о финансијским токовима свих актера на пројекту мађарско-српске железничке пруге на територији Србије.

Министар грађевинарства Горан Весић поднео је оставку 5. новембра. Двадесет дана након несреће оставке су поднели и в. д. директора "Инфраструктуре железнице Србије" Јелена Танасковић и министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић.

После несреће уследили су протести, свакодневно одавање поште страдалима и студентске блокаде и акције широм земље, којима се тражи одговорност за пад надстрешнице у Новом Саду и погибију 16 људи.

Блокирано је више десетина факултета на четири државна универзитета, неколико ректората.

Студентске блокаде почеле су на Факултету драмских уметности у Београду, због напада на студенте и професоре ФДУ током акције одржане четири дана раније, којом је одата пошта страдалима.

Протестима и обуставама рада прикључивали су се у претходних осам месеци и просветни радници у основним и средњим школама, матуранти, адвокати, радници.

Тадашњи премијер Милош Вучевић поднео је оставку у јануару, пошто је, како је рекао, трагедија у Новом Саду бацила велику сенку на целу прошлу годину и рад Владе.

Фото: РТС
Опширније Краће

Измена траса појединих аутобуских линија, неки трамваји не саобраћају или возе скраћено

У Београду због блокада раскрснице у Краљице Марије, код Машинског факултета, затим раскрснице са Улицом Старине Новака, Булевар краља Александра са Београдском и Рузвелтовом, раскрсница Јурија Гагарина и Гандијеве, кружног тока код Трошарине и Паунове улице, измењеним трасама саобраћају аутобуси на линијама 94, 95 и 9а и трамваји 7Л, 9Л и 12Л и саобраћају скраћено до гараже Депо–Сава.

Тренутно не саобраћају трамваји на линијама 2, 5 и 6 због блокада у Булевару краља Александра, код Правног факултета и Цветкове пијаце.

Блокаде су и у Пауновој улици па не саобраћају тролејбуси на линији 40 и скраћени су до старе окретнице на Бањици.

У Ваљеву је једна прометна раскрсница од јуче остала блокирана. Са раскрснице нису склоњени контејнери, а присутна је мала група грађана углавном младих.

Полиција од почетка блокаде није реаговала.

У Нишу тренутно нема блокада. Ноћас је био блокиран део града од тржног центра Делта до преко Црвеног певца, Душанове улице и Основног суда.

Према незваничним информацијама нишке полиције, две особе су приведене.

У Чачку су од јутрос до око 10.30 биле блокиране две раскрснице кружног тока код Лидла и код "Моравице". Успостављен је редован саобраћај.

У Крагујевцу тренутно нема блокада. Око два сата после поноћи, након појаве полиције, грађани су се повукли и са раскрснице код Великог парка.

Магистрални пут у Ужицу одблокиран око три сата након поноћи.

Пуковник Жељко Бркић, помоћник директора полиције, изјавио је за РТС да је већина блокада на територији Србије уклоњена и да саобраћај функционише нормално. "Од 29. јуна до 1. јула привели смо укупно 76 особа – 66 због прекршаја и 10 због извршења кривичних дела", истакао је Бркић.

Окупљање грађана и блокада појединих саобраћајница у већини места почели су у послеподневним сатима и завршена током вечери.

Блокада је осим Београда било у Новом Саду, Панчеву, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу и другим градовима. Блокиране су раскрснице и кружни токови, а у појединим местима и магистрални правци.

Осим мањих инцидената, окупљања грађана су прошла углавном мирно. Полиција је била присутна на местима где су се грађани окупљали, уклањала блокаде код Теразијског тунела, Зеленог венца и на другим местима како би обезбедила проток саобраћаја на кључним местима у граду.

Студенти у блокади позвали су на грађанску непослушност и обуставу рада од 1. јула до испуњења три захтева – расписивања ванредних парламентарних избора, распуштања скупа у Пионирском парку и ослобађања неправедно приведених студената.

Читај ми!