Извор: РТС

Из Косовске Митровице позив да се српској деци на КиМ омогући нормалан живот - страх постао одредница живота

Студенти, просветни радници, представници Српске листе и грађани, прошетали су центром северног дела Косовске Митровице, поводом Светског дана детета, указујући на непоштовање најелементарнијих права српске деце на КиМ, почевши од немогућности да редовно добију школске уџбенике па до слободе кретања.

На челу колоне били су студенти више факултета у Митровици, носећи неке од фотографија српске деце из више средина на КиМ, а која су претрпела тортуру и нападе Албанаца последњих година.

Већина фотографија које показују тортуру српске деце излепљена је јутрос у више средина на северу КиМ, чиме је у Митровици почело обележавање Светског дана детета.

На фотографијама су рањена браћа Стефан и Милош Стојановић из Готовуше код Штрпца, рањени из ватреног оружја на Бадњи дан прошле године, Никола Перић из Гојбуље, претучен 1. јула 2021. године јер је носио ланчић са православним крстом.

На плакатима су и претучени Михајло Станковић из Косовске Каменице и Лазар Милутиновић из Сувог Дола код Северне Митровице.

"Свако дете треба да има право да у школу иде без страха"

Шетња је мирно завршена на тргу "Браће Милић", у близини централног моста на Ибру.

Одатле је поручено да млади и деца желе да имају безбрижно детињство, мирно одрастање, да граде безбедан живот на овим просторима.

"Свако дете треба да има право да у школу иде без страха, да се дружи, слободно шета, слободно расте у миру. Зашто ми на то немамо право? Зато нека нас данас сви чују, нека нас виде и дозволе нам да растемо у миру и слободи, што желимо и свој деци овога света", пренела је у обраћању девојчица Дара Радосављевић из Житковца код Звечана.

Учесници шетње претходно су на Техничком факултету у Митровици присуствовали трибини поводом Светског дана детета, на којој је указано да годинама уназад ескалирају напади на Србе и српску децу на КиМ, да се српској деци систематски отежавају школовање и одрастање.

"Страх постао одредница живота" 

Наставни радници из више српских средина на КиМ истичу да је страх постао одредница живота њихове деце и ученика.

"Страх је као емоција нешто што је пратеће и део свакодневног живота. Свака ситуација изазива страх код деце и родитеља, професора, све оно што се дешава на терену омета дечја права и наш рад. Наилазимо на разноразне опструкције и све што сада радимо је јако тешко", навела је Зорица Јовановић, психолошкиња у вртићу у Лепосавићу. 

Читај ми!