среда, 30.10.2024, 20:37 -> 21:20
Ђурић за РТС: Ако деловање Куртијевог режима не буде заустављено, дијалог неће ићи напред
Србија је послала поруку да је земља која је окренута ка будућности, која се снажно економски развија, чије економија, институције, инфраструктура, регионалне везе напредују и која пружа своју руку сарадњи свима, али и која држи до свог достојанства, рекао је након седнице Савета безбедности УН шеф српске дипломатије Марко Ђурић. Истакао је да је послата и порука албанској заједници на Косову и Метохији да они нису страна с којом је Београд у сукобу, већ Куртијев режим.
Министар спољних послова Марко Ђурић рекао је за РТС да је на седници Савета безбедности УН о Косову и Метохији позвао међународну заједницу на снажну акцију против Куртијевог режима и на санкције које треба да спрече његово деловање.
"Указали смо на то да уколико овакво нешто не буде заустављено, мораћемо да будемо суочени са последицама, односно са нестанком мултиетничког карактера Косова и Метохије, са чињеницом да процес нормализације и дијалога неће ићи напред и са назадовањем у односима у региону", истакао је Ђурић.
Нагласио је да је Србија послала поруку да је земља која је окренута ка будућности, која се снажно економски развија, чије економија, институције, инфраструктура, регионалне везе напредују и која пружа своју руку сарадњи свима, али и која држи до свог достојанства.
"Истовремено, послали смо и поруку албанској заједници да Албанци на Косову и Метохији нису страна са којом смо ми у сукобу. Ми имамо сукоб и проблем са Куртијевим режимом, а Албанце позивамо да одбаце екстремизам, етнонационалистичку поделу и политику која читав регион враћа у прошлост. Мислим да је то била добра порука и у очима међународне заједнице где се Србија поставља као одговоран, рационалан и озбиљан саговорник, који помаже својој заједници која је изложена притисцима, дискриминацији, невољи, али и истовремено чува стабилност и оријентацију ка нормалним односима. Тако да, захваљујући томе, никада није био видљивији контраст између Куртијевог деловања и жеље Србије да заштити оно што су основна људска права Срба", поручио је Ђурић.
Додао је да је Доника Гервала Шварц највећи део свог излагања посветила опсесивној мржњи према председнику Србије Александру Вучићу.
"Та опсесивна мржња је ишла толико далеко да је она практично приступила једној дехуманизацији, етикетирању и вређању и председника и државе Србије. Ја сам госпођи Гервали јасно рекао, Александар Вучић је не само мој, он је по међународном јавном праву и ваш председник и није лепо да се у иностранству на тај начин опходите према вашем председнику", рекао је Ђурић.
"Србија захвална земљама које нису признале једнострано проглашену независност КиМ"
Нагласио је да је Србија захвална амбасадорима Кине, Русије и других земаља које нису признале једнострано проглашену независност Косова и Метохије.
"Захвални смо и некима од признавача који су проговорили о кршењима људских права Срба на КиМ, о систематском подривању стабилности, о једностраним и некоординисаним мерама и мислим да Куртијев режим не може бити задовољан тиме што у Савету безбедности готово постоји консензус о осуди његовог једностраног и некоординисаног деловања, иако бисмо ми увек волели да међународне организације кажу више, морам да кажем да је госпођа Зијаде, односно УНМИК, бар део онога што се дешава на КиМ правилно осветлила и зато и нервоза Гервале и Куртијевог режима", рекао је Ђурић.
Истакао је, ипак, да нема разлога за задовољство.
"Ово је још један дан у коме је Србима на Косову и Метохији тешко, у коме ће преноћити у атмосфери у којој не знају какво ће ново зло да дође из Куртијеве главе већ сутра, али је добро што, ако ништа друго, мрежу подршке и истину о ономе што се дешава на Косову и Метохији ширимо и градимо", нагласио је Марко Ђурић.