Извор: РТС

Савет безбедности – Шефица Унмика упозорила на крхко стање на северу, Ђурић затражио одлучну реакцију УН

Амбасадори чланица Савета безбедности Уједињених нација саслушали извештај Антонија Гутереса, у којем се упозорава на напету ситуацију и могућност ескалације на северу КиМ. Српски министар спољних послова затражио брзу реакцију Савета после низа једностраних и опасних мера Приштине. Доника Гервала Шварц: Путин би могао да изазове рат у Европи. Америка, Велика Британија и Јапан траже укидање Унмика. Кина, Француска и Русија против.

Ђурићева реплика: Немамо конфликт са Албанцима већ са режимом који систематски угрожава Србе

На крају седнице, српски министар спољних послова Марко Ђурић реплицирао је представници власти у Приштини, навевши да "нема конфликта са Албанцима, већ са режимом који систематски угрожава Србе и друге неалбанске заједнице".

"Ваша опсесија председником Вучићем говори неколико ствари – да води државу добро, да вам јачање наше економије и спољнополитичке позиције изазивају бес. Показујете још једном непоштовање жртава рата, јер неприкладно користите реч геноцид, нарочито имајући на уму да је две трећине Срба под присилом протерано са Косова", рекао је Ђурић.

САД за гашење Унмика

Заменик америчког амбасадора при УН Роберт Вуд поновио је захтев да се преиспита улога Унмика, а расправе у Савету безбедности ограниче на затворене консултације једном годишње.

"После четврт века, Унмик је у великој мери надживео првобитни мандат и САД позивају Савет безбедности да преиспита ову мисији и почне процес њеног гашења", рекао је Вуд, упозоривши Унмик да заузме неутралнији став у будућим извештајима о стању на КиМ.

"Циљ САД је међусобно признање", рекао је Вуд, жестоко критикујући српске власти због чињенице да су виновници прошлогодишњих догађаја у Бањској на слободи.

Забринути смо због некоординисаних акција које преузима косовска влада, а које нису у сагласности са приврженошћу косовских власти да учествује у дијалогу којем посредује ЕУ", рекао је Вуд, наводећи да такве акције погађају рањиве и мањинске заједнице.

Роберт Вуд

Кина: 1244 и територијални интегритет Србије

Кинески став је јасан – подржавамо заједнички прихватљиво решење, уз пуно поштовање Резолуције 1244 и поштовање територијалног интегритета Србије, рекао је кинески амбасадор при УН Фу Цонг.

Оптужио је косовске власти због застрашивања српског становништва једностраним акцијама, наводећи да су мир, стабилност и међусобно поштовање од користи за све актере.

Кинески амбасадор је поручио косовским властима да прагматична решења и добробит становништва подривају једностраним и неопрезним акцијама које подижу тензије.

Унмик игра важну улогу у промоцији и одржавању мира... Данашњи свет који се мења не може поднети нове тензије. Међународна заједница има обавезу да спречи да Балкан још једном упадне у замку сукоба, рекао је Фу Цонг.

Фу Цонг

Русија: Неопходан притисак на Куртија

"Откако је ултранационалистички покрет Самоопредељење дошао на власт број етничко мотивисаних насиља је драматично повећан", упозорио је руски амбасадор при УН, Василиј Небензја.

Уколико не буде извршен притисак на Куртија, он ће наставити да протерује српско становништво из енклава. Београд је непрестано под притиском да призна независност Косова, док се истовремено намерно превиђају одредбе Бриселског споразума, пре свих обавеза Приштине да формира Заједницу српских општина, рекао је руски амбасадор.

Тражимо притисак на Приштину да се ова одредба одмах и без условљавања испуни, рекао је Небензја и оценио да је најава власти у Приштини о формирању хеликоптерске јединице у директној супротности са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН из јуна 1999. године.

Руски амбасадор је рекао да је улога Унмика у стабилности Косова назамењива, оптужујући косовске и међународне власти да намерно занемарују истраге о нападима на двојицу руских дипломата пре неколико година.

Француска: Нормализација односа Београда и Приштине кључ европске стабилности

Француска сматра да је нормализација односа Београда и Приштине кључна за обезбеђивање шире европске сигурности, осуђујући узастопне акције косовских власти на северу које су узнемириле локално становништво, рекао је заменик амбасадора те државе при УН Џаи Дармадхикари.

Француски дипломата је, такође, рекао да је неприхватљиво што су починиоци догађаја у Бањској још увек на слободи.

Наставићемо да подржавамо дијалог у којем посредује ЕУ, која је за постизање трајног и обавезујућег договора добила мандат Савета безбедности.

Француска сматра да мандат Унмика треба да се настави све док буде потребно, рекао је Џаи Дармадхикари.

Џаи Дармадхикари

Велика Британија и Јапан за преиспитивање улоге Унмика

Велика Британија позвала је обе стране да покажу храброст у испуњавању претходно постигнутих споразума, пре свега у успостављању Заједнице српских општина и привођењу правди одговорних за догађаје из Бањске прошле године.

Велика Британија је позвала да се редефинише улога Унмика, наводећи да је 16 година од једностраног проглашења независности Косова ситуација на терену непрепознатљива.

Овом захтеву придружио се и амбасадор Јапана при УН, Јамазаки Казауки.

Словенија забринута због развоја ситуације на КиМ

Словеначки амбасадор при УН Самуел Жбогар навео је да је његова земља забринута наводима које је изнела шефица Унмика, упозоравајући да Словенија тражи успостављање Заједнице српских општина, али и "прекид међународне изолације Косова".

Жбогар је затражио и снажнију приврженост лидера Бриселском и Охридском споразуму, осуђујући запаљиву реторику и неопрезне потезе.

Овакви потези не доприносе интегративним процесима. Позивам Србију да помогне истрагу о догађајима у Бањској. Уколико желимо бољу будућност за све, морамо се окренути промоцији образовања, наслеђа и толеранције, рекао је Жбогар.

Самуел Жбогар

Гервала Шварц: Путин би могао да изазове рат на Балкану

Косовска министарка спољних послова Доника Гервала Шварц је најпре протестовала због коришћења назива Косово и Метохија, тврдећи потом да је свим косовским становницима омогућен приступ здравству и школству.

Гервала Шварц је, такође, навела да су преузимањем институција "косовске власти ослободиле становнике", негирајући да постоји иједан пример дискриминације било кога на КиМ.

Наставићемо да штитимо своје становнике и да им пружамо све потребне услуге... Морамо да говоримо о опасностима о којима нико не жели да говори. О рату који би Путин могао да изазове на Балкану, рекла је косовска министарка.

Оптужила је власти у Београду да желе да униште косовске институције "чак и оружјем", наводећи да је потпредседник српске владе Александар Вулин недавно положио цвеће на гроб Јосифа Висарионовича Џугашвилија Стаљина.

Србија је, одмах после Русије, највећа опасност за мир у Европи. Ми смо у опасности, рекла је Доника Гервала Шварц.

Гервала, такође, тврди да КиМ има највећи могући ниво заштите мањинских права у Европи, уз гарантована места у парламенту.

Извештај Унмика је непоуздан, непрецизан и изузетно просрпски интониран, рекла је косовска министарка, саветујући амбасадоре чланица Савета да се, уместо њега, користе неким од бројних других извештаја.

Доника Гервала Шварц

Провокативне акције изазивају страх међу српским становништвом

Српски министар спољних послова Марко Ђурић је, такође, рекао да провокативне акције косовске полиције стварају страх међу српским становништвом, наводећи да је од доласка на власт владе Аљбина Куртија забележен драстичан пораст броја инцидената против Срба.

Ово указује на систематско утеривање страха Србима на КиМ, наводећи да Курти не планира да спроведе договор о формирању Заједнице српских општина, чиме не само што негира договоре већ се супротставља међународним ауторитетима, рекао је Ђурић.

На овај начин баца се сенка на договоре, рекао је српски министар спољних послова, наводећи да је косовска полиција, опремљена као војска, ранила шест особа српске националности, без икакве одговорности.

Ђурић је амбасадорима чланица Савета безбедности навео списак инцидената у којима су страдали косовски Срби, а да за нападе на њих нико није одговарао, као и да није покренута одговарајућа истрага.

Тек мизеран постотак од 220.000 прогнаних Срба вратио се на КиМ, рекао је Ђурић, упозоравајући да је Куртијева влада најавила нови круг експропријације српског власништва, чиме се задаје додатни ударац могућности повратка Срба на КиМ.

Ђурић позвао на брзу и одлучну реакцију Савета безбедности

Српски министар спољних послова Марко Ђурић је рекао да је Србија чврсто привржена кључним документима УН и просперитетној будућности свих својих становника.

Насупрот томе, стање на КиМ се драматично погоршало, при чему се створила клима неповерења и страха. Тражим вашу брзу и одлучну акцију. Поставља се питање хоћемо ли стајати по страни и гледати ове догађаје, упозорио је Ђурић.

Шеф дипломатије Србије је истакао да се приближавамо тужној годишњици погрома из 2004. године, када је убијено 28 недужних људи и рањено још 1.000. Недавна прошлост српског становништва на КиМ била је болна, каже Ђурић.

Упозорио је и да је, од Куртијевог повратка на власт, покренут процес маргинализације српског становништва, уз више од 90 напада на Србе и њихову имовину без иједног ухапшеног.

Марко Ђурић

Ситуација на северу крхка, опасне најаве отварања моста у Косовској Митровици

Шефица Унмика, Каролин Зијаде је, представљајући извештај о стању на КиМ, истакла да је упркос жељи свих актера за миран и конструктиван дијалог, ситуација на северу и даље крхка.

Акције косовских власти на северу и 16. октобра у Србици умањили су могућност мањинских заједница, пре свих Срба, да добију приступ основним потребама, укључујући здравство и школство, рекла је Зијаде.

Шефица Унмика је, такође, упозорила на опасност коју представљају најаве отварање моста у Косовској Митровици за аутомобиле, те на низ акција косовске полиције о којима се води истрага због претеране употребе силе.

Управо сам сазнала да је генерални инспектор предложио суспензију двојице полицајаца због хапшења две особе на северу, рекла је Зијаде.

Зијаде је, такође, затражила свеобухватну истрагу о догађајима у Бањској од 23. септембра прошле године, називајући то "неприхватљивим" и "озбиљним безбедносним инцидентом".

Зијаде је, на концу, рекла да је недавно истраживање показало забрињавајуће низак ниво поверења свих косовских заједница у институције и могућност помирења.

Каролин Зијаде

Савет безбедности, на дневном реду Косово

Почела је седница Савета безбедности о стању на КиМ. Извештај шефа светске организације, амбасадорима и министрима представиће шефица Унмика, Каролин Зијаде. 

Почела седница Савета безбедности, прва тачка Сомалија

Савет безбедности УН, којем председава Швајцарска, почео је седницу расправом о стању у Сомалији.

Извештај генералног секретера УН, Антонија Гутереса о КиМ је следећа тачка дневног реда.

Ђурић са председавајућом Савета безбедности УН у Њујорку

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић састао се данас са амбасадорком Швајцарске при УН и актуелном председавајућом Савета безбедности УН у Њујорку Паскал Кристин Берисвил.

Извештај Тамаре Стојсављевић из Њујорка

Савет безбедности Уједињених нација расправља данас о шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереса о раду Унмика на Косову и Метохији.

 

Читај ми!