Извор: Канцеларијa за КиМ

Петковић: Закони подршке Србима на КиМ немају везе с обавезама из дијалога

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је да Закони које доноси Србија као вид подршке српском народу на КиМ немају никакве везе са обавезама из дијалога. Наглашава да су они директна последица и реакција на угњетавање српског народа од стране режима у Приштини и изостанка видљивих акција Еулекса да заштити српски народ и обезбеди владавину права и спречи хуманитарну катастрофу изазвану Куртијевим једностраним потезима и насиљем над Србима.

Петар Петковић је затражио одговоре на питања да ли је противправно и једнострано укидање динара и изазивање хуманитарне катастрофе од стране Приштине кршење дијалога, како то да насилно затварање десет српских општина на Косову и Метохији није кршење споразума, да ли је најбоља европска пракса то што Срби због затварања институција не могу да региструју своје новорођене бебе, наводи се у саопштењу Канцеларије за КиМ.

Такође, додао је да би ЕУ требало да одговори да ли је у духу владавине права и дијалога чињеница да нико никада није одговарао за упуцавање седморо Срба на КиМ од којих је двоје деце, да ли је у духу дијалога то што је Азем Куртај, припадник тзв. КБС, који је пуцао у српску децу на Бадњи дан слободан човек, да ли је кршење споразума насилно затварање Банке "Поштанска штедионица" и Поште Србије на северу КиМ.

Упитао је и да ли су европске вредности то што најугроженији Срби, пензионери, инвалиди морају да одлазе на административне прелазе по своја примања, јер им је Аљбин Курти укинуо сваку другу могућност.

Да ли је у складу са тековинама дијалога хапшење и противправно затварање 86 Срба који чаме у казаматима, да ли је кршење дијалога забрана официру за везу Београда да посети противправно ухапшене Србе и увери се у њихово здравствено стање.

Петковић је затражио одговоре и на питања да ли кршење дијалога забрана патријарху Порфирију да посети Пећку патријаршију, како то да присуство моноетничке Куртијеве полиција, која нема шта да тражи на северу КиМ, а спроводи свакодневни терор, није кршење споразума и да ли је и масовно и некажњено сексуално узнемиравање и застрашивање Српкиња на северу КиМ владавина права.

Више од 500 етнички мотивисаних инцидената

"Од доласка Куртија на власт забележено је 555 етнички мотивисаних инцидената, 127 ескалаторних потеза режима у Приштини. Од позива 27 земаља Европске уније 3. јуна 2023. да Приштина хитно деескалира ситуацију на КиМ, готово 20 одсто Срба се одселило са севера КиМ због терора Аљбина Куртија и немогућих услова за живот Срба које ствара режим у Приштини. Због тога је, подсетићу, одржана и седница Савета безбедности Уједињених нација", навео је Петковић.

Према његовим речима, да постоји икаква владавина права на КиМ, да Срби имају икакву правну сигурност, да мисија Еулекса испуњава свој поверени задатак, да је ико одговарао за упуцавања, хапшења и пребијања Срба, Закон који доносе надлежни органи из Београда не би био потребан. 

"Додатно, Срби су због укидања, затварања и забрана Приштине изложени хуманитарној катастрофи, егзистенција им је доведена у питање, принуђени су да због терора напуштају своја вековна огњишта и због тога им је закон о социјалној помоћи и давањима неопходан", каже Петковић.

Истиче да је Београд с председником Александром Вучићем на челу више пута јавно поручио да нећемо седети скрштених руку док Курти прогања и малтретира Србе и жели да их остави без свих примања и заштите, као и да не можемо и нећемо да дозволимо даљи прогрон и обесправљивање нашег народа. 

"А за крај, још једно питање за представнике Европске уније. Како сте то прво подржали и поздравили мере које је још у септембру јавно и званично представио Београд, а онда након Куртијевог јучерашњег напада на законе, напрасно мењате мишљење и став? Да ли је то кредибилитет?", упитао је Петковић.