Народни посланици су завршили данашњи рад.
Председница Народне скупштине Ана Брнабић рекла је да ће се са радом наставити у понедељак у 10 часова.
четвртак, 25.07.2024, 05:50 -> 20:47
Посланици Скупштине Србије наставили су расправу о 60 тачака дневног реда, међу којима је Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа. На став посланика Зелено-левог фронта да Декларација представља "испразан политички памфлет", док постоји озбиљна претња по здравље и животну средину, премијер Милош Вучевић истиче да није донета одлука о рударењу литијума и да "нико није луд да угрожава било који део Србије". Чланови Владе су одговарали и на посланичка питања, а Скупштина наставља са радом у понедељак.
Народни посланици су завршили данашњи рад.
Председница Народне скупштине Ана Брнабић рекла је да ће се са радом наставити у понедељак у 10 часова.
Посланик Јединствене Србије Живота Старчевић поставио је питање које се тиче потписаног трговинског споразума са Египтом, тражећи од чланова Владе да образложе шта он значи и његове бенефите.
Одговор су му дали премијер Милош Вучевић и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић, који су истакли важност слободне трговине са Египтом, истичући да ће позитивно утицати на српску привреду и пољопривреду.
Вучевић је у пар наврата поновио да је Египат највећа медитеранска земља и да је сарадња са њим од велике важнсти за Србију, а Мартиновић је, као део делегације која је, уз председника Републике ишла у Египат, рекао да ће споразум имати утицај и на туризам, јер ће бити успостављене нове авионске линије Београд-Каиро.
Мартниновић је у одговору који је трајао више од 30 минута навео да се подразумева да Србија из Египта неће увозити поврће које је могуће произвести у Србији, већ да ће увозити тропско воће и поврће.
Он је говорио и о недавно потписаном споразум о сарадњи са представницима пољопривредних удружења, истакавши да ће министарство и Влада настојати да испуне обећано.
Министар грађевинарства Горан Весић искористио је питање Старчевића и најаву нове авионске линије Београд-Каиро да укаже на експанзију компаније Ер Србија у последњих пар година и да представи пројекте који ће бити реализовани у будућности и олакшати авиосаобраћај у Србији, попут брзе пруге Београд - Ниш и премештање нискобуџетних компанија са београдског на нишки аеродром.
Министарка Славица Ђукић Дејановић је, одговарајући на питање посланика Старчевића о српским школама у дијаспори, рекла да се ради на повећању броја образовних установа у иностранству, у којима се остварује образовно-васпитни рад на српском језику.
"Наш заједнички задатак је, поред ширења мреже школа, и рационализација активности које су усмерене на развијање свести о националном и културном идентитету и осећању припадности Србији", рекла је Ђукић Дејановић и истакла да такозване допунске школе у којима се настава одвија на српском језику имамо у 22 државе.
Министарка за бригу о породици и демографији Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је да је усвајање измена Закона о финансијској подршци породици са децом и повећање родитељског додатка у општем интересу.
Она је рекла да верује да ће посланици приликом гласања препознати колико је тај закон значајан и да ће, без обзира на политичке разлике, гласати једногласно и подржати да Србија буде земља са највећим родитељским додатком на Балкану.
Навела је да ће се за рођење првог детета издвајати 500.000 динара једнократне новчане помоћи, а за друго дете 600.000 динара.
"Изменама закона предвиђено је да додатак за треће дете буде 2.280.000 динара, а за четврто 3.180.000 динара", рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Премијер Милош Вучевић рекао је, одговорајући на посланичко питање у вези са већим учешћем Бошњака у државним органима да Србија нема проблем, ни политички ни суштински да бошњачка заједница буде једнако третирана у свим институцијама у свим деловима Србије и позвао их да конкуришу.
"Треба мотивисати све грађана, без обзира којој нацији припадају, да имају права да конкуришу и у одбрамбеним снагама, полицији, правосудним ораганима", рекао је Вучевић одговарајући на питање посланика Ахмедина Шкриљеја из Странке демократске акције Санџака у делу седнице посвећене посланичким питањима.
Он је то рекао на питање Шкриљеја у ком року влада планира да усагласи националну структуру запослених у полицији, војсци, правосуђу, службама безбедности и другим републичким институцијама и организацијама са националном структуром становништва у како је рекао, санџачким општинама и да омогући сразмерну заступљеност бошњачког народа у тим институцијама.
Вучевић је додао да то није само питање које може статистички да се посматра и навео да је интерес Србије да структура свих органа одражава стварну слику и прилику Србије, као и да се покаже да сви грађани имају једнака права по Уставу и по законима.
Навео је да остаје питање да ли су сви мотивисани да узму учешће у државним структурама и рекао да сматра да бошњачка заједница има значајан утицај у учешћу у властима од локалног до републичког нивоа.
"Можда у неким сегментима недостаје Бошњака, негде фали можда припадника српске заједнице или нема довољно у сразмери са структуром становништва, али то је нешто што живот диктира и не можете простом математиком нити простим националним кључем кроз неке административне мере то наметати", рекао је Вучевић.
Он је као некадашњи министар одбране истакао да Војска Србије по први пут има Бошњака у генералском чину, као и да има Бошњака члана генералштаба ВС.
"Што је заиста на понос свих нас, као што и функционисање верске службе Војске Србије апсолутно равноправно и једнако третирано", рекао је премијер.
Навео је да је упознао доста Бошњака у Војсци Србије и рекао како би волео да их буде још више.
"Увек су ревносно, савесно извршавали све своје задатке и обавезе као припадници оружаних снага наше државе, не доводећи у питање своју лојалност нашој мајци Србији", рекао је Вучевић.
Навео је да не воли политизацију оваквих података у циљу политике и поручио да, ако ће се неко бавити заштитом неке националне и верске групе, мора објективно томе да приступа.
Вучевић је рекао да се мора чувати мир међу народима у Србији и подсетио како у југозападној Србији постоји велики број инвестиција. Навео је да би волео да Шкриљеј подржи борбу државних органа против верског екстремизма и подсетио да су сви представници Исламске заједнице подржали кораке државе у борби против екстремизма.
Вучевић је подсетио да његова влада има два министра из бошњачке заједнице, што према његовим речима, "представља добар пример" заступљености.
"Мислим да је то добра порука, да је то добар пример како бошњачки народ треба да буде представљен у својој држави и у највећим институцијама", рекао је Вучевић.
Министарка правде Маја Поповић поводом питања Шкриљеја рекла је да је ресорно министарство након измена сета правосудних закона, приступило изради подзаконских аката и у правилнику о поступку за избор судија и председника судова и дефинисало одредбу која говори о забрани дискриминације.
"При предлагању за избор судија и председника суда забрањена је дискриминација по било ком основу. При предлагању за избор судије као и при избору судије води се рачуна о националном саставу становништва, одговарајућој заступљености припадника националних мањина и познавању стручне правне терминологије на језику националне мањине која је у службеној употреби у том суду", рекла је Поповић.
Поповић је навела да је у претходном периоду велики број и мађарске и бошњачке националности изабран на правосудне функције и да се ради на томе да њихов број буде још већи.
"Позивамо припаднике националних мањина и наравно и Србе, зато што је све теже наћи кадрове имајући у виду да млади људи све се теже опредељују за ова изузетно тешка занимања која су увек била јако цењена. Влада Србије ће у наредном периоду радити на побољшању услова за запослене у правосуђу. Наравно, плате расту као и свима другима у јавном сектору и учинићемо све да поново ово занимање буде атрактивно", рекла је она.
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов рекао је да је тема о заступљености припадника националних мањина, која је покренута током посланичких питања у Скупштини, препозната и у раду ресорног министарства, а да је реч о уставном начелу и да члан 77. говори о томе.
"Ми смо влада која је посвећена доследној примени нормативног оквира и у том смислу настојимо обезбедити све претпоставке када је у питању примена овог начела", рекао је он.
Жигманов је рекао да је етносензитивна статистика недостатак у тој области и да се на том побољшању ради, а све у циљу да се израде подаци у праћењу стања међу запосленима у јавном сектору, како би постојала рационална слика о броју запослених по критеријуму припадности националним заједницама.
Министар пољопривреде Александар Мартиновић изјавио је данас у Скупштини да би се Срби и Бошњаци боље разумели када би и једни и други ушли у ципеле овог другог, као и да припадници и једног и другог народа могу да живе једни поред других и једни са другима.
Мартиновић је истакао да сложан и вредан рад Срба и Бошњака може донети резултате и додао да недавно потписан Споразум о слободној трговини са Египтом који подразумева извоз робе из Србије без царине значи да Срби и Бошњаци подједнако могу да раде и напредују.
"То значи да ће Република Србија и наши пољопривредни произвођачи и компаније моћи да извозе апсолутно све пољопривредне производе на тржиште од 110 милиона становника, што је веома важно за односе две земље, али и Срба и Бошњака који живе у Новом Пазару, Сјеници, Пријепољу, Прибоју, Рашкој и другим местима", рекао је Мартиновић.
Додао је да је то подстицај да се у том делу Србије гаји што више овчијег и козјег млека, меса сира и других производа које производе и Срби и Бошњаци.
"Мислим да бисмо се, између осталог, и тиме боље разумели и да бисмо лакше искорачили из прошлости у будућност и схватили да ни ви Бошњаци, ни ми Срби не можемо да одемо на друге крајеве света, него да смо осуђени да живимо једни поред других и једни са другима", рекао је Мартиновић. Обраћајући се посланицима опозиције коју су ударали рукама о клупе током његовог обраћања, Мартиновић је рекао да су они тиме показали колико заправо поштују припаднике националних мањина, а да у исто време оптужују власт да их не поштује.
"Вербално их изузетно поштују, али у пракси, као што видите, када Вам (Шкријељу) одговарају чланови владе као припаднику бошњачке националне мањине, прилично су нервозни и склони опструкцији, спречавајући да добијете што више информација које су вам као народном посланику битне", рекао је Мартиновић одговарајући Шкријељу.
Додао је да су посланици опозиције лицемерни и да им није стало ни до Бошњака, нити до било чега другог, већ до тога да у Скупштини изазивају хаос.
"Тиме показујете колико сте некултурни, неваспитани и колико немате стрпљења да саслушате људе који говоре у Народној скупштини", поручио је Мартиновић посланицима опозиције.
Председница Народне скупштине Ана Брнабић опоменула је министра Мартиновића да пази на време, односно обрати пажњу на дужину говора.
Посланик Ахмедин Шкријељ је критиковао чланове владе, уз наводе да на његова питања нису одговорили, уз речи "Срам вас било". Министар без порфеља Усаме Зукорлић замолио је посланика Шкријеља да не користи ружне речи када се обраћа члановима владе, истичући да они раде на корисним питањима за народ.
"Не знам чиме би требало да се срамим од свега о чему сам причао - причао сам све важне корисне и конкетне ствари како за наш Бошњачки народ тако и за државу Србију", рекао је он.
Зукорлић је затим замолио Шкријеља да се понаша достојанствено. "Молим Вас да се како доличи на васпитању нашег народа понашате у овој скупштии и да нам не брукате народ", рекао је Зукорлић Шкријељу.
Потпредседник владе Александар Вулин је, реагујући на обраћање Шкријеља, рекао да се читава Влада са поштовањем односила према његовим питањима и да је добио одговоре. Указао му је да је добио право да као народни посланик без посланичке групе први поставља питања и рекао му да се не љути ако му се нису свидели одговори.
Након једночасовне паузе, седница је настављена постављањем посланичких питања члановима Владе Србије.
Према пословнику, посланичка питања постављају се Влади, у присуству чланова Владе, сваког последњег четвртка у месецу, на седници која је у току, од 16 до 19 часова, када се прекида рад по дневном реду.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић одредила је једночасовну паузу за ручак.
Представник посланичке групе Нови ДСС – ПОКС (НАДА) Ненад Томашевић оценио је да је Рио Тинтом, приближавањем НАТО-у и француско-немачким споразумом, Александар Вучић "платио апсолутну власт".
"ПОКС и Нови ДСС се залажу за чврсте везе српског народа, са посебним акцентом на државност Републике Српске, али ова декларација је форма, а не суштина", рекао је Ненад Томашевић.
"Прећуткујуте нам свима да то није заједничка будућност у заједничког држави, већ будућност у ЕУ. Она нема никакву суштину, и то добро знате. Она је пример 'фасадног патриотизма'", рекао је Томашевић.
Казао је да је у Србији све стављено под ноге једном човеку, да су сви закони неформално суспендовани и на снази је само један закон, добра или лоша воља једног човека.
Премијер му је одговорио да је и он био "саучесник" у довођењу Рио Тинта.
"Били сте део СПО-а, странке која је била на власти од 2004. до 2007. године, када је Влада дозволила 'Рио Сава експлорејшену' да ради истраживања", поручио је Томашевићу Милош Вучевић.
Реагујући на наступ Богдана Радовановића, премијер Милош Вучевић је нагласио да није донета одлука ни о рударењу ни о експлоатацији литијума и да у овом тренутку правно егзистира само уредба Владе о постојању просторног плана посебне намене и ништа више.
"Нико није ни блесав ни луд да угрожава било који део Србије, да се игра судбином народа, породице, сви дишемо овај ваздух и пијемо ову воду, нико нема намеру да иде из Србије, већ да је чува и развија", истакао је Вучевић
Навео је да верује да су богатства богом дана и да треба на правилан начин да користимо и развијамо Србију.
Рекао је да верује да је могућ одржив развој и да се води рачуна о здрављу грађана и животној средини.
Како је напоменуо, то је могуће и у Србији. "Нећу да уђем у причу утеривања страха у народ. "Било би фер ако се већ снажно противите, треба да поставите питања коалиционим партнерима који су довели Рио Тинто", рекао је премијер.
Богдан Радовановић из "Зелено-левог фронта – Не давимо Беград" рекао је како је Декларација само испразан политички памфлет.
"Потпуно је очигледно да се овим документом покушавају замаскирати многе брљотине ове власти и док ми разматрамо један такав кич-националистички документ и текст, и Србија и Република Српска имају исти проблем. А тај проблем се зове озбиљна претња по здравље и животну средину.
Оценио је да би отварање рудника литијума било катастрофално за западну Србију.
"Жртвујете Лозницу, жртвујете моју Пожегу, жртвујете Чачак, Косјерић, жртвујете Ужице. За све нас који живимо и радимо у западној Србији, природна добра и заштита животне средине су од виталног значаја. И то је за нас јако важно јер се ради о веома успешној пољопривредној регији и делу Србије који има изузетан туристички потенцијал“, навео је Радовановић.
На коментаре да треба промислити колико се Србија задужује за путеве, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић рекао је да је изграђено 22 километра ауто-пута од Руме до Шапца заједно са мостом, да ће Пожаревац бити прикључен на ауто-пут до краја ове године, као и Трстеник и Велика Плана на Моравски коридор.
Весић је навео да ће Краљево и Пожега бити прикључени на ауто-пут, напоменувши да су пруге и путеви суштина децентрализације.
На излагање министра финансија Синише Малог реаговао је посланик групе "Народни покрет Србије – Ново лице" Милош Парандиловић, што је изазвало полемику у коју се, између осталих, укључио и премијер Милош Вучевић.
Мали је рекао да ћемо до краја године имати инвестициони рејтинг, што, како је рекао, значи да ћемо се сврстати у најбоље економије света.
"Нама је удео јавног дуга у БДП-у испод 50 одсто“, навео је Мали и додао да је просек у еврозони 89 одсто. Напоменуо је да је по томе "једна Србија далеко успешнија“.
Ако је у Србији тако добро, зашто једете паризер са председником Србије, узвратио је опозициони посланик Милош Парандиловић.
"Да ли је неко друштво успешно или није успешно, најбоље се мери према томе да ли у то друштво људи желе да уђу или из њега желе да изађу. Из Србије људи одлазе стампедом. Синиша Мали прича 'за време ваше власти 2012', па где си ти, пријатељу, био 2012? У свакој власти седиш, богатиш се, правите милионе и милијарде, а испирате Србима мозак како су паризер и мајонез добри, је ли? Следеће ће бити да кљуцају зрневље и да једу сплачине и то ће све бити супер", рекао је Парандиловић.
Премијер Милош Вучевић оценио је како је Парандиловићев говор био за Јутјуб снимак, али да ниједну реч није посветио дневном реду заседања.
"Ви позивате народ да бежи из сопствене државе, а данас је стање у просвети, здравству, одбрани много боље него што је било. Изађете и проспете гомилу неистина и ви сте као завршили своју мисију", рекао је Вучевић.
Додао је да је Парандиловић у Прибоју био у коалицији са СНС-ом 2016. године и да постоје снимци у којима је причао да је политика Александра Вучића најбоља.
Парандиловић je реплицирао премијеру да никада није био члан СНС-а, нити оснивао месне одборе.
"Тада сам био члан СПО-а, који сте хтели да купите и већину сте купили, али ја нисам на продају", рекао је Парандиловић пре него што му је Ана Брнабић искључила микрофон.
Драган Станојевић из „Ми – Глас из народа“ рекао је да ће његова посланичка група подржати Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа
Што се тиче Рио Тинта, Станојевић је рекао да је несхватљиво да нас "Немачка прогласи за геноцидан народ“, а затим да се потпише Меморандум ЕУ и Србије о стратешким сировинама.
Посланик из групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Владимир Ђукановић рекао је да је пресрећан због Декларације.
"Поштоваћемо и Дејтонски споразум, али Срби у РС не воле овакву БиХ, никада неће рећи да им је Сарајево главни град, никада неће навијати за Босну, већ за Србију. Свако од њих сања о уједињењу са Србијом. И ја о томе сањам и то нећу да кријем. Да ли ћу то дочекати, не знам, али ми је драго што имамо овакве односе. Исти су односи према Србима и са ове, и са оне стране Дрине", рекао је Ђукановић.
Како је нагласио, да би Србија бранила РС мора да буде економски снажнија.
Рекао је како се насмеје када му неко прича о загађењу од литијума у Лозници.
"Тамо је деценијама највећи загађивач била фабрика 'Вискоза' коју су ови експерти уништили чим су дошли на власт. Око 12.000 људи је плакало када је остало без посла. Али када говоримо о неком загађивању, рудник ће бити на мањој површини и мање ће загађивати", навео је Ђукановић.
Додао је да је суштина целе приче око рудника да се "отера кинески инвеститор".
Питања посланика углавном су се фокусирала на пројекат "Јадар", а, између осталог, интересовали су их и услови у којима се води трудноћа и обавља порођај у Србији као и то да ли ће имати ко да замени судије који испуне услов за пензију.
Посланица Ана Ивановић из групе "Ми – снага народа проф. др Бранимир Несторовић" питала је колико су дозвола надлежна министарства издала за истраживање литијума до данашњег дана и на којим локацијама.
Како је навела, по извештају Државне ревизорске институције, одобрена су 674 експлоатациона поља. Питала је да ли је тачно да су за сада достављени подаци о генерисаним количинама рударског отпада са мање од 200 поља и када се могу очекивати подаци са осталих.
Марина Мијатовић из посланичке групе "Зелено-леви фронт – Не давимо Београд" поставила је питања министру здравља, нарочито када је реч о условима у којима се води трудноћа и обавља порођај у Србији.
"Да ли у Србији постоје усвојени протоколи за вођење трудноће и порођаја? Наша медицина не поседује ниједан гинеколошко-акушерски документ који је важан женама које би добиле информацију како функционишу клинике за гинекологију и акушерство. Ко води бригу о специјализацијама? Да ли Министарство поседује годишњи програм за рад и развој здравствених установа? Зашто се још нису формирали здравствени центри када су имали обавезу по закону о здравственој заштити да буду формирани?", рекла је Мијатовићева.
Бранко Павловић из "Ми – глас из народа" питао је Министарство правде о томе што у наредних седам година, како тврди, преко 50 одсто садашњих судија треба да иде у пензију, а у наредних десет година 62 одсто.
"Ми у овом тренутку не можемо са овим материјалним положајем које имамо, а који је на самом дну Европе, да привучемо најквалитетније младе правнике да уопште желе да се пријављују да буду судије и тужиоци", навео је Павловић и питао када ће Влада изаћи са свеобухватним мерама за решавање питања материјалног статуса судија и свих других запослених у правосуђу.
На почетку данашњег претреса, посланици користе прилику да затраже објашњење или обавештење од представника власти. Након тога, наставиће расправу по дневном реду.
Други дан расправе у тону као и први – у полемици посланика власти и опозиције. У неколико наврата и о првој тачки дневног реда – Декларацији о будућности српског народа.
На дневном реду је укупно 60 тачака, а једна од њих је и Декларација коју ће, како су најавили, подржати посланици владајуће коалиције, а коју су посланици опозиције критиковали називајући је "средњовековним резоном".
Премијер Милош Вучевић рекао је да Декларација није никакав партијски памфлет и фикција него права "национална декларација".
Вучевић је позвао опозицију да "скине страначке униформе" и размишља о одговорности према српском народу, грађанима и "отаџбини Србији".