Извор: РТС, Танјуг

На скупштинском заседању Декларација са Свесрпског сабора, али и полемика о пројекту Јадар

На дневном реду ванредне седнице Скупштине Србије је 60 тачака, међу којима је Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, као и претплата за јавни сервис, избор гувернера НБС и председника Фискалног савета. Пројекат Јадар једна од тема о којој се расправљало, мимо дневног реда. Док опозиција критикује власт да није питала грађане да ли су за ископавање литијума, посланици СНС-а кажу да је и њима стало да се обезбеди еколошка заштита.

Извештај Милице Пујкиловић и Милице Милосављевић (19.30)

Посланици завршили рад, наставак сутра у 10 сати

Посланици Скупштине Србије завршили су данашњи рад, а начелну расправу о Декларацији о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа и осталим тачкама дневног реда наставиће сутра.

Посланици ће рад наставити сутра у 10.00 часова.

Иако на дневном реду, првог дана није се расправљало о избору гувернера НБС, председника Фискалног савета, предлогу увећања претплате за Јавне сервисе, ратификацији међудржавних споразума и кредита.

Полемика Вучевића и Лутовца о Кенедију и Ђинђићевим цитатима

Премијер Милош Вучевић одговорио је председнику Демократске странке Зорану Лутовцу који је критиковао Декларацију о заштити националних политичких права и заједничке будућности српског народа да није рекао ништа конкретно нити да ли ће за њу гласати, као што није дао ни одговоре по питању политике према КиМ.

"Волео бих да сте дали одговор на та питања, шта је ваша политика по питању Косова и Метохије, а не да само пређете олако преко тога оптужујући нејасно и непрецизно ону политику коју данас Србија води и која одолева свим притисцима којима смо изложени баш по питању Косова и Метохије", рекао је Вучевић у Скупштини.

Он је одбацио тврдње Лутовца да се кроз декларацију промовише резон "држава је све, а појединац ништа", рекавши да нико кроз декларацију не одузима ниједно људско право о слободу или право појединца.

"Зоран Ђинђић је управо цитирао Роберта Кенедија у оној његовој чувеној реченици - не питај шта држава може да уради за тебе, већ шта ти можеш да урадиш за државу. А онда је додао - види шта можеш сам за себе да урадиш. Па, да ви почнете од Ђинђићевих цитата и изјава да се вратите себи као Демократској странци, верујем да ћете бити успешнији, свакако и политички коректнији и прецизнији", поручио му је Вучевић.

Вучевић је објаснио да су они говорили о очувању националног колективног идентитета, а колектив чине чине појединци, људи као део тог народа.

"И није то никаква замена људских права и вредности кроз наметање државе као нешто што мора да угуши или мора да угуши појединачна права. Напротив, али поред индивидуалних права постоје колективна права. Поред индивидуалних обавеза постоје колективне обавезе", навео је Вучевић.

Он је истакао да се проценило да су у овом тренутку национална питања за српски народ угрожена јер, како је рекао, постоје покушаји асимилације дела српског народа, јер је наш народ протеран са простора где је вековима живео и данас постоје снажни покушаји да нам се одузме део територије.

"Данас постоје покушаји да се изврши ревизија Дејтонског споразума. Увек и увек на штету Републике Српске. То је разлог за доношење декларације која је један вид политичког акта, манифеста, декларације, одговора, и позива свима да се окупимо око тога без обзира којој политичкој странци припадамо", навео је Вучевић.

Вучевић је одговорио Лутовцу и да црква није злоупотребљена већ је поменута као део народног миљеа која учествује у доношењу декларације, а када је реч о кириткама на рачун наводне злоупотребе патриотизма и спортиста, подсетио га је да је "Борис Тадић махао из Пекинга заставом са трибина".

"И тада је то био прави пример патриотизма како је председник Републике навијао за своје олимпијце. То није била злоупотреба спортиста, то је ваљда природан процес. А када председник републике данас преда националну државну заставу спортистима који иду на Олимпијаду да представљају државу Србију, то је онда злоупотреба спортиста", запитао је Вучевић.

На критике у вези са задуживање земље, Вучевић је казао да је укупна задуженост Србије испод 50 одсто БДП-а као што је то рекао министар финансија Синиша Мали.

Извештај Милице Милосављевић

Мали одговара на критике: Финансије су нам стабилне, на рачуну 740 милијарди динара

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је буџет Србије стабилан и да на рачуну тренутно има 740 милијарди динара, односно више од 6,5 милијарди евра, што је више него што је потребно за нормално функционисање земље.

Он је одговарајући на критике посланика у Скупштини Србије рекао да ће Влада Србије наставити да улаже у пројекте који поправљају квалитет живота грађана Србије, у путеве, школе, објекте за Експо 2027.

"Кажете да се задужујемо, а важно је да грађани знају да је удео дуга у БДП-у Србије мањи од 50 одсто", истакао је Мали.

Навео је да је Србија од 2018. године, када је завршена фискална консолидација, једна од пет најбрже растућих економија и додао да су у земљи рекордно висока запосленост и рекордно ниска незапосленост, која износи 9,4 одсто, док је пре десетак година сваки четврти грађанин био без посла.

Према његовим речима, успех једне земље се мери бројем нових фабрика, изграђених школа и слично, а јуче и данас имали смо прилике да видимо постављање камена темељаца и покретање нових фабрика у Нишу и Крагујевцу.

Додао је да Србија привлачи и највише директних страних инвестиција и навео да је лане та цифра износила 4,6 милијарди евра, што је 60 одсто од инвестиција које је привукао цео Западни Балкан.

Опширније Краће

Вучевић: Шолцу се нико није клањао

Премијер Милош Вучевић је одговарајући на изречене оптужбе на рачун власти које се тичу Јадра, као и Декларације донете на Свесрпском сабору поручио да се не укида Дан Републике Српске, а што се тиче дочека немачког канцелара Олафа Шолца, да му се нико није "клањао" него смо га дочекали као домаћини.

"Ви сте дали све што сте могли, а ми ћемо нашим рудним богатством управљати паметно. Ви сте их довели (Рио Тинто) као што сте се и сад састали са подсекретаром немачкие владе када је био канцелар Шолц само то нећете да кажете грађанима Србије", поручио је Вучевић опозицији.

Он је позвао посланике дела опозиција да кажу кога финансирају Немци и истакао да "нас сигурно не финансирају".

"Немојте да правите игроказ да сте тобож велике патриоте па не дате ништа српско. Дали сте све што сте могли...Кажете предали смо КиМ, само никад нисте рекли шта је ваша политика око КиМ, као ни шта бисте радили по питању Дејтонског споразума", рекао је Вучевић.

"Бежите као ђаво од крста по питању војске и Министарства одбране. Није то тема о којој треба да причате, јер ту сте апсолутно пали", истакао је Вучевић. 

О литијуму је говорио и министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић који је подсетио да је Рио Тинто дошао у Србију 2001. године.

Опширније Краће

Расправа о пројекту Јадар мимо дневног реда

Пројекат Јадар био је једна од тема о којој се расправљало у Скупштини Србије, након што је посланик Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута запитао председницу Скупштине Ану Брнабић зашто је, како је рекао, слагала грађане Србије када је рекла да је пројекат Јадар готов.

Навео је да ће се због Јадра дићи цела Србија као што је јуче било у Ваљеву и позвао људе да бране Горње Недељице.

Посланик СНС Милимир Вујадиновић је оценио да је Ћута изнео низ увреда на рачун Србије и њених грађана због чега је, како је рекао, требало прекинути његово излагање.

Председница Скупштине Ана Брнабић је истакла да се не плаши ове теме и да посланике неће прекидати, већ да ће их пустити да говоре како не би рекли да им није дата прилика да кажу шта имају.

Обраћајући се посланицима, министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је рекла да су приче о расељавању људи због пројекта Јадар неистините и да се све то ради како би се ширила паника и страх.

"Нема списка за расељавање, нема ни расељавања нити за тим има потребе, 52 куће и имања су добровољно продата, људи су добровољно склопили споразуме, пристали да продају своја имања из њима познатих разлога", рекла је она.

Додала је да је Златко Кокановић ушао у одређени споразум да прода своје имање, а када се испоставило да место где се његово имање налази није потребно за развој истраживачких радова, онда је то имање, дао на поклон Јовановићу.

"Онда он почиње да се веома активно залаже за животну средину, за екологију, али на том имању и даље стоји нелегалан објекат, који нема ни дозволе од надлежних органа", истакла је министарка.

Према њеним речима пропаганда и кампања која се води интензивно око Јадра, а поготово у последњих месец дана, има за циљ да се људи застраше и да се шири паника о рударским колонијама.

Опширније Краће

Изречена опомена Александру Јовановићу

Након обраћања Милоша Вучевића, председавање седницом преузела је председница Народне скупштине Ана Брнабић.

Изрекла је опомену народном посланику Александру Јовановићу, због, како је навела, добацивања током Вучевићевог обраћања.

Опширније Краће

Вучевић: Декларација је темељ наше националне политике, то је програм за наш спас

Председник Владе Србије Милош Вучевић се обратио Народној скупштини у својству предлагача. Говорећи о Декларацији о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, замолио је за подршку, не за Владин предлог, већ за подршку националном програму.

"Текст Декларације који се налази пред вама је текст наше националне политике, програм, не партијски, него народни програм. Сви кључни чиниоци нашег друштва били су укључени у његово креирање и његову израду. Ова Декларација није плод ничијих жеља и плод ничије воље, она је програм за наш спас, Декларација за наш опстанак, платформа и кишобран под који треба да станемо. Ово није пркос и инат већ суштинска потреба нашег бића", рекао је Вучевић.

Декларација је усвојена 8. јуна на Свесрпском сабору у Београду, а у Скупштини Републике Српске 2. јула

"Стварајући боље друштво за све грађане Србије, Србија је дигла главу. И данас, ослобођена заблуда и свесна да само својим радом и мудрошћу може да преживи изазове данашњице, она гради свој пут, српски пут, пут опстанка и очувања нашег идентитета", поручио је Вучевић.

Вучевић је рекао да је декларација настала пре свега радом и залагањем председника Александра Вучића и председника РС Милорада Додика. 

"Ово је програм који је 2. јула ове године усвојила и Народна скупштина Републике Српске и који је добио благослов његове светости и патријарха Српске православне цркве господина Порфирија. Ми треба да се изјаснимо о 49 тачака овог програма који јасно, гласно, пријатељски и добронамерно уз уважавање свега и свих прокламује нашу народну саборност и јединство", рекао је Вучевић.

Он је напоменуо да Свесрпски сабор чине представнице Срба из законодавне и извршне власти, чланови Српске академије науке и уметности, чланови сабора Српске православне цркве и други еминентни представници. 

Према његовим речима, у декларацији се наводи да српски народ представља јединствену целину, да постоји неопходност одржавања Свесрпског сабора једном у две године, као и да ће се реализовати процес националног помирења.

"Институцијама Србије и РС се препоручује да делују јединствено и координисано, да би се зауставила асимилација Срба у државама региона, али и у свету. Косово и Метохија је неотуђиви део Републике Србије и чуваће се његов територијални интегритет и суверенитет, који је гарантован међународним правом и резолуцијом 1244", рекао је Вучевић.

Додао је да се морају заштитити Срби на Косову и Метохији и сви други грађани лојални Србији, као и манастири, цркве, средњовековна утврђења, приватна имовина, гробља и други угрожени објекти.

Србија не подржава резолуцију о Сребреници, јер је то покушај окривљавања целокупног српског народа, оценио је Вучевић.

Опширније Краће

Почео заједнички претрес о свим тачкама дневног реда

Седници присуствују чланови Владе, гувернер Народне банке и други функционери

Председавајућа Снежана Пауновић навела је да су позвани да присуствују седници чланови Владе, гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић, председник Савета Државне ревизорске институције Душко Пејовић, члан Фискалног савета Никола Алтипармаков, председник Комисије за хартије од вредности Марко Јанковић, заменик директора Агенције за спречавање корупције Верка Атанасковић, заменик председника Републичке комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки Весна Гојковић Милин, члан Савета Комисије за контролу државне помоћи Драгица Јорговић и заменик председника Канцеларије за јавне набавке Драгана Марић.

Опширније Краће

На почетку седнице захтеви посланика за обавештења и објашњења од државних функционера

У складу са Пословником Народне скупштине, посланици су на почетку заседања затражили објашњења и обавештења од државних функционера.

Према члану 287. Пословника Народне скупштине, функционери су дужни да тражено обавештење, односно објашњење, у писаном облику доставе народним посланицима у року од 15 дана.

Посланици опозиције су се највише интересовали за тему ископавања литијума, док је посланик Српске напредне странке Александар Мирковић упитао надлежне до када ће се толерисати говор мржње и позиви на убиства државних званичника.

Посланик Зелено-левог фронта Роберт Козма тражио је да се одржи седница на којој би се разматрала њихова инцијатива коју су упутили парламенту у вези забране ископавања литијума и бора на територији Србије, а посланица Демократске странке Драгана Ракић покренула питање гаранција за заштиту животне средине.

Козма је питао председницу Скупштине Ану Брнабић који је статус иницијативе, тврдећи да је она "сакривана и никада се о њој није расправљало".

Ракићева је питала на основу чега власт тврди да је неко из Демократске странке Србије узео мито раније да се одобри пројекат копања литијума и зашто немачка, а не наша влада треба да гарантује да ће се литијум безбедно ископавати и додала да у Уставу пише да свако има право на здраву животну средину. 

Ђорђе Станковић из Народног покрета Србије сматра да су будућност малине, јабуке, храна уопште, а не "оно што ћемо копати и загадити животну средину".

Из Странке слободе и правде су поново тражили да се распишу избори и да грађани одлуче да ли су за копање литујума.

Посланик Српске напредне странке Александар Мирковић упитао је надлежне органе до када ће се толерисати говор мржње и позиви на убиства државних званичника, указујући да су у свету покушана два атентата, на Доналда Трампа и Роберта Фица.

Опширније Краће

Почела ванредна седница Народне скупштине

Првом ванредном заседању Народне скупштине присуствује 166 народних посланика. Седници председава потпредседница парламента Снежана Пауновић.

На почетку седнице су константоване оставке троје народних посланика, а констатовано је да је потврђен мандат народној посланици Александри Томић.

Извештај Милице Милосављевић

Председница Народне скупштине Ана Брнабић сазвала је Прво ванредно заседање за данас у 12 часова.

На дневном реду је 60 тачака, међу којима је Предлог одлуке о усвајању Декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.

Предлог декларације је 8. јуна 2024. године у Београду прогласио Свесрпски сабор народа Србије и Републике Српске.

Друга тачка дневног реда је повећање претплате за јавни сервис.

Посланици ће разматрати и измене Закона о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности, као и Закона о платним услугама и неколико закона о задуживању.

На дневном реду је и избор гувернера Народне банке Србије.

Бираће се и председник Фискалног савета.

Посланици ће се изјаснити и о неколико кадровских решења за скупштинске одборе и делегације.

Читај ми!