Извор: РТС

Блокада Моста слободе у Новом Саду завршена после 27 сати

Поводом три месеца од пада надстрешнице на Железничкој станици, када је страдало 15 људи, студенти и грађани окончали су блокаду Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати.

Како је протекла 27-часовна блокада

Извштај Николине Ракић

Снимак јучерашњег укључења у Дневник 2

Студенти у блокади, уз извињење, осудили ометање екипе РТС-а

Студенти у блокади објавили су на свом Инстаграм налогу да осуђују и ограђују се од синоћњег догађаја у Новом Саду када су појединци буком и стајањем испред камере ометали екипу Радио-телевизије Србије приликом укључења у "Дневник 2".

"Од почетка блокада смо захтевали од РТС-а да адекватно извештава о протестима, те овакав чин видимо као противан интересима блокада и вредностима за које се залажемо. Овим путем желимо да се извинимо екипи РТС-а због непријатности коју су доживели, као и да обавестимо јавност да ћемо убудуће уложити додатне напоре да се новинарима омогући неометано извештавање са наших протеста“, наведено је у објави.

Писмо исте садржине стигло је и на имејл адресе Информативног програма РТС-а.

У 18 часова завршена блокада Моста слободе, започета јуче у 15 часова

Студенти у блокади и грађани завршили су у 18 часова блокаду Моста слободе у Новом Саду, који су блокирали од јуче у 15 часова поводом три месеца од трагедије на железничкој станици у том граду.

Учесници блокаде су се упутили ка студентском кампусу, а са моста је отишла и група пољопривредника која је тракторима блокирала мост, преносе медији.

Блокада је данас у 15 часова продужена за још три сата, са образложењем да ће за то време бити очишћен простор где је одржан протест.

Последњи трактори одлазе, полако се успоставља саобраћај код Моста слободе, јавља извештач РТС-а.

Опширније Краће

Колона таксиста стигла у Нови Сад

Колона такси возила стигла је у Нови Сад. Студенти узвикују: "Хвала вам на подршци", они отпоздрављају сиренама и узвицима из аутомобила.

Грађани их поздрављају и са ограде Моста слободе.

Блокада Моста слободе још три сата

Пленум студената и грађана у Новом Саду донео је одлуку да Мост слободе буде блокиран до 18 часова, јавља извештач РТС-а.

Тачно у 15 часова, када је истекла 24-часовна блокада Моста слободе, почео је пленум студената са грађанима. Са бине се огласио редар, који је рекао да не постоји могућност да сви буду пребројани и да ли присутни желе да блокада траје још три сата, током којих ће простор бити очишћен, а потом проглашен крај блокаде. Одлука је донета једногласно дизањем руку.

Извештај Николине Ракић

Мотоциклиста тешко повређен

Један од мотоцклиста који су учествовали на протесту у Новом Саду задобио је тешке телесне повреде када је, данас нешто после 13 часова, пао са возила, саопштено је из МУП-а.

"На делу коловоза где се није одвијао саобраћај због блокаде моста, Б.К. (1967) управљао је мотоциклом марке 'сузуки' и кретао се улицом Народног фронта од правца Булевара ослобођења према Шекспировој улици где је, услед непажње, наишао на канап који је био развучен преко коловоза од стране учесника протеста“, навео је министар унутрашњих послова Ивица Дачић, преноси МУП у саопштењу.

Након што се канап уплео у точкове, возач је изгубио контролу и пао на коловоз и том приликом задобио тешке телесне повреде, прецизирано је у саопштењу.

Из УКЦ Војводине саопштено је да је повређени мотоциклиста у стабилном стању и да се налази на опсервацији у Ургентном центру.

Студенти и грађани и даље код Моста слободе

Студенти и грађани Новог Сада су раштркани у групама испред Моста слободе, Лиманском парка, НИС-а, дуж Булевара Ослобођења и улицом Народног фронта.

Док чекају стедентско-грађански пленум који је најављен у 15.00, време проводе бавећи се различитим активностима – играју карте, одмарају на импровизовани лежаљкама или у шаторима у парку, пишу поруке и фотографије у знак подршке Новом Саду и студентској борби, шетају између трактора и бајкера.

Фото: РТС
Душан Милетић

Фото: РТС
Душан Милетић

Фото: РТС
Душан Милетић

Петнаест минута тишине за страдале у паду надстрешнице

Студенти и грађани одржавају петнаест минута тишине, одајући пошту настрадалима у паду надстрешнице

Извештај Николине Ракић

Атмосфера на блокади код Моста слободе

Студенти и грађани који су преноћили на Мосту слободе од јутрос чисте раскрснице, булеваре и паркове где је синоћ одржан велики скуп. Иако су булевари у околини блокирани, редари студенти воде рачуна да се семафор прелази на зелено светло.

Организовали су и игрице, а победници су добијали чоколадне бананице. Игра је алузија на шалу која већ дуже време иде на рачун Новосађана, да на црвено светло не прелазе раскрснице ни када су оне блокиране.

За студенте који су ноћ провели на хладом и од јутрос на пунктовима грађани самоорганизовано спремају палачинке, штрудле, гулаш од вргања, деле кафу и чајеве. Поједини грађани им доносе кесе пуне хране из оближњих пекара. Студенти уз доручак у парку играју и шах, а у току је и хуманитарно шишање.
На бини код зграде НИС-а настављен је програм.

Видео: Милан Срдић

Студенти чисте раскрсницу код Променаде

Видео: Милан Срдић

Пленум ће одлучити да ли се блокада завршава у петнаест часова

Како сазнаје РТС, данас ће бити организован студентски пленум, где ће се донети одлука да ли се блокада завршава у петнаест часова или ће Мост Слободе и даље остати затворен.

Извештај Бранислава Прокића

Мост слободе у Новом Саду је и даље у блокади од стране студената београдског и новосадског универзитета, јавља дописник РТС-а.

Редарска служба је из безбедносних разлога све уклонила са моста и сви су окупљени на платоу код Лиманског парка. Сам Лимански парк и околне улице практично су право шаторско насеље.

Ту је немогуће прићи из било ког од три правца, пошто су раскрснице блокиране од стране полиције и пољопривредника, који су дошли тракторима из околних места.

Ноћас је одржан велики број програма, а ноћ је протекла мирно, без инцидената.

Извештај Бранислава Прокића

Поводом три месеца од пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, студенти новосадског и београдског универзитета су јуче, после трочасовне блокаде Жежељевог и Варадинског моста, прешли на локацију код Моста слободе, где су провели ноћ.

Према најави, блокада Моста слободе требало би да траје до 15 часова, после чега ће одлучити о даљим корацима.

После једнодневне блокаде београдске Аутокоманде, која је трајала од 10 сати у понедељак 27. јануара до 10 сати у уторак 28. јануара, студенти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је због пада бетонске надстрешнице погинуло 15 људи.

Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.

Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и последњи напад на студенте испред страначких просторија СНС у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.

Студенткиња која је тада теже повређена налази се на УКЦВ на Клиници за максилофацијалну хирургију.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.

Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу... као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.

Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.

Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената. 

Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.

Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.

Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу... али и по европским градовима Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону. 

Читај ми!