Студенти и грађани 15-минутном тишином одају пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
субота, 01.02.2025, 08:29 -> 21:59
После трочасовне блокаде Варадинског и Жежељевог моста, студенти и грађани код Моста слободе у Новом Саду
Студенти београдских факултета, после дводневног пешачења, дошли су у Нови Сад где су се придружили новосадским колегама у обележавању три месеца од страдања 15 људи у паду надстрешнице. Положили су цвеће, одали пошту испред Железничке станице. Након трочасовне блокаде Жежељевог и Варадинског моста, прешли су на локацију код Моста слободе где ће остати, како су најавили, до сутра у 15 часова.
Петнаестоминутна тишина за настрадале у Новом Саду
Извештај Зорана Слепчевића
Дистанцирамо се од 24-часовне блокаде Моста слободе, саопштио Пленум студената Филозофског факултета у Београду
Пленум студената Филозофског факултета у Београду саопштио је да се, из бојазни због уплива опозиционих актера активистичких организација и сличних интересних група и њихове инструментализације аутохтоне студентске борбе, одлучио на дистанцирање од 24-часовне блокаде Моста слободе у Новом Саду, а да подржава трочасовну блокаду три моста у том граду која је данас одржана.
Пленум је у саопштењу на Инстаграму поводом данашње блокаде мостова у Новом Саду навео да се ограђује од покушаја злоупотребе студентских блокада од стране било којих политичких актера и да оштро осуђује било који вид злоупотребе "студентског елана у корист предизборне кампање било које политичке опције".
"Пре свега желимо нагласити да стојимо иза колегиница и колега из Новог Сада који су организовали трочасовну блокаду. Желимо подсетити да организација тог догађаја у целости припада студентима у складу са принципима свих акција одржаних у нашој земљи у протеклом периоду", наведено је у саопштењу.
Пленум подсећа да су студенти после трагедије у Новом Саду почели организовано да делују одавањем почасти жртвама да би, како се наводи, скренули пажњу на системске проблеме који стоје иза трагедије и да је то кулминирало блокадама универзитета.
"Блокаде су се од самог почетка одржавале без уплива страначких и активистичких организација упркос покушајима истих да наш покрет искористе", наглашава се у саопштењу и додаје да је њихова борба од самог почетка била усмерена "ка системским проблемима који се тичу рада институција пре него политикантским настојањима која се искључиво тичу смене актуелног режима".
Новосадски студенти у блокади организовали су данас трочасовну блокаду сва три моста у Новом Саду, а потом су наставили блокаду Моста слободе, која би, како су најавили, требало да траје 24 сата, односно до сутра у 15 сати.
Кадрови испред Моста слободе код Лиманског парка снимљени дроном
Шатори у Лиманском парку, монтиран видео-бим
Студенти и грађани који су, после блокаде Варадинског и Жежељевог моста, дошли да учествују у блокади Моста слободе, постављају шаторе у Лиманском парку, многи од њих седе на пластичним столицама, ћебадима, шаторским крилима, а у току је програм у коме ће учествовати јавне личности.
У једном делу парка монтиран је видео-бим на коме се уживо емитује пренос протеста, а студенти припремају роштиљ.
Атмосферу додатно употпуњују бубњари, учесници блокаде непрестано циркулишу.
(Фонет)
Извештај Драгане Биберовић
Трактори обезбеђују колону ка Мосту слободе
Крај блокаде на Жежељевом мосту, успостављен саобраћај
Завршена је блокада Жежељевог моста. Саобраћај поново функционише.
Колоне учесника блокаде са Жежељевог моста ка Мосту слободе
У току спајање свих учесника блокада код Моста слободе
Учесници блокаде Жежељевог и Варадинског моста полако крећу ка Мосту слободе, где ће, како су најавили, остати до сутра у 15 часова.
Из безбедносних разлога учесници блокаде нису на самом Мосту слободе већ на његовим прилазима, у оближњим улицама и парковима. На тим локацијама налазе се пунктови са освежењем и храном, кувају се и гулаш и пасуљ, а биће и палачинки.
Како су најавили, од 19 сати почиње посебно припремљен програм који укључује хор и говоре јавних личности.
Снимци блокаде из дрона
Извештаји Зорана Слепчевића са Моста слободе и Милета Новаковића са Жежељевог моста
Окупљени се, ради безбедности, налазе испред мостова
Редари су, због безбедности, повукли људе са мостова, тако да они остану блокирани, а да се људи налазе испред њих.
Грађани и студенти и даље пристижу
Грађани и студенти и даље пристижу у колонама на 24-часовни протест организован поводом три месеца од пада надстрешнице на новосадској Железничкој станици.
Студенти најавили тросатну блокаду Жежељевог моста
Студенти су на Жежељевом мосту објавили да је у наредна три сата у блокади.
Замолили су присутне да се не пењу на ограду и да не иду на сам мост због безбедности.
Блокирани мостови у Новом Саду
Студенти почели нешто пре 15 часова да блокирају Варадински, Жежељев и Мост слободе у Новом Саду.
Студенти кренули ка мостовима
Колоне студената кренуле су ка три новосадска моста, које ће блокирати од 15 часова, јавља дописник РТС-а.
Грађани, студенти, бициклисти, мотоциклисти, пољопривредници, ветерани, долазе из свих булевара и улица, где се стапају у колоне које се крећу ка три моста Варадинском, Жежељевом и Мосту Слободе.
Доминирају српске заставе, а своје поруке, креативно су преточили у транспаренте.
На пунктовима, на различитим локацијама, налазе се и импровизовани столови са храном и пићем, успут су приметне и цистерне са пијаћом водом, али и штандови са топлим напицима.
Мостови се полако попуњавају, иако многи сународници из других градова Србије тек пристижу или су на путу ка Новом Саду.
Трактористи код кампуса
Пољопривредници са тракторима пружају подршку студентима, у близини кампуса у Новом Саду.
Колона мотоциклиста у Новом Саду
Колона мотоциклиста ушла је у Нови Сад и блокирала раскрсницу у близини студентског кампуса, јавља дописник РТС-а.
Процена је да је око хиљаду бајкера стигло у град, а извештач РТС-а јавља да је колона пролазила више од 15 минута.
На улицама Новог Сада, постављени су пунктови са храном и освежењем за све оне који дошли из градова широм Србије.
Петнаестоминутном тишином одата пошта настрадалима
Студенти и грађани се окупљају испред Железничке станице
Студенти и грађани, почели су да се окупљају испред Железничке станице у Новом Саду од 11 сати.
Многи од њих у овом тренутку чекају у реду и тишини, како би пришли уз ограду, недалеко од места трагедије, да запале свеће, оставе цвеће и плишане играчке за 15 настрадалих сународника.
Наставник из Новог Милошева стиже пешке у Нови Сад
Срђан Попов наставник српског језика из Новог Милошева, села у новобечејској општини, кренуо је јуче поподне пешке ка Новом Саду да пружи подршку студентима на данашњем протесту.
Он би требало да препешачи око 80 километара до циља. Наводи да му је једино тешко што пешачи сам и да ће радо примити друштво да би лакше стигли до Новог Сада.
Зрењанински љубитељи вожње бицикла кренули су својим двоточкашима пут Новог Сада. Они планирају да до моста Слободе дођу на почетак протеста и пређу 50 километара.
Ветерани 63. падобранске бригаде стигли у Нови Сад да одају пошту страдалима
Поводом три месеца од пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, новосадски студенти организују блокаду Варадинског, Жежељевог и Моста слободе. У њиховом граду придружили су им се и колеге из Београда.
После једнодневне блокаде београдске Аутокоманде, која је трајала од 10 сати у понедељак 27. јануара до 10 сати у уторак 28. јануара, студенти широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је због пада бетонске надстрешнице погинуло 15 људи.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића је и последњи напад на студенте испред страначких просторија СНС у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена налази се на УКЦВ на Клиници за максилофацијалну хирургију.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу... као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу... али и по европским градовима Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону.