недеља, 26.01.2025, 12:10 -> 22:31
Студентске блокаде и протести широм Србије
Студенти и грађани у више градова у Србији протестовали су пружајући подршку студентским захтевима и одавали пошту жртвама трагедије на Железничкој станици у Новом Саду. Ратари из Банатског Новог Села тракторима су допремили храну студентима Пољопривредног факултета у Земуну. Протесте су подржали и бајкери у Крагујевцу. Протестне шетње и током поподнева у Нишу, Крушевцу, Брусу, Шапцу, Зајечару, Јагодини, Горњем Милановцу, Футогу...
Припремила Николина Ракић, репортери и сниматељи РТС-а
Бука са прозора у Београду
Широм Београда вечерас је око 20 сати почела бука подршке на коју су студенти позвали грађане на друштвеним мрежама.
Београђани су у насељима, квартовима и новобеогрдским блоковима лупали о лонце, узвикивали поруке подршке студентима, а чуле су се пиштаљке и вувузеле.
Грађани су се одазвали позиву "Буком против диктатуре, недеља у 20:05" који се претходно проширио на друштвеним мрежама.
Протестна шетња у Нишу
Студенти и грађани Ниша окупили су на пет локација у граду, а затим током протестне шетње до центра града коју је обезбеђивала саобраћајна полиција, позивали Нишлије да им се придруже.
На централном тргу одали су почаст погинулима у паду надстрешнице у Новом Саду. Студентима и грађанима обратили су се Зоран Ђајић, инжењер геологије и професор Миодраг Ђорђевић.
“Ја не знам да ли ће нам требати седам дана или 17 дана, али је питање дана када ћемо своју државу вратити у руке наших грађана и када ће ови млади људи моћи коначно да у својој отаџбини граде свој дом“, рекао је инжењер геологије Зоран Ђајић.
Професор Миодраг Ђорђевић поручио је окупљенима да су дошли тамо где ово друштво никад није крочило.
"Дошли смо до места где нема страха довели сте нас до слободе показали сте нам како се то ради и зато све мора да стане“, каже Ђорђевић.
Петнаестоминутна тишина и протест у Јагодини
Грађани Јагодине, предвођени студентима Факултета педагошких наука и матурантима средњих школа, одали су у 17 часова на скверу у Јагодини петнаестоминутну пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду. Њима су се прикључили и јагодински бајкери.
Колона је затим кренула главном градском улицом у смеру ка Ћуприји, а протестна шетња завршена је у дворишту Факултета педагошких наука. Полиција је испред протестне колоне затварала улице и преусмеравала саобраћај.
Зајечарци на протесту уз пиштаљке и вувузеле
Уз студентску химну у дворишту средњошколског центра у Зајечару, просветари, ученици и студенти, као и грађани града на Тимоку, почели су протест у знак подршке студентима.
Протест се касније наставио до градског сквера где је одата пошта од петнаест минута ћутања погинулим у Новом Саду. По завршетку одавања поште, грађани су организовали велику буку уз пиштаљке и вувузеле.
Протест у Кладову
Грађани и ђаци у Кладову у знак подршке студентским захтевима одржали су протест. Носили су заставе Србије и транспаренте "Средњошколци подржавају само студенте", "Стоп корупцији".
Протестна шетња у Горњем Милановцу
Од 17 часова почео је протест у Горњем Милановцу на позив средњошколаца, а како би се подржали студенти. Грађани су се окупили у центру града.
Окупљени су кренули у протестну шетњу.
Пољопривредници са тракторима предводе протестну колону у Суботици
Протестна шетња суботичких студената, ученика, професора у блокади, као и грађана Суботице, одржава се вечерас од насеља Прозивка – од Споменика жртвама фашизма у Другом светском рату, до раскрснице улица Максима Горког и Сенћанског пута.
Колону су предводили пољопривредници са тракторима, који су се вечерас придружили протестима.
Пољопривредници су блокирали раскрсницу у центру града тракторима, где су се окупили учесници протеста.
Након обраћања студенaта, професора и пољопривредника, 15-минутном тишином је одана почаст настрадалима у Новом Саду.
Уз узвике "генерални штрајк", дување у пиштаљке и вувузеле, учесници протеста су се разишли нешто пре 19 часова.
Скуп "Не дај да Футог ћути"
У Футогу је у 17 сати почео скуп подршке "Не дај да Футог ћути". Скуп организује група младих из овог новосадског приградског насеља.
Након 15 минута тишине и одавања поште страдалима испред КЦ Младост Футог, окупљени су се упутили ка спортској хали и новоизграђеном базену, који још није отворен.
Скуп су подржали и бајкери из Новог Сада. Након јучерашње акције Вожња за Соњу, део њих је вечерас дошао и у Футог.
Протест "Бирај част, а не час" у Ужицу
Под називом "Бирај част, а не час“ данас је у Ужицу одржан протест грађана, који су се у великом броју одазвали на позив студената Академије струковних студија, Педагошког факултета и ужичких матураната. Поред житеља града, најјачу подршку пружају им просветни радници.
"Први и основни захтев Ужичана је да се испуне сви захтеви студената. Ми смо се на нивоу града организовали, мислим да смо једини у Србији који смо то успели. Ово је све ван синдиката, то је практично наша борба“, навео је Александар Алексић, просветни радник из Ужица.
Након окупљања на градском тргу, кренули су у шетњу Улицом Димитрија Туцовића, да би им се на раскрсници код Народног музеја обратило неколико говорника. Потом су на кружном току одали пошту – петнаест минута ћутања – жртвама пада надстрешњице.
Протести су данас одржани и у Бајиној Башти, Севојну, као и Косјерићу. Житељи те мале варошице објавили су на друштвеним мрежама да је у њихову варошицу дошло више десетина активиста СНС-а из других општина, због предстојећих локалних избора. Протестом су желели да покажу да житељи Косјерића не желе такав начин прљаве кампање, већ да сложно очисте град и покрену села.
Одавање поште и протест у Брусу
Трећу недељу заредом мештани Бруса окупили су се у знак подршке студентима и њиховим захтевима на чему им се захвалила студенткиња Кристина Миленковић.
Присутнима су се обратили и професорка Марија Ђенадић, која је нагласила да се петнаест минута тишине, не односи само на жртве у Новом Саду "већ на све жртве система, свих ових година", међу којима је инспектор Јовић, чији је отац пружио подршку скупу, што су присутни пропратили громогласним аплаузом.
Након што су у тишини одали петнаестоминутну пошту за 15 страдалих у паду надстрешнице у Новом Саду, организована је протестна шетња главном градском улицом.
"Протестни светосавски час" у Крушевцу
На Тргу глумаца у 17 часова почео је "Протестни светосавски час" Крушевцу. Позиву који је упућен на последњем окупљању и са друштвених мрежа, одазвали су се грађани, наставници, ђаци и родитељи који су, у предвечерје школске славе, на почетку скупа, отпевали химну Светом Сави.
Скупу се обратило више просветних радника, студената и ђака који су истакли да су на улици јер је држава отела институције, па они који желе правду и једнака права за све у земљи морају за то да се боре.
Транспарентима "Чарапани су на страни правде“, "Криви смо ми што смо ћутали", "Нема науке док не оперу руке", "Буди промена коју желиш да видиш“, и са овог скупа послата је порука подршке студентима и њиховим захтевима.
Након говора, кренули су у "просветну протестну шетњу" до цркве Лазарице, где су упалили свеће и за страдале и за студенте, и у тишини одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Протести у Шапцу
На позив матураната Шабачке гимназије, испред градске библиотеке у Центру Шапца, окупили су се бројни грађани, матуранти других средњих школа и њихови родитељи, показајући солидарност и подршку студентском протесту.
Они траже од надлежних да без одлагања спроведу детаљну истрагу о трагедији у Новом Саду, да се идентификују одговорни и спроведу мере да се тако нешто никада не понови.
Апелују да се хитно процени стање инфраструктуре у свим кључним објектима како би се благовремено отклонили ризици.
Блокада је почела у 16 часова, а после минута тишине и једночасовног протеста, окупљени Шапчани, носећи транспаренте, прошетаће се централим улицама града.
Бајкери у Крагујевцу у вожњи подршке студентима
Више од 200 бајкера у Крагујевцу од 14.00 почело је протестну вожњу кроз град, од Музеја "21. октобар".
Колони су се придружили и возачи аутомобила, који су трубили.
Од 14.30 колона је стигла код Правног факултета како би бајкери и други грађани пружили подршку студентима у блокади.
Ратари донели храну студентима Пољопривредног факултета у Земуну
Пољопривредници који су тракторима кренули из Панчева у Београд стигли су испред Пољопривредног факултета у Земуну, где су их студенти дочекали апалузом, преноси Фонет.
Паори су студентима у блокади донели храну и освежење.
Колону трактора ка Београду пратила је саобраћајна полиција, Интервентна јединица полиције и све је, како кажу, протекло без проблема.
Скуп подршке студентима и у Белој Паланци
Грађани и средњошколци Беле Паланке окупили су се у знак подршке студентима и њиховим захтевима први пут од почетка блокада и протеста широм Србије.
После симболичних 16 минута тишине, са транспарентима су прошетали до зграде Општине.
Саопштење Ректорског колегијума Државног Универзитета у Новом Пазару
Ректорски колегијум Државног Универзитета у Новом Пазару (ДУНП) издао је саопштење у коме се наводи да "најоштрије осуђују насилан упад у просторије Унуверзитета".
Напомињу да ће против починилаца који су "насилно обили улазна врата и обијали врата улаза у службене просторије и канцеларије организационих јединица бити поднете кривичне пријаве и покренути досциплински поступци".
Ректорски колегијум ДУНП донео је одлуку да та установа неће радити док студенти не напусте просторије Универзитета, објављено на сајту те установе.
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару изгласали блокаду те установе
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару изгласали су током окупљања на пленуму испред зграде Универзитета блокаду рада те установе.
Студенти су током скупа тражили од Управе Универзитета да уђу у просторије, што је прихваћено.
Студенти су на Универзитет ушли без инцидената.
Грађани Варварина и Ћићевца у протестној шетњи
Грађани Варварина окупили су се како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентским захтевима.
Скуп је протекао без инцидената, а након петнаестоминутне тишине, окупљени су носећи транспаренте, кренули у протестну шетњу пешачком зоном, а потом се мирно разлишли.
На протесту су били и грађани суседног Ћићевца.
Независни синдикат просветних радника Србије наставља са обуставом рада
Главни одбор Независног синдиката просветних радника Србије (НСПРС) донео је одлуку да се потпуна обустава рада – генерални штрајк у школама наставља до испуњења захтева.
Синдикат је у саопштењу подсетио да се, уз подршку студентским захтевима, тражи и смена Славице Ђукић Дејановић са места министра просвете.
Министарство просвете нема право да налаже умањење плата запослених у школама, навео је НСПРС и додао да о умањењу плате може да одлучује само директор школе својим образложеним решењем.
Синдикат је позвао запослене у школама да се не укључују у евентуалне дисциплинске поступке због обуставе рада без подршке правне службе Синдиката или свог адвоката и најавио да ће израдити "регистар директора школа који врше притиске на запослене због учешћа у обустави рада".
Житељи Крњаче блокирали пут за Зрењанин
Житељи Крњаче блокирали су од 11.52 до 12.07 пут за Зрењанин и одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Уметнички синдикати Народног позоришта у Београду одржали једночасовни штрајк
Уметнички синдикати Народног позоришта у Београду одржали су једночасовни штрајк упозорења и придружили се захтевима студената, пруживши им свесрдну подршку.
Синдикат глумаца СИНГЛУС, Синдикат балетских играча и Синдикат музичких уметника организовали су у суботу штрајк упозорења у згради Народног позоришта.
После читања захтева глумаца, музичара и балетских играча, за које су навели да су једноставни и разумни, отпевали су студентску химну "Гаудеамус игитур".
Tраже да се прекине са медијским и институционалним притисцима и етикетирањем свих запослених у културним институцијама, повећање плата и побољшање услова рада за све запослене у Народном позоришту и културним институцијама, повећање буџета за културу Србије на минимум од 1,5 одсто, утврђивање нове вредности бода, као и преправку уредбе Владе о коефицијентима од 20. децембра прошле године.
Захтев је и укључивање Конфедерације слободних синдиката-грана културе у све преговоре репрезентативних синдиката и представника Владе о правима запослених у култури, због непоштовања закона и незаконито одузете репрезентативности, као и опструкције правосудних органа на поднету жалбу Управном суду.
Студенти Филолошког факултета у Београду одали пошту страдалима у Новом Саду
Студенти Филолошког факултета петнаестоминутном тишином одали су пошту жртвама пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Блокада раскрснице код Правног факултета
Студенти Правног и техничких факултета окупили су се испред Правног факултета, како би на 15 минута блокирали раскрсницу и одали пошту жртвама трагедије на железничкој станици у Новом Саду.
Грађани и студенти носили су транспаренте "Извините што вам сметамо док нам уништавате будућност", "Корупција и манипулација ваша једина иновација", "ТМФ у побуђеном стању", "За правду не за паре".
Полиција је обезбеђивала скуп, а инцидената није било.
Студенти нишког ДИФ-а тврде да су непознате особе каменовале зграду факултета, полиција тврди да није било пријаве
Групе студената која организује блокаду на Факултету спорта и физичког васпитања у Нишу саопштила је да је ноћас група непознатих особа бацала камење на зграду у којој се налазе овај и Факулет заштите на раду.
Након реакције студената, нападачи су отишли, истиче се у саопштењу.
Из нишке полиције кажу да нису добили никакву пријаву везану за каменовање факултета.
Протестна шетња у Чачку
Грађани Чачка, на позив студената и средњошколаца, окупљају се испред Факултета техничких наука у Чачку у великом броју, дувајући у пиштаљке и вувузеле.
Колона је кренула ка Гимназији где ће одати пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Након тога, планирана је протестна шетња.
Већина чачанских школа је у блокади.
Синдикат образовања Чачак одбио је позив за састанак са представницима Градске управе, као и представницима Моравичког управног округа.
Раније, подршку студентима дало је око 200 здравствених радника из Чачка.
Скуп у Новом Саду поводом одавања поште страдалом псу
Грађани у Новом Саду окупили су се на Тргу слободе на, како су навели, својеврсном скупу сећања на пса Дону који је страдао током протеста у Новом Саду, када га је ударило возило Ургентног клиничког центра Војводине.
Скуп је, кажу организатори, и упозорење да је гажење, како људи, тако и животиња, недопустиво.
Новосађанка Ана Груден, која је позвала грађане на скуп, каже да ово није само помен, већ и захтев за правдом.
"Возач је видео пса, могао је успорити. Могао је учинити много тога како би се ова трагедија избегла", објашњава Груденова.
Два дана после великих протеста широм Србије, под паролом генералног штрајка, у Београду, Новом Саду, Нишу и другим градовима, студенти су и данас наставили са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности, због чега су за 27. јануар најавили блокирање Аутокоманде у Београду на 24 сата, за коју је председник Србије Александар Вучић дан раније истакао да је противзаконита, "замоливши полицију да у сваком случају обезбеди скуп и спречи потенцијалне инциденте".
Такође, председник Србије је поводом саопштења Грађевинског факултета – у ком је назначено шта све, у овом тренутку, од документације није доступно јавности, или је некомплетно – затражио од Владе Србије објављивање свих докумената о Железничкој станици које је Грађевински факултет у саопштењу навео.
Премијер Милош Вучевић најавио је да ће врло брзо на сајту Владе Србије бити објављена додатна документација са којом се располаже у вези са падом надстрешнице у Новом Саду.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.