Извор: РТС

У делу школа у Србији и данас обуставе рада и протести подршке наставницима - у Краљеву просторије СНС-а засуте јајима и воћем

Као и претходних дана и данас у школама у Србији, у зависности од изгласаних одлука колектива, часови или скраћени или редовни, док се у некима настава уопште не одржава. Подаци о броју школа које раде а које не и на који начин, разликују се од извора. Настава се одвија у 97 одсто од укупно 1.773 основне и средње школе у Србији, речено је из Министарства просвете за РТС.

Матуранти краљевачке Гимназије у протесту подршке својим професорима - јајима, воћем и петардама на просторије СНС-а

На позив матураната Гимназије Kраљево грађани Kраљева окупили су се на протест испред зграде градске управе у знак подршке професорима Гимназије који од понедељка не држе наставу, студентима који блокирају факултете и њиховим захтевима и Соњи Поњавић, краљевачкој студенткињи коју је ауто ударио на тротоару у току протеста у Београду, преноси дописник РТС-а.

Након петнаест минута тишине којом су окупљени одали пошту страдалима у Новом Саду, прочитана су писма подршке професорима краљевачке Гимназије.

Садашњи матуранти поручили су професорима Гимназије да верују да њихова борба није само борба за боље услове рада, већ и за унапређење квалитета образовања, што ће на крају бити од користи и ученицима.

„Разумемо да ова обустава наставе није лака ни за вас, ни за нас, али сматрамо да је то корак ка остваривању ваших права и жељи да се створе бољи услови за рад, учење и развој у образовном систему. Ваше ангажовање нас подсећа на то да образовање није само пренос знања, већ и борба за правду, једнакост и слободу. Kао ваши ученици желимо да знате да стојимо уз вас и да ценимо сваки тренутак посвећености и труда који сте уложили у наше образовање. Ваша борба је и наша борба, јер се ради о стварима које обликују нашу будућност, као и будућност свих будућих генерација”, стоји у писму матруаната Гимназије Kраљево.

Подршку професорима Гимназије Kраљево, који су стали иза захтева студената који блокирају факултете, пружили су и гимназијалци који су матурирали 2004. године. Јер су, како су навели, у професорима током школовања увек имали сигурну заштиту и ослонац.

„Ћути! Не буни се! Тако је како је! Добро је, јер може да буде горе! Ова флоскула представља отелотворење повијања главе о коме Андрић пише. Kао и питање - колико живот са том филозофијом као водиљом вреди и може ли се уопште назвати животом? Ипак, дође моменат када се зачује глас оних који се не осврћу на то да ли ће изгубити поменти хлеб и слободу. Јер знају да им то, у условима живота у земљи изокренутих вредности, не вреди скоро па ништа. Ти гласови, чак и када заћуте на 15 минута, јасно преносе поруку која се нити сме, нити може игнорисати. Поруку младих људи наше земље, студената и средњошколаца, који јасно говоре да не желе да се помире са накарадним стањем ствари”, пише генрација која је матурирала 2004. године.

После читања писама подршке, окупљени су кренули у протестну шетњу. Док су пролазили испред просторија локалног СНС-а, које су чували мушкарци са маскама на лицима, дошло је до вербалног сукоба, а просторије СНС-а гађане су јајима, воћем и флашом воде.

Како је пренео дописник РТС-а, додатни револт окупљених изазвало је појављивање градоначелника Kраљева и председника градског одбора СНС-а Предрага Терзића, који је са више чланова странке изашао из просторија машући заставама.

Бачене су и две петарде, а демонстранти су се дуже времена задржали испред просторија СНС-а, јавио је дописник РТС-а.

Ипак, шетња је протекла без озбиљнијих инцидената и завршена је на централном градском тргу, где су матуранти Kраљевчане позвали да сутра од 11:30 буду у дворишту краљевачких средњих школа на јавном часу.

Опширније Краће

Извештај Јоване Вулиновић

Испред ОШ "Бранко Ћопић" на Видиковцу протест родитеља и ђака

Испред ОШ "Бранко Ћопић" на Видиковцу, почео је протест родитеља и ђака око 18 сати, најављен раније као скуп подршке учитељима и наставницима који су обуставили рад подржавајући студентске блокаде и захтеве.

Родитељи и ђаци су се окупили протестујући и због јучерашњег инцидента када је мушкарац који се представио као родитељ ученика претио да ће побити све у школи, како је јуче потврђено у МУП-у.

Сања Анђелић, наставница српског језика и књижевности, рекла је на скупу да наставници траже "испуњење свих студентских захтева", јер су међу студентима и њихови ученици.

"Уз средњошколце и студенте. Против договора синдиката, није само 5%, достојанство просвете мора да се врати, прете нам. Златну бајку о људима пишу студенти и ђаци", рекла је наставница Анђелић.

Опширније Краће

Протест родитеља, бивших и садашњих ученика испред ОШ "Никола Тесла" у Раковици

Испред ОШ "Никола Тесла" у Раковици данас око 18 сати окупили су се родитељи, бивши и садашњи ученици да, како рекоше, позову и охрабре запослене да се придруже другим школама у обустави рада, као виду подршке студентима у блокади, у нади да ће деца ОШ "Никола Тесла" као и свих школа у Србији имати прилику да одрастају у безбедном и подстицајном окружењу.

На скупу су се могли видети транспаренти: "Не ћути, не трпи", "Уз вас смо! Подршка!"

 

Опширније Краће

Филозофски факултет у Београду: Подршка просветним радницима и апел просветним инспекторима

Наставници, истраживачи и сарадници Филозофског факултета Универзитета у Београду подржали су данас колеге запослене у просвети и своје бивше студенте, апелујући на просветне инспекторе да "одбију да учествују у прогону школских установа и наставника који су, у знак протеста, одлучили да обуставе рад".

Филозофски факултет је у среду 22. јануара упутио писмо свим просветним инспекторима.

"Kао научници који се баве проучавањем друштва из 10 научних дисциплина, препознајемо актуелну ситуацију као угрожавање права детета, ученика, одраслих и људског достојанства уз недостатак отворености, сарадње, толеранције, свести о културној и цивилизацијској повезаности у свету, посвећености основним моралним вредностима, вредностима правде, истине, солидарности, слободе, поштења и одговорности", наведено је у саопштењу објављеном на сајту Факултета.

"Прогоном", запослени на Филозофском факултету у Беогаду сматрају "ограничавање рада инспекције искључиво на обавезе установа и запослених без узимања у обзир права деце, родитеља и запослених у установи која су уграђена у основне принципе система образовања и васпитања".

"Сматрамо да просветни инспектори једино одбијањем да изврше налоге могу заштитити достојанство професије и свој лични интегритет, као што су то поједине њихове колеге учиниле", навео је Факултет и додао да Министарство не сме игнорисати ни снажну подршку великог броја родитеља наставницима који су одлучили да наставе штрајк, не прихватајући споразум постигнут између Владе и синдиката запослених у просвети.

"Законом је прописана обавеза да се у установи негују односи међусобног разумевања и уважавања личности деце, ученика, одраслих, запослених и родитеља. Будући да просветне власти упорно игноришу ставове универзитетских професора, просветних радника, ученика и родитеља, грађанска непослушност је једино што нам преостаје", наведено је у саопштењу Филозофског факултета.

Опширније Краће

Родитељи подржали потпуну обуставу рада у ОШ "Коста Трифковић" у Новом Саду

Родитељи и наставници скупили су се у ОШ "Коста Трифковић" у Новом Саду, како би подржали потпуну обуставу рада која је изгласана, а испред школе су прочитани говори подршке.

"Желимо друштво у којем свако има право на своје мишљење и слободу говора, у којем наставник не мора да савије кичму да би сутра имао посао, право и на инспекције која ће доћи и обићи школе како би видели у каквим условима раде, а не да нотирају наставнике и директоре који се боре за боље сутра, своје, сваког од нас", рекла је Ивана Јуришин, представник родитеља и бивша ученица ОШ "Коста Трифковић".

Фото: РТС

У Гимназији у Краљеву нема наставе, шест средњих школа у неком виду штрајка, у осам основних школа скраћени часови

Наставници у делу краљевачких школа настављају са штрајком и траже да се испуне захтеви студената у блокади.

Од девет средњих школа, шест је у неком виду штрајка.

У Гимназији нема наставе, а и већина наставника у Електро-саобраћајној техничкој школи не држи наставу.

Обуставом наставе у штрајку је и део наставника Економске, Пољопривредне и Музичке школе, док су у Уметничкој школи часови скраћени на 30 минута.

У осам од 22 основне школе на територији Краљева сви или део наставника и учитеља држи часове од пола сата.

Настава потпуно обустављена у три школе у Крагујевцу

Од 32 основне, мешовите и средње школе у Крагујевцу, настава је потпуно обустављена у три – две основне и једној средњој школи.

Реч је о Првој крагујевачкој гимназији и основним школама "Станислав Сремчевић" и "Мирко Јовановић".

Министарство просвете: Настава се одвија у 97 одсто школа у Србији

Настава се одвија у 97 одсто од укупно 1.773 основне и средње школе у Србији, речено је из Министарства просвете за РТС.

Додају да се настава не одржава у три одсто школа.

Обустављена настава у Гимназији "Светозар Марковић" у Суботици, директор поднео оставку

Одлуком већине професора и ђачког пленума, настава у Гимназији "Светозар Марковић" у Суботици је обустављена до даљег.

На ђачком пленуму којем је јуче присуствовало 225 ученика једногласно је изгласана блокада школе "до испуњења студентских захтева".

Ученици у блокади су саопштили да тиме стају уз своје професоре, као и да су солидарни са студентима, просветним радницима и породицама настрадалих у трагедији у Новом Саду.

Ученици су навели да ће свакодневно од 8 до 12.30 долазити у школу и бити са својим професорима, а да ће од 11.52 до 12.07 испред школе одавати почаст жртвама трагедије у Новом Саду.

Директор суботичке гимназије Душан Павловић потврдио је за РТС да у школи нема наставе и да је поднео оставку коју ће данас званично упутити Министарству просвете.

"Све на чему сам радио у претходном периоду је доведено у питање, а то је пре свега поверење и етос", навео у свом саопштењу Душан Павловић, како је навео "од данас професор историје".

Наставници и родитељи ђака ОШ "Иво Лола Рибар" у Новом Саду осудили покушај дискредитовања две наставнице

И јутрос су се, испред дела новосадских и средњих школа, које су у неком облику обуставе рада, окупили родитељи ђака, бивши ученици и студенти, како би пружили подршку просветним радницима.

Наставници и родитељи ђака ОШ "Иво Лола Рибар" у Новом Саду, потписали су заједничко саопштење у којем осуђују покушај дискредитовања наставнице Драгане Глеђа која предаје српски језик и књижевност и наставнице Мирјане Бојић која предаје немачки језик у тој школи.

У обраћању представника родитеља Горана Радојева, сазнајемо, да су поједини таблоиди, таргетирали две наставнице претходних дана.

"За Миљану кажу да је извела садашњег ученика, али то није садашњи ученик, већ бивши и то најбољи једне од претходних генерација, а за наставницу Глеђу су имали најгоре речи и увреде, повезујући наставницу са режимом Анте Павелића и усташама", објашњава Радојев у свом говору испред школе.

У саопштењу које је потписало 213 родитеља и наставника ове школе, настављају са подршком.

"Драгана Глеђа и Мирјана Бојић су изузетно посвећене и поштоване наставнице међу ђацима, родитељима и колегама, а медијски напад на њихов професионални интегритет представља недопустиво нарушавање њиховог несумњивог угледа, као и угледа наше школе и просвете", наведено је у саопштењу.

Представница родитеља Маја Галић је поручила да не желе поделе, осуде и свађе.

"Поступак матураната Тринаесте београдске гимназије, где су од ишаране школе непримереним садржајима одговорили уметношћу, где су на варварство одговорили лепотом, на некултуру одговорили културом, на бахатост цвећем, и позвали све нас да учинимо исто, показује какве су нам намере, и за какво се друштво боримо.Не желимо поделе, не желимо осуде, не желимо свађе. Желимо да сарађујемо, да се међусобно ценимо и подржавамо, желимо правду, желимо да се цени знање, труд, желимо да се негује поштење и солидарност, изнад свега, желимо да се осећамо безбедно", рекла је Маја Галић.

Маријо Адлешић, представник родитеља

Представник родитеља Маријо Адлешић истакао је да га је потресла чињеница да ни школски одбор ни директор нису стали у заштиту својих колегиница.

"Наша деца најбоље знају ко су и какви су, а знамо и ми. Наставницу Драгану нисам ни упознао, а ћерка ми је само после једног полугодишта рекла- тата ја желим да постанем наставница српског кад порастем. Ја свом детету верујем, ја њиховој наставници верује, мени је то сасвим доста. Дубоко ми је потресла чињеница да до сада ни школски одбор, ни сам директор нису стали у заштиту својих колегиница од ових бесрамних таргетирања, и зато сад вас све молим да се сви јавите диреткору", навео је Адлешић.

Бивши ученик школе Момир Зељковић рекао је да се извињава студентима и омладини што он и многи други нису урадили више.

"Извињава се вама, студентима, омладини, што ја и многи од вас, нисмо урадили више, као ови млади велики људи, што сада покушавају да нас тамо где ми нисмо извукли њих. Моја жеља да ниједно дете не оде више из Србије. Ја сам скајп отац, скајп тата, скајп деда, ми то не желимо нико, дај боже да нико не оде и да се сви врате. Ја сам своју децу видео после десет година, поставили су мени питање, ја сам остао без текста- шта сам ја урадио да они не оду, и шта ћу да радим да се врате и да ови не оду", истакао је Зељковић.

Опширније Краће

Ученици и наставници испред Гимназије у Чачку, инспекција одустала од контроле

Испред Гимназије у Чачку јутрос су се окупили ученици и наставници због најаве доласка републичке просветне инспекције.

Ова школа је у блокади наставе од 16. децембра.

Школу је посетила градска просветна инспекција, али се одустало од контроле.

Након тога су се окупљени ученици и професори разишли.

На скупу су били и наставници других чачанских школа које су у блокади.

Фото: РТС

У делу школа у Србији данас се наставља обустава рада, у знак подршке студентима и због незадовољства одлуком репрезентативних синдиката да постигну договор са Владом о повећању плата.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је јуче да су просветни инспектори, општински, градски, покрајински и републички извршили до сад надзор у 84 основне и средње школе у којима је рад блокиран и да се инспекцијски надзор наставља у школама у којима део наставника блокира наставно-образовни процес.

Она је истакла да блокаде у просвети нису предвиђене законом и да сви који у њима учествују морају да буду свесни да оне повлаче последице у складу са законом, саопштило је Министарство просвете.

У већини београдских гимназија ни данас нема наставе. Слично је у Нишу – од четири гимназије, три су прогласиле блокаду.

Читај ми!