Извор: РТС

Ђукић Дејановић за РТС: Друго полугодиште у скоро 90 одсто школа, настављени разговори са синдикатима

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић каже за РТС да је скоро 90 одсто школа почело друго полугодиште. Данас су настављени разговори са репрезентативним синдикатима, тема је био посебни колективни уговор, потврдила је министарка наводећи која су значајна питања која ће уговором бити регулисана.

После четворонедељног распуста почело је друго полугодиште за ученике основних и средњих школа у Србији, али је у делу школа потпуно обустављена настава, у неким део наставног особља ради док су други ступили у штрајк, а неке су у блокади до испуњења студентских захтева.

Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете, рекла је Београдској хроници да је од укупно 1.773 школе у Србији, скоро 90 одсто почело друго полугодиште, док се око 10 одсто није укључило, пошто су вероватно и даље незадовољни постигнутим договорима са представницима репрезентативних синдиката.

У Београду је ситуација нешто другачија, напомиње министарка и наводи да 13 одсто школа није почело са радом, а у некима које су почеле, њих 24 одсто, нису сви дошли.

"Данас је и Свети Јован, па ћемо ону праву реалну ситуацију имати сутра, јер су и неки професори и нека деца своје одсуство оправдали чињеницом да породично славе", указује министарка.

Што се тиче података неких просветних синдиката који се разликују од оних које износи Министарство, Ђукић Дејановић објашњава да се ослања на податке школских управа који су прикупљени јутрос до 10 сати.

Најављује да ће сутра и инспекторске службе кренути да констатују које школе раде, који су разлози да неке школе нису почеле да раде.

"Догодило се у неким школама да су дошли, највећи број наставника и директора, да је деци јављено да не долазе. Догодило се у другим школама обрнуто, али онај проценат школа који сигурно ради, то је око 75 одсто школа широм Србије, 100 одсто и ученика и наставника је дошло", наводи министарка.

Настављени разговори са репрезентативним синдикатима

Разговори Министарства са репрезентативним синдикатима настављени су данас, потврдила је министарка и навела да је тема био посебни колективни уговор који регулише врло значајна питања.

“Пре свега вишак администрације који је заиста један од битних тема за просветне раднике и редукција тог вишка, то је тема на којој се врло озбиљно ради. Затим, норма сад мора бити таква да један наставник не мора ићи у четири, пет школа да би испунио своју норму од 70 или 100 одсто колико већ ради. Затим, ми смо доста добро регулисали положај у ученичком стандарду, али у студентском нисмо, за упослене, и ти услови треба да се изједначе и наравно нешто што је јако важно, разговара се о програмима рада за децу. Ти програми треба да буду иновирани, модернизовани“, навела је Ђукић Дејановић и потврдила да ће колективним уговором бити обухваћено и ванаставно особље.

Када је реч о статусу службеног лица за просветаре, подсећа да је то већ урађено раније, и да важи и за ванаставно особље, за све запослене у школама.

"Градиво се мора надокнадити"

Што се тиче надокнаде градива, Ђукић Дејановић је рекла да свака школа прави план и да се градиво мора надокнадити.

"Тамо где очекују подршку и помоћ стручњака других профила, министарство стоји на располагању да ангажујемо те стручњаке", рекла је министарка просвете.

Читај ми!