Извор: РТС, Фонет

"Школски час у задњи час" испред Министарства просвете, протести у више градова у Србији

Студентски протест "Школски час у задњи час", у знак подршке просветарима уочи најављене обуставе рада 20. јануара, одржан је испред зграде Министарства просвете. Протест ученика новосадских средњих школа одржан је на Тргу слободе у Новом Саду, а потом је јавни час уприличен и испред зграде Школске управе. Јавни часови и у Новом Саду, Нишу, Крушевцу, Крагујевцу, Шапцу, Ужицу, Ваљеву.

"Школски час у задњи час“ одржан у Ужицу

На позив студената у блокади, у 16 часова, на Градском тргу су се окупили Ужичани на "Школском часу у задњи час“, у знак подршке просветним радницима и  њиховим захтевима.

Окупљени грађани, после шетње главном улицом, блокирали су кружни ток где су 15-минутном ћутњом одали пошту настрадалима у Новом Саду, након чега су студенти прочитали писмо подршке просветарима.

Иначе, одлуком Штрајкачког одбора, од сутра па до испуњења захтева, наставе неће бити у 15 основних и средњих школа Ужица, Севојна и Чајетине.

Школско звоно са разгласа означило крај јавног часа у Београду

Студенти су за крај протеста испред Министарства просвете отпевали химну Светом Сави, који се прославља као школска слава у Србији.

Званични део протеста испред Министарства просвете трајао је 45 минута, колико и један школски час, а циљ је био да студенти који блокирају факултета искажу, како наводе, солидарност са просветним радницима који желе да од сутра наставе са штрајком, иако званично почиње друго полугодиште у основним и средњим школама.

Учесници напуштају скуп, а студенти су кренути ка својим матичним факултетима где ће наставити блокаде.

Фонет
Марко Драгославић

Прочитано писмо подршке студената и средњошколаца упућено просветним радницима

Након што је одата пошта за 15 страдалих у Новом Саду, испред Министарства просвете прочитано је писмо подршке студената и средњошколаца које је упућено просветним радницима.

"Желимо да вам кажемо да нисте сами и да имате јаке савезнике, све нас које сте својим радом обликовали", поручују се, између осталог, у писму. 

Како је речено, 1. новембра време је стало, а 20. јануара мора да стане читава просвета, јер без права на образ и на мисао образовања нема.

"Срамотно је да допустимо да они људи без чијег деловања од давнина не би било ни најпростијих функционалних друштвених заједница данас буду угњетавани", поручује се у писму студената које је прочитано на протесту.

Студенти су изразили захвалност својим наставницима, учитељима и професорима истичући да су их својим радом држали лекције о достојанству, обликовали све њих и научили их да изражавају своје ставове и развију критичко мишљење.

"Без вас не бисмо имали снаге да се суочимо са изазовима које су одрастање и младост у овом друштву донели", истакли су студенти и додали да се њихови успеси темеље на труду, преданости и љубави коју су им њихови предавачи пружили. 

Протестна шетња у Ваљеву

На инициајтиву ваљевских гимназијалаца одржна је протестна шетња улицама Ваљева.

Осим ђака, у протестној шетњи су били и њихови професори, родитељи којима су се придружили и грађани.

Уз поруку "Деца у нама знају све - за мир, правду и нове снове" гимназијалци, наставници и грађани су подрзали захтеве студената и просветаре да истрају у обустави наставе.

На крају протестне шетње одржано је и 15 минута тишине и прочитано писмо подршке студентима и просветарима.

Протестна шетња у Ваљеву прошла је мирно и без инцидената.

На вандредној седници наставничког већа Ваљевске гимназије одлучено је да се обустава наставе наставља до испуњења захтева студената и да се пружа подрска ваљевским гимназијалцима у њиховом виду протеста.

Студенти, ученици и грађани Крагујевца окупили се на Ђачком тргу 

Студенти, ученици и грађани Крагујевца, окупили су се се на Ђачком тргу на протесту под називом "Школски час за задњи час".

Како наводе, протест је организован у знак солидарности са студенткињом београдског Правног факултета на коју је налетео аутомобил као и са просветним радницима пред почетак другог полугодишта.

Поједини синдикати и школе, раније су најавили да у Крагујевцу сутра неће бити наставе. Јавни час ће, како је најављено, трајати 45 минута.

Почео је читањем песме "Владислава Петковића - Диса ,"Наши дани" , а затим је петнаестоминутном ћутњом одата пошта жртвама пада надстрешнице у Новом Саду.

На скупу је прочитано писмо подршке просветним радницима уз поруку да су студенти уз њих.

RTS
Опширније Краће

Окупљање студената и грађана на три локације у Нишу

На три локације у Нишу - на мосту Младости, раскрсници код Уреда и на кружном току на Трошарини окупљају се студенти и грађани, одакле ће кренути ка раскрсници код зграде Суда и Народног позоришта где ће се спојити у један скуп.

RTS

Школски час у задњи час и "просветна" шетња Крушевцу

На Тргу младих у Крушевцу ђаци, студенти и грађани присуствују такозваној блокадној настави на коју су их позвали бивши ученици Гимназије и студенти.

Час траје 45 минута, а у оквиру њега биће и 15-минутна тишина у знак одавања поште страдалима у Новом Саду.

Како је најављено, биће прочитано и писмо студената . Затим крећу у "просветну "шетњу.

Опширније Краће

Петнаест минута тишине испред Министарства просвете

На протестном скупу студената у Београду, испред Министарства просвете, почело је 15 минута тишине за 15 жртава.

Школски час у Шапцу

У Шапцу на позив матураната гимназије и студената почео је Школски час, блокада раскрснице код библиотеке уз подршку ђака и грађана.

После 15 минута тишине, читања подршке просветарима планирана је и шетња градским улицама.

Студенти се окупљају испред Министарства просвете у Београду

Студенти организују скуп подршке под називом "Школски час у задњи час" испред Министарства просвете у Београду, а прочитаће и писмо намењено просветарима. 

Студенти су развили велики транспарент "Генерални штрајк", док су просветни радници донели транспарент "Просветари уз студенте".

Испред Министарства су студентски редари, као и велики камион са озвучењем.

Студенти долазе до Министарства просвете Улицом кнеза Милоша. Део студената прошао је Тргом Николе Пашића и кретао се делом коловоза у правцу Вуковог споменика.

Њима су се на раскрсници са Улицом кнеза Милоша придружили студенти техничких факултета који су се кретали дуж Булевара краља Александра.

Акцијом "Јавни час" испред Министарства просвете, учесници ће пружити подршку делу просветних радницика који су за понедељак најавили обуставу рада на почетку другог полугодишта.

Фонет
Софија Вукајловић
Опширније Краће

Јавни час на Тргу слободе у Новом Саду

На Тргу слободе у Новом Саду одржан је јавни час, као подршка студентима у блокади и њиховим захтевима. Претходно су ученици новосадских средњих школа застали код Футошке пијаце у Новом Саду, где су у 11.52, одали 15-минутну пошту за настрадале на железничкој станици.

Окупљенима се на Тргу обратила драматуршкиња и редитељка Миња Богавац, која им се захвалила што су слобода, што верују у слободу и не заборављају најважнију формулу слободе.

"Слобода једнако одговорност, једнако правда, једнако мир. Нема слободе без одговорности, нити одговорности без правде, а тамо где нема правде, никада неће бити ни мир. И то је, чини се, тачан опис овог тренутка у нашем друштву. Званично, нисмо обавештени да смо у рату. Али, да ли је ово мир? Да ли ико може мирно да спава у земљи где јавне зграде падају грађанима на главе, где се возачи-убице свесно залећу у колоне пешака? Да ли сте мирни у земљи где нико не зна да ради посао за који је плаћен, док оне који би знали развлачи пропагандна машинерија, ширећи насиље, најгоре увреде и апсолутне лажи", рекла је Миња Богавац,

Упитала је грађане да ли су мирни док им говоре да су "деца власништво државе" и како држава има "кобре", да своју децу "разбаца по улици". Како је рекла, могло се видети да држава има и јавне функционере "спремне да изађу, пљују и туку студенте који одају почаст невиним жртвама те исте државе и тог истог система". Система који није заказао, не зато што га нема, већ зато му је једина сврха да производи зло, закључила је Миња Богавац.

Ученицима се обратио и глумац Радослав Рале Миленковић, који је поручио да је поносан на студентских 15 минута тишине, и саветовао им је да наставе као и до сада, да не слушају савете других који би желели да политички искористе њихову памет и снагу. Како каже, ово је тренутак када не постоји назад, већ морају до победе.

Књижевница и сатиричарка Александра Филиповић поручила је да младима није потребан култ личности, већ правичности .

Након што се протест са Трга Слободе преселио испред Школске управе Нови Сад на Булевару Михајла Пупина, окупљенима се обратила и просветна саветница у Школској управи Нови Сад Соња Миладиновић, која је говорила да се о дечијим правима и о добробити деце не преговара јер су, како каже, деца наша светиња, и морамо им захвалити што су после толико времена пробудили и одрасле.

"Свим својим срцем, душом, умом, професионализмом и телом треба да будемо уз њих, поред њих и иза њих и да носимо наранџасте и жуте прслуке. Својим речима, својим делима и својим иступањем из зоне комфора", поручила је Миладиновићева.

Опширније Краће

Протест 15 минута тишине у Чачку

Мирна протестна шетња у организацији студената и матураната средњих школа у Чачку започела је у 11.30 испред зграде Факултета техничких наука у том граду. Протесту су се придружили и бројни грађани.

Испред чачанске Гимназије блокирана је раскрсница и одржано је 15 минута ћутања у знак помена на страдале на железничкој станици у Новом Саду.

Потом је шетња настављена централним градским улицама. Чачани су носили бројне транспаренте, а током шетње дували у звиждаљке и вувузеле.

Петнаестоминутна тишина и блокада Булевара краља Александра у Београду

Студенти Електротехничког, Правног, Архитектонског, Машинског, Грађевинског и Технолошко-металуршког факултета, уз подршку грађана, блокирали су и данас од 11:52 до 12:07 део Булевара краља Александра у Београду, одајући у тишини почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.

Учесници скупа држали су транспаренте са натписима: "Ово стање није сасвим природно", "Биће правде тек кад ово царство падне", "ТМФ у побуђеном стању", "Ко може да учи док га савест мучи?", "ТМФ", "Студенти ће променити свет".

Скуп је протекао без инцидената, а обезбеђивали су га припадници Управе саобраћајне полиције који су преусмеравали возила, као и припадници Полицијске управе Београда.

Фото: Фонет / Марко Драгославић

Окупљени у Новом Саду прошетали су до Трга слободе, где је одржан јавни час, као подршка студентима у блокади и њиховим захтевима. Средњошколци су затим отишли у шетњу до Школске управе града Новог Сада на Булевару Михајла Пупина 6, где се протест завршава.

У петак поподне је одржан протест студената и грађана испред зграде РТС-а.

Студенткиња Правног факултета повређена је у четвртак током блокаде у Рузвелтовој улици, када је возач аутомобила налетео на њу и носио је на крову, након чега је пала и повредила се. Девојка је збринута у болници. Возачу аутомобила је одређен притвор до 30 дана и њему ће се судити за убиство у покушају. И дан касније, такође један аутомобил покушао да прође кроз масу током блокаде код Правног факултета. Срећом нико није повређен.

Део студената у Београду, Новом Саду и Нишу наставио је са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе, после великог студентског и грађанског протеста испред Уставног суда у Београду, 12. јануара, у оквиру акције "Важно је имати (У)став".

Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.

Блокадама и обустави наставе до почетка зимског школског распуста придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавају током распуста јавне часове на којима одају пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду. 

Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.

Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.

 

Читај ми!