Више од 1.000 грађана Краљева данас је петнаестоминутнм ћутањем на тргу испред зграде Скупштине града одало пошту жртвама новосадске трагедије.
На платоу испред градске управе учесници су великим црвеним словма исписали поруку “Руке су вам крваве”.
петак, 17.01.2025, 11:52 -> 16:22
Током блокаде код Правног факултета један аутомобил покушао је да пробије блокаду, јавља извештач РТС-а. Инцидент је избио у тренутку кад су студенти кренули да блокирају раскрсницу због 15 минута тишине. Нема повређених. Акција 15 минута тишине одржана је у више градова у Србији.
Више од 1.000 грађана Краљева данас је петнаестоминутнм ћутањем на тргу испред зграде Скупштине града одало пошту жртвама новосадске трагедије.
На платоу испред градске управе учесници су великим црвеним словма исписали поруку “Руке су вам крваве”.
"У Врање, нема ћутање", поручили су на протестном скупу из неформалне групе "Млади с југа", који су након окупљања кренули у протестну бучну шетњу са пиштаљкама и бубњевима.
Носили су транспаренте и платно са црвеном шаком, наглашавајући да више неће ћутати и трпети насиље.
Солидаришу се, кажу, са студентима. Блокирали су главну улицу у граду како би петнаестоминутном тишином одали почаст настрадалима у Новом Саду.
За то време, неки возачи су трубили из аутомобила, а полиција је на неколико места контролисала скуп. Није било инцидената.
Новосадска полиција ухапсила је М. Г. (71) из Бачке Паланке због сумње да је око 13 часова испред Медицинског факултета ножем покушао да исече транспарент који су носили студенти, саопштено је из МУП-а.
Додаје се да је мушкарац ухапшен због сумње да је учинио кривично дело насилничко понашање.
Одређено му је задржавање до 48 сати.
Грађани Прокупља блокирали су од 11.52 до 12.07 раскрсницу испред зграде Суда, изражавајући солидарност са жртвама трагедије у Новом Саду и пружајући подршку студентима широм Србије.
Студенти Технолошког факултета у Лесковцу у 11.52 организовали су шеснаестоминутни протест под називом "Устаните, Лесковчани", за погинуле у Новом Саду и свом суграђанину седамнаестогодишњем Андрији Илићу, којег је убио вршњак. Потом је кренула протестна шетња главним градским улицама.
Потом је кренула протестна шетња главним градским улицама.
Истовремено, у Смедереву су се окупили просветни радници, ученици и грађани, окупили су се испред смедеревске Гимназије где су блокирали раскрсницу.
Студенти Факултета педагошких наука у Јагодини, матуранти средњих школа и грађани Јагодине блокирали су на 15 минута главну градску улицу и у тишини одали пошту страдалима на новосадској железничкој станици.
У рукама су осим транспарената имали и срца у знак подршке њиховој колегиници са Правног факултета која је јуче повређена у Београду.
Грађани Шапца, међу којима и шабачки средњошколци које су на протесту подржали родитељи, окупили су се у петнаестоминутној тишини у центру града.
Скуп којим су одали пошту невино страдалим на железничкој станици, блокадом раскрснице испред градске библиотеке и музеја, завршен је аплаузом.
Помен за страдале у Новом Саду и протест због покушаја убиства студенткиње у Београду, у Зрењанину је одржан у организацији студената Техничког факултета. Студентима су се прикључили матуранти и грађани који су током 15 минута тишине блокирали саобраћај код Градске куће.
Грађани Ужица окупили су се у 11.30 на Тргу партизана како би одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Петнаестоминутном ћутњом од 11.52 блокирали су главну улицу, а након тога су кренули у протестну шетњу, поред Градске куће до Народног музеја, где су накратко блокирали кружни ток.
Шетњу у знак солидарности и подршке студентима завршили су испред зграде Ужичке гимназије.
Акција "Стани, Србијо, стани уз студенте", на коју је позвала иницијатива Проглас данас у 11.52, протекла је мирно на раскрсници Коларчеве и Македонске улице код Трга републике у Београду, где је био заустављен саобраћај и у тишини од 15 минута одата је пошта жртвама трагедије у Новом Саду.
У акцији са грађанима, учествовали су глумци, новинари, студенти, носили су транспаренте: "Борба, демократија, правда", "БДП уз студенте", "Факултет моралне уметности".
Акција је одржана у Београду на више локација, укључујући и испред РТС-а, где би вечерас требало да буде одржан нови протест студената и грађана. У организацији Иницијативе "Мост остаје", која је поново позвала јавни сервис да прекине програм на 15 минута, биће блокиран саобраћај у Таковској.
Крагујевачки студенти са шест факултета данас у 11.52 нису блокирали саобраћај на скупу почасти жртвама трагедије у Новом Саду под називом "15 минута тишине“, већ су на тротоару, на потезу од Природно-математичког факултета до Медицинске школе формирали ланац држећи транспаренте.
Студентски бунт чији је пад надстрешнице непосредан повод у Крагујевцу су покренули студенти ФИЛУМ-а и одсека психологија који у блокади држе ректорат Универзитета још од 6. децембра.
Испред Правног факултета одржано је 15 минута тишине. Након кратког прекида, саобраћај је успостављен. Meђутим, особи која је на почетку блокаде покушала возилом да прође кроз масу полиција онемогућава да напусти место догађаја. Чека се долазак и саобраћајне полиције.
Студенти у блокади и грађани Суботице у 11.52 су на 15 минута блокирали улицу Ђуре Ђаковића у центру града одајући почаст жртвама трагедије у Новом Саду.
Прочитана су имена погинулих у паду надстрешнице новосадске железничке станице, а грађани су стајали у тишини са транспарентима.
Саобраћајна полиција је преусмеравала саобраћај према околним улицама.
Након 15-минутне блокаде улице, протестна поворка упутила се ка Градској кући, седишту локалне самоуправе, где је приређена акција '15 минута буке".
Мушкарац у аутомобилу је хтео да прође кроз блокаду, након чега је почео вербални и физички сукоб са окупљеним студентима и грађанима. Испред Правног факултета петнаестоминутном тишином студенти и окупљени грађани одали су почаст страдалима у несрећи на Железничкој станици у Новом Саду.
Студенткиња Правног факултета повређена је у четвртак током блокаде у Рузвелтовој улици, када је возач аутомобила налетео на њу и носио је на крову, након чега је пала и повредила се. Девојка је збринута у болници. Возачу аутомобила је одређен притвор до 30 дана и њему ће се судити за убиство у покушају.
Део студената у Београду, Новом Саду и Нишу наставио је са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе, после великог студентског и грађанског протеста испред Уставног суда у Београду, 12. јануара, у оквиру акције "Важно је имати (У)став".
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.
Врховни јавни тужилац Загорка Доловац, како је саопштило ВЈТ, спремна је да се у било ком моменту састане са делегацијом студената.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Блокадама и обустави наставе до почетка зимског школског распуста придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавају током распуста јавне часове на којима одају пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.