Извор: РТС, Фонет

Акција "4.000 наставника, 4.000 корака" у Новом Саду, петнаест минута тишине у Београду

Наставници и истраживачи Новосадског универзитета одржали су протест под називом "4.000 наставника, 4.000 корака“. Они су се окупили испред зграде Академије уметности у Новом Саду, како би пружили подршку студентима који блокирају факултете. На више локација у Србији одата је пошта погинулима на Железничкој станици у Новом Саду.

Прекршајни поступак против мушкарца који је са шипком кренуо ка учесницима протеста

Полиција у Београду поднеће Прекршајном суду захтев за покретање прекршајног поступка у редовном поступку по Закону о јавном реду и миру, против И. П. (1955) због нарушавања јавног реда и мира, саопштио је МУП.

И. П. се сумњичи да се данас око 12 часова, на углу улица Јурија Гагарина и Гандијеве на Новом Београду, најпре вербално расправљао са учесницима непријављеног скупа и негодовао због блокаде саобраћаја, а потом из свог возила извадио предмет налик на металну палицу и кренуо ка учесницима овог скупа, након чега му је један од њих одузео овај предмет, наводи МУП.

Полиција је поводом овог догађаја консултовала надлежно тужилаштво које се изјаснило да нема елемената кривичног дела које се гони по службеној дужности.

Опширније Краће

Завршен протест у Новом Саду

У Новом Саду завршен је протест наставника и истраживача Новосадског универзитета под називом "4.000 наставника, 4.000 корака", у организацији мреже универзитетских професора "Слободни универзитет".

Окупили су се испред зграде Академије уметности у Новом Саду да би пружили подршку студентима који блокирају факултете.

Након кратких обраћања и одавања петнаестоминутне поште за настрадале на железничкој станици у Новом Саду, у колони су се упутили према Студентском граду.

Протест су наставили испред зграде Природно-математичког факултета, где се окупљенима обратио професор тог факултета Игор Долинка, а протест је завршен испред Ректората Новосадског универзитета, обраћањем Љубице Опарнице, професорке Педагошког факултета у Сомбору.

"Сведоци смо битке за физички и биолошки опстанак наше нације, којој хоботница постојано исисава виталност и живот, ништа више и ништа мање. И студенти нас сада предводе у борби. Чујем питају нас, па шта хоћемо? Одговор на то питање болно је једноставан и очигледан: треба ли, господо, да се опоменемо првог стиха наше државне химне 'Боже правде', ти што спасе од пропасти досад нас. Први вапај српске народне душе, вапај за правдом, који долази пре вапаја за хлебом", рекао је Долинка.

Према његовим речима, "хоботница као да не разуме или, пре ће бити, неће да разуме да, осим кривичне одговорности као категорије позитивног права, постоји и политичка одговорност – етичка и старија категорија".

"Кад сте пресекли црвену врпцу на јавну зграду и усликали се за све могуће медије, тог тренутка сте дали завет, свето обећање народу и грађанима да је зграда безбедна за употребу. Хоћемо владавину закона, а не једног човека, али и честитости и поштења, а не бахатости. Хоћемо слободу за институције друштва које служе једној сврси, а то је да грађанима живот учине лепшим, лакшим, срећнијим. Хоћемо болнице и клиничке центре, институте, судове и јавна гласила слободне од свих политичких и политикантских утицаја и игара, од трослојних акронима, садашњих и будућих, од свих хоботница", истакао је професор.

Професорка на Педагошком факултету у Сомбору Љубица Опарница изјавила је да "студенти демонстрирају интелектуалну моћ, којом су обесмислили механизам владајуће групе саткан од насиља, уцена, лажи, корупције, механизам дехуманизовања свих који су помислили да мисле".

"Задивљујуће је колико је у студентској изведби све што раде једноставно, али знајте, свесни смо да није баш тако и зато смо овде, да их заштитимо од претњи и уцена којима су свакодневно изложени, да будемо уз њих, ако треба и испред њих, као штит на који ће они који их нападају да поломе зубе", нагласила је Опарница.

Испред Ректората је још једном прочитан захтев у којем се тражи да ректор Дејан Мадић поднесе оставку јер, како кажу, нема интегритет да води Универзитет у овом тренутку и зато што је стао на страну против својих студената.

На крају је изведен и перформанс, где су окупљени професори и студенти представили импровизовани индекс ректора, у којем је уписана и непрелазна оцена из академске честитости, коју су потписивали окупљени студенти.

Опширније Краће

Блокада први пут у новобеоградским блоковима

Грађани новобеоградских блокова данас су први пут одржали петнаестоминутну блокаду саобраћаја – на углу улица Јурија Гагарина и Гандијеве.

Скуп је обележио покушај једног старијег човека, сувозача у једном од заустављених возила, да их нападне металном цеви, али су га окупљени "разоружали".

Неколико људи је реаговало и отело му шипку, која је бачена на земљу поред пута, изјавио је Фонету један од учесника протеста.

Опширније Краће

Блокада Булевара краља Александра на 15 минута

И данас је део студената неколико факултета блокирао на 15 минута Булевар краља Александра код техничких факултета у Београду, одајући пошту жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, али и у знак протеста због напада на студенткињу која је током мирног протеста тешко повређена. Протест су наставили шетњом до Студентског града.

Протестна шетња од Академије до Студентског града

Почела протестна шетња од Академије до Студентског града у Новом Саду, где се одржава протест "4.000 наставника, 4.000 корака“.

Пре петнаестоминутне тишине, присутнима се обратила студенткиња Академије уметности Јелена Станковић и кратко је честитала професорима што су изгласали протестну обуставу наставе и поднели иницијативу за смену ректора

А затим испред професора Академије уметности, и професор Драган Матић.

"Када се у дискурсу државе помиње генерални штрајк, то је знак да је у држави нешто труло, а та земља није Данска. У њој студенте називају усташама, страним плаћеницима. Тврде да подршка студентима драстично опада, онда је фатаморгана ово што ја видим. Погледајмо око себе, терају нас да не верујемо својим ушима и очима“, каже Матић.

Опширније Краће

Након краћих обраћања, окупљени у Новом Саду одали су 15-минутну пошту за настрадале на железничкој станици у Новом Саду, а затим се упутили према Природно-математичком факултету. Како је раније најављено, након обраћања у Студентском граду, на згради Ректората биће постављен транспарент "Слободан универзитет".

У петак поподне је одржан протест студената и грађана испред зграде РТС-а.

Студенткиња Правног факултета повређена је у четвртак током блокаде у Рузвелтовој улици, када је возач аутомобила налетео на њу и носио је на крову, након чега је пала и повредила се. Девојка је збринута у болници. Возачу аутомобила је одређен притвор до 30 дана и њему ће се судити за убиство у покушају. И дан касније, такође један аутомобил покушао да прође кроз масу током блокаде код Правног факултета. Срећом нико није повређен.

Део студената у Београду, Новом Саду и Нишу наставио је са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе, после великог студентског и грађанског протеста испред Уставног суда у Београду, 12. јануара, у оквиру акције "Важно је имати (У)став".

Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.

Блокадама и обустави наставе до почетка зимског школског распуста придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавају током распуста јавне часове на којима одају пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду. 

Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.

Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.

Читај ми!