Извор: РТС, Епархија рашко-призренска

Епархија рашко-призренска: Лажне оптужбе на рачун СПЦ у косовским медијима, СПЦ увек позивала на мир

Епархија рашко-призренска Српске Православне Цркве саопштила је да је јако забринута због недавних изјава албанских званичника у Приштини да Косово и Метохију треба етнички очистити од Срба, да се у српским црквама скрива оружје, те да је црква "главни организатор насиља над Албанцима". Овакве оптужбе, не доприносе смиривању ситуације, већ подстиче етничку и верску нетолеранцију на Косову и Метохији, поручују из Епархије.

Оптужбе о наводној одговорности Српске православне цркве након најновијег развоја догађаја на северу КиМ, изнели су Сељим Пацоли, званичника партије "Нови Савез Косова" Беђета Пацолија и Геракућит Кући из института "Октопус".

Поводом Пацолијевог позива да је СПЦ била главни организатор насиља над Албанцима уз позив да Србе треба етнички очистити са КиМ, из Епархије истичу да Српска православна црква на Косову и Метохији никада није подржавала насиље и рат и штавише била је активно ангажована против сваког вида оружаног сукоба о чему има много изјава у контактима са бројним међународним званичницима који су дубоко ценили став СПЦ и посећивали манастире и инсистирали на њиховој заштити.

“Штавише, у неким манастирима, као што је манастир Високи Дечани монаси су пружали заштиту албанским цивилима у току оружаног сукоба 1999. и организовали хуманитарну помоћ са православном хуманитарном организацијом ИОЦЦ из САД. Манастир је био уточиште после рата и бројним Србима прогнаницима и Ромима који су протеривани о чему су писали и извештавали међународни медији, а о помоћи Албанцима било је и личних сведочења, објављених у Бирну у децембру 2022.”, наводи се у реакцији Епархије рашко-призренске.

Што се тиче друге изјаве Геракућија Кућија из Института "Октопус", да се у српским православним црквама скрива оружје и да треба поставити питање какви људи живе тамо, из Епархије указују да је реч о већ више пута понављаној клевети која је пласирана прошле године преко британске посланице Аллише Кернс, да се у српским манастирима скрива оружје.

Епархија подсећа да је ова тврдња демантована од стране КФОР-а, а такозвана косовска полиција никада није потврдила ни доказала овакве бесмислене тврдње.

У манастиру није пронађено никакво складиштено оружје

"У случају трагичног инцидента код манастира Бањске у јесен 2023. полиција и ЕУЛЕКС су потврдили да је сво оружје које је нађено на ширем простору манастира одбачено када се група наоружаних Срба повлачила преко манастира и привремено боравила у објекту ван манастирских зидова. Истрагом је установљено, а потом потврђено и у коначном извештају косовске владе о случају Бањска да у манастиру није пронађено никакво складиштено оружје нити се помиње било каква умешаност манастира и Цркве у овом трагичном догађају", подвлаче у Епархији.

Приштина подстиче на етничку и верску нетолеранцију

Упозоравају да ширење оваквих лажних информација представља део кампање неодговорних лица из косовске јавности који подстичу верску и етничку мржњу јер свесно шире нетачне информације које никада није потврдила ни влада у Приштини ни такозвана косовска полиција, а о чему су јако добро обавештени представници КФОР-а, ЕУЛЕКС-а и међународни представници.

"Ширење оваквих информација не доприноси смиривању ситуације и подстиче етничку и верску нетолеранцију на Косову и Метохији, што није у интересу ни Срба ни Албанаца на овом простору. Наша Црква је у последњих 30 година континуирано позивала на мирно решавање свих проблема на овом простору, у складу са учењем Еванђеља", поручују из Епархије.

Читај ми!