Извор: РТС

Даутовић: Ислам на Балкану није радикалан, напад на жандарма изведен аматерски

Спољнополитички аналитичар Мирко Даутовић сматра да је напад самострелом на жандарма испред Амбасаде Израела појединачни случај, почињен из беса и да није део шире мреже. Истиче и да ислам на Балкану није радикалан, али да постоје исламске традиције које јесу.

Припадник Жандармерије устрељен је у суботу самострелом у врат испред Амбасаде Израела у Београду. Исти дан ухапшен је И. Д. због сумње да је био у контакту са нападачем.

Полиција је привела особу која је у понедељак поподне ушла у круг зграде МУП-а у Дурмиторској у Београду. У ранцу пронађени самострел, ножеви и тегла са топовским ударом.

Црвени ниво безбедности на снази је од суботе, а полицајци наоружани дугим цевима присутни су на свим местима јавног окупљања.

Спољнополитички аналитичар Мирко Даутовић сматра да је напад на жандарма појединачни случај и да није део шире терористичке мреже. 

"Рекао бих да је у питању неки индивидуални акт и, вероватно, почињен из беса, протеста, могуће идеологије, дакле, ипак се он преобратио у вехабизам, дакле, најекстремнију форму ислама. Не бих рекао да је то нешто што је, да кажем, део неке шире, озбиљније мреже", рекао је Даутовић у разговору за РТС.

Мотив за напад

Говорећи о рату у Гази као мотиву за напад испред Амбасаде Израела, Даутовић каже да је тешко остати мирне душе када се види патња Палестинаца, али и напомиње да је један од коридора из беса због тога што се дешава миран протест. Други начин су чинови попут оног од суботе.

“Имате овакве чинове, можемо рећи тероризма, али је то толико аматерски изведено, да нисам сигуран да можемо уопште да употребимо такву квалификацију, али свакако да је у питању неки насилни чин. Дакле, министар Дачић је споменуо да је нападач у поруци својој супрузи спомињао да иде сад у џенет, односно у исламску верзију раја. Он је био мотивисан тиме да је то његова дужност која ће му обезбедити место у рају“, навео је саговорник РТС-а.

О салафистичком покрету и радикализму

Даутовић истиче и да је ислам на Балкану заоставштина из Османског периода и да није радикалан, односно да не познаје чинове тероризма као таквог.

Међутим, постоје традиције ислама које су другачије, а њихов део је и салафистички покрет, који се залаже за повратак на стање какво је било у седмом веку. Међу њима има и оних радикалних, који верују да је њихов свети задатак да ратују против неверника.

Они су, каже Даутовић, најчешће повезани са ИСИС-ом, са седиштем у Авганистану.

Цело гостовање Мирка Даутовића можете погледати у видеу на почетку текста

Читај ми!