Извор: РТС

Одлична увертира пред пут у Лил – Србија убедљива против Грчке

Кошаркаши Србије победили су Грчку резултатом 94:72 у последњем припремном мечу пред одлазак на Олимпијске игре.

Србија је од самог почетка наметнула свој ритам и није дозволила Грчкој да јој припрети, те ће са две везане победе отпутовати у Лил где је 28. јула очекује дуел првог кола олимпијског турнира против Сједињених Америчких Држава.

Били су "орлови" изузетно агресивни у одбрани, што је уз велики број асистенција и одличан проток лопте у нападу било довољно за иницијално вођство.

Шут за три је добро служио српске играче, а истакао се Богдан Богдановић који је након пропуштених утакмица у Абу Дабију против Јапана и Грчке показао да се налази у одличној шутерској форми.

Филип Петрушев је такође наставио са добрим издањима, којима је зацементирао место стартне четворке.

Са друге стране, Грчка се ослонила на продоре Јаниса Адетокумба и шутеве споља својих високих играча, што им није донело превише успеха.

После првих 20 минута Србија је имала много већи број скокова и предност од девет поена.

У наставку је та разлика константно расла, пре свега захваљујући доброј одбрани и одличним трчањем контранапада.

Богдановић је наставио са одличном реализацијом споља и меч је завршио са пет тројки из пет покушаја. Јокић је доминирао под оба обруча, а чак и када њега није било, Грци нису успевали да се изборе са Николом Милутиновим.

Већ пред последњу деоницу је питање победника решено, а на крају је разлика износила 22 поена.

Србију је предводио Богдановић са 19 поена, док је Јокић постигао 16, а 15 је додао Петрушев.

Најефикаснији у грчим редовима био је Адетокумбо са 17 поена, док је Папаниколау уписао 10 поена.

Крај меча - 94:72

Убедљива победа Србије за крај припрема и миран лет за Француску.

39' Немилосрдан Богдановић - 91:68

Пета тројка Богдановића из пет покушаја.

Има 19 поена и најефикаснији је играч Србије.

38' Нови тајм-аут за Спанулиса - 88:68

Србија има 20 разлике након новог поготка Јокића.

Спанулис жели да искористи последња два минута за увежбавање акција и позвао је нови тајм-аут.

37' Србија пре победом - 84:68

Упркос великој предности, Србија и даље максимално ангажована у одбрани.

Јанис сада користи преостало време да навежба шут.

35' Србија повећава вођство - 80:62

Јовић погађа три слободна бацања.

Маринковић је након тога одлично завршио контру и приморао Спанулиса на тајм-аут.

32' Одржавају "орлови" вођство - 74:62

Након неколико уводних промашаја, Ларенцакис је погодио за три.

Јовић је после тога закуцао на асистенцију Гудурића.

Србија са другом петорком на терену.

Крај треће четвртине - 72:58

Србија је у одличном ритму, серијом 7:3 завршила трећу деоницу.

Одбрана је поново подигнута на виши ниво, а у нападу су пронађена добра решења и сигурни кошеви.

Уколико не дође до неких великих промена, Србија ће победом завршити припреме пред Игре у Француској.

28' Јовић и даље ровит - 67:56

Одлична контра Србије која је резултовала алеј-упом за играча Мајамија.

Позван је тајм-аут, а Јовић је до клупе отишао шепајући.

27' Плус девет за Србију - 65:56

Одлично кружи лопта у нападу Србије када је Јокић на паркету.

Грци са друге стране настављају да шутирају споља како би се вратили у меч.

Богдановић за сада најефикаснији са 16 поена.

25' Не предаје се Грчка - 59:50

Богдановић погађа још једну тројку и показује да се налази у одличној шутерској форми.

Узвраћа међутим Вокап након офанзивног скока Грчке.

Мучи се Јокић у одбрани и често касни приликом преузимања.

22' Расте предност Србије - 56:44

Богдановић је трећом тројком отворио друго полувреме, а након тога је погодио и Петрушев.

Јокић прави велике проблеме Грчкој одбрани.

Папајанис са друге стране тројком одржава Грке у утакмици.

Почело је друго полувреме - 48:39

Србија у нападу.

Крај првог полувремена - 48:39

Добра игра Србије у првом делу меча у ком је Јокић максимално поштеђен.

Прелепа акција коју је завршио Аврамовић тројком означила је крај друге деонице у којој је екипа Светислава Пешића одржала вођство стечено у првој четвртини.

Србија је забележила чак 14 асистенција и у потпуности је надскочила Грчку, што јој је и донело предност.

Напади су махом били одлично организовани, док је одбрана била изузетно агресивна, сводећи Грке на шутеве споља и слободна бацања.

Најефикаснији играч Србије након првих 20 минута је Богдановић са 10 поена, док је Петрушев постигао поен мање.

Грке предводи Адетокумбо са 11 поена, уз велики број промашених бацања.

20' Серија Богдановића - 45:37

Везао је бек Атланте четири поена и одбио нови налет Грчке.

Позвао је Спанулис нови тајм-аут на 44 секунде пре краја првог полувремена.

19' Србија ниже фаулове - 41:35

Мицић већ има три личне грешке, због чега је ван игре.

Јанис наставља са промашајима са линије за слободна бацања.

Јокић се након доста времена вратио на паркет и Србија тренутно игра са два центра, с обзиром на то да је и Милутинов у петорци.

18' Јанис лош са линије пенала - 37:31

Неколико лоших напада Србије, али је Петрушев тројком прекинуо серију Грчке.

Могли су Грци да имају више поена, али су их коштали промашаји Адетокумба са линије пенала.

15' Све слабији ритам - 34:25

Грци се ослањају на Јаниса који је успео да изнуди неколико фаулова, што је разљутило Пешића.

Велики број промена, што је и очекивано, имајући у виду жељу за избегавањем повреда.

Нови тајм-аут.

13' Одлична Србија и без Јокића на терену - 32:23

Милутинов је одличном блокадом засутавио Јаниса, али контра није донела поене.

Одбрана "орлова" за сада сјајно функционише, што може да радује након 100 примљених поена против Јапана.

12' Све више фаулова и прекида - 30:23

Обе екипе су се за сада определиле за нападање рекета, што је донело и већи број фаулова.

Јанис се вратио у игру и закуцавањем забележио нове поене.

Са друге стране се истиче Милутинов који је везао четири поена.

Крај прве четвртине - 26:21

Србија је одиграла одличну прву четвртину у којој је приморала Грке на тешке шутеве споља.

У нападу је виђено неколико изузетно лепих комбинација, а предњачио је Јокић.

Имајући у виду неке претходне утакмице, Србију сасвим солидно служи шут за три, али су бацања проблем.

Мицић још увек тражи форму и направио је неколико грешака које су за сада обележиле његов припремни период.

9' Србија одржава вођство - 23:16

Мењали су тренери, што се одразило на темпо који је поново пао.

Богдановић је погодио другу тројку из веома тешке позиције, али је Ларенцакис узвратио.

7' Отворила се утакмица - 19:13

Разиграле су се обе екипе, а прорадио је и шут споља.

Богдановић је погодио своју прву тројку, а Добрић и Петрушев су наставили у добром ритму.

Грци се пре свега ослањају на шут споља, а издвајају се високи играчи својим покушајима.

6' Јанис и Јокић преузимају ствари у своје руке - 12:8

Неколико одличних потеза двојице НБА играча који су обележили претходних неколико година у најбољој лиги на свету.

Добрић такође разигран на почетку, а не заостаје ни Петрушев.

5' Убрзао се ритам - 8:5

Велики број нерезонских покушаја на обе стране.

Јокић је након тога погодио прву тројку, након што је остао потпуно сам, али је одмах узвратио Папајанис.

Игра се у добром ритму, али су за сада одбране у првом плану.

3' Тврд почетак - 3:0

Серија промашаја на почетку меча коју је прекинуо Богдановић лепим скок шутом.

Одлична одбрана Србије у првих пар минута.

Игра се веома тврдо уз агресиван приступ на обе стране.

Петрушев је био половичан са линије пенала.

Меч је почео

Први напад за Грчку.

Давидовац се опоравио од повреде

Сви играчи су на располагању Светиславу Пешићу.

Грци без Калатеса.

Стартна петорка Србије

Богдановић, Добрић, Јокић, Петрушев и Аврамовић.

Стартна петорка Грчке

Адетокумбо, Папајанис, Вокап, Толиопулос и Папаниколау.

Меч ускоро почиње

Интонирају се химне.

Јокић и Јанис поново у дуелу

У мечу квалификација за Светско првенство који је одигран 2022. године Србија је у "Арени" славила након продужетка предвођена Николом Јокићем који је постигао 29 поена и ухватио осам скокова.

Грчкој није помогла ни маестрална партија Јаниса Адетокумба који је забележио 40 поена.

Један од детаља који је обележио тај сусрет био је и феноменалан Јокићев погодак из окрета, управо преко звезде Милвоки бакса.

Играчи Србије на загревању

"Арена" распродата

Све карте које су пуштене у продају за утакмицу између Србије и Грчке су продате.

Због тога треба очекивати изузетну атмосферу и подршку за српске кошаркаше на испраћају у Француску.

Пешић незадовољан физичком спремом

Селектор кошаркашке репрезентације Србије Светислав Пешић рекао је после победе над Јапаном (119:100) у пријатељском мечу да је утакмица била одлична провера и да екипа мора да подигне ниво физичке спреме и игре у одбрани до почетка Олимпијских игара.

"Орлови" бољи од Јапана

У недељу је Србија одиграла претпоследњи припремни сусрет у ком је била боља од Јапана.

Блистали су Јокић и Богдановић, а селектора Пешића може да радује и повратак Николе Јовића на паркет.

Два пораза у Абу Дабију

На егзибиционом турниру у Абу Дабију који је послужио као део припрема за Игре у Француској - Србија је забележила два пораза која су уз неколико ситнијих повреда показали да се српски тим још уиграва за најзначајнији спортски догађај 2024. године.

Прво је Аустралија уз одличну партију Петија Милса била боља, да би Сједињене Државе убедљиво надиграле екипу Светислава Пешића.

Три почетне победе Србије на припремама

Србија је у прва три припремна меча савладала Француску и два пута Холандију.

Нарочито се издвојила партија Николе Јокића против Француза којом је показао због чега је награђен трећом МВП титулом у НБА лиги.

Грчка у доброј форми

Грчка је након квалификација у којима је обезбедила пласман на турнир одиграла само једну припремну утакмицу у којој је победила Порторико.

Изабраници Василиса Спанулиса су са четири везане победе на Доминиканском Републиком, Египтом, Словенијом и Хрватском успели да се пласирају на Игре.

Налазе се у групи А заједно са Канадом, Аустралијом и Шпанијом.

Распоред утакмица Србије и пропизиције на олимпијском турниру

Србија ће се на старту Олимпијских игара састати са Сједињеним Државама 28. јула од 17.15, док ће други меч групне фазе одиграти против Портприка три дана касније у истом термину. Последњи сусрет на програму је трећег августа, а противник ће од 21.00 бити Јужни Судан.

Пласман у четвртфинале обезбедиће по две најбоље екипе из сваке групе (А, Б и Ц), као и две најбоље од укупно три трећепласиране селекције.

Победници четвртфинала иду директно у полуфинале, а победници полуфинала у финале. Поражени у полуфиналним мечевима одиграће дуел за бронзану медаљу.