Извор: РТС

Ватерполисти Србије после велике борбе савладали Јапан

Ватерполисти Србије савладали су селекцију Јапана 16:15 у првом мечу на Олимпијским играма.

Србија је уписала први тријумф на Олимпијским играма у Паризу. После велике и неизвесне борбе тим селектора Уроша Стевановића је савладао Јапан.

Репрезентација Србије је одлично отворила меч против Јапана, стигла је до предности од 2:0 и 4:2, а Јапан није одустајао од агресивне игре и држао је прикључак. Приметне су биле осцилације у игри Србије, а на два минута пре краја друге деонице "делфини" су имали прендост од 7:6, међутим, Јапанци су на одмор отишли са предношћу од једног гола 8:7.

Трећа деоница је била кључна у победи Србије, јер су Стевановићеви изабраници преокренули резултат и веома брзо стекли разлику од три гола - 12:9. Јапан није одустајао, дошао је на гол заостатка.

Грчевита борба у последњој деоници вођена је од првог до последњег минута. Финиш утакмица је посебно био занимљив, Србија је успела да се одмакне на 15:13, три мунута пре краја меча. Јапан је потом изједначио на 15:15, али је Душан Мандић ставио тачку на меч, сјајним голом.

Јапан је познат по брзим прелазима. Кључни играчи Јапана су Јусуке Инаба, плодан стрелац и Таијо Ватанабе подједнако добар у оба правца. Јапански иновативан и брз стил игре представља изазов чак најискуснијим тимовима. Демонстрирали су против Србије одличну игру у неколико наврата и били на висини задатка када је реч о надметању.

Мандић је предводио Србију са седам голова, а по два су дали Никола Дедовић, Виктор Рашовић и Никола Јакшић. Страхиња Рашовић, Немања Вицо и Радомир Драшовић дали су по један гол.

Јусуке Инаба је са шест голова био најефикаснији у Јапану, а Кеиго Окава је три пута био стрелац.

Раније у оквиру групе Б Шпанија је победила Аустралију резултатом 9:5. Вечерас играју Француска и Мађарска. Србија ће у другом колу, у уторак од 10.30, играти против Аустралије. Пласман у четвртфинале обезбедиће четири првопласиране екипе.

Крај меча, Србија - Јапан 16:15

Победа Србије против Јапана након велике борбе у првом колу олимпијског турнира.

Још 20 секунди, Јапан има напад, 16:15

8' Последња четвртина, Србија - Јапан 16:15

Још 27 секунди до краја меча. Тајм-аут селектора Стевановића.

7' Тајм-аут Јапана, 16:15

7' Последња четвртина, Србија - Јапан 16:15

Не дозвољава Мандић да Јапану да помисли да ће победити Србију.

7' Мајсторија Инабеа - 15:15

Поред две блокаде, Инабе је надмудрио голамана Филиповића! Сјајан гол Јапанца.

6' Последња четвртина, Србија - Јапан 15:14

Кејго Окава није оклевао са дистанце, већ је одмах шутиорао после Сузукијевог додавања.

5' Последња четвртина, Србија - Јапан 15:13

Петерац је начињен над Јакшићем, а одговорност је преузео Душан Мандић - постигао је шести гол.

4' Последња деоница, Србија - Јапан 14:13

Ватанабе је незаустављив. Одличним ударцем у упркос макрацији Дедовића постигао је гол.

4' Последња деоница, Србија - Јапан 14:12

Душан Мандић је постигао пети гол. Донео је Србији два гола предности и у овом тренутку је најважније да се одбраном крунише гол маестралног Мандића.

3' Последња деоница, Србија - Јапан 13:12

Добра дефанзивна игра Србије резултовала је заустављањем напада Јапанаца у два наврата. Тиме се отвара простор за гол више.

2' Последња четвртина, Србија - Јапан 13:12

Искусно се зауставио Душан Мандић и потом се сјајно издигао и постигао гол!

1' Последња четвртина, Србија - Јапан 12:12

Јусуке Инаба је постигао пети гол на мечу.

Почела је четврта деоница

Виктор Рашовић је стигао први до лопте.

Крај треће четвртине, Србија - Јапан 12:11

Завршена је трећа деоница меча између Србије и Јапана. Екипа селектора Стевановића је одлично отворила овај део меча, али је поклекла у финишу. Јапан је искористио лошу организацију ривала у дефанзиви и стигао на гол заостатка у само два напада.

8' Трећа четвртина, Србија - Јапан 12:11

Нови пад у игри Србије, Јапан је на гол заостатка. Лоша организација у дефанзиви и још лошија у транзицији резултовала је головима Јапана.

7' Трећа четвртина, Србија - Јапан 12:10

Јапанци су имали реконтру. Србија се добро одбранила, али је лоше извела акцију, те су Јапанци успели да одузму лопту "делфинима" и потом постигли гол.

6' Трећа четвртина, Србија - Јапан 12:9

Сјајну акцију Србије крунисао је капитен Никола Јакшић са крилне позиције. Преварио је голмана и лаганим ударцем повећао предност свог тима против Јапана.

5' Трећа четвртина, Србија - Јапан 11:9

Јусуке Инаба је био прецизан са петерца.

5' Трећа четвртина, Србија - Јапан 11:8

Радомир Драшовић је донео нови гол, Србија је преломила отпор ангажованих Јапанаца.

5' Тајм-аут Србије - 10:8

Селектор Стевановић је затражио тајм-аут како би играчи поделио савете за финиш треће деонице. Неколико пута се до сада дешавало да Јапанци анулирају предност Србије од два гола.

4' Трећа четвртина, Србија - Јапан 10:8

Никола Дедовић је постигао 10. гол за Србију. Делује да изабраници селектора Стевановића иду у добром правцу. Скинули су притисак Јапанаца и сада играју доста ангажованије.

4' По два напада без реализације - 9:8

Тимови нису успели да реализују по два напада, те резултат остаје непромењен - 9:8 за Србију.

3' Трећа четвртина, Србија - Јапан 9:8

Јусуке Ватанабе није савладао Филиповића или боље речено голман Србије је зауставио ударац Јапанца са петерца.

Сјајан почетак Србије у трећој деоници 9:8

Виктор и Страхиња Рашовић су постигли по гол и донели Србији вођство.

Почела је трећа четвртина

Крај друге четвртине, Србија - Јапан 7:8

Србија није успела да се одупре агресивном приступу Јапанаца. Упркос вођствима у првој четвртини од 2:0, 4:2 није постигла позитиван резултат.

Најефикаснији у редовима Србије био је Душан Мандић са три гола, а поред тога један од најискуснијих играча има и два искључења.

Јусуке Инаба задавао је муке ватерполистима Србије у дефанзиви и постигао је три поготка.

Жути картон за Стевановића

Бурна реакција селектора Стевановића у финишу друге четвртине кажњена је жутим картоном.

8' Друга четвртина, Србија - Јапан 7:8

Јапанци су стигли до предности, Митсуру Наката је постигао гол. Србија се веома лоше брани у ситуацији са играчем мање у базену.

Мандић има два искључења

Душан Мандић има два искључења, до краја меча мора бити веома опрезан.

7' Друга четвртина, Србија - Јапан 7:7

Овога пута Јусуке Инаба био је сигуран са петерца. Послао је лопту у десни угао, а Филиповић је био немоћан.

6' Друга четвртина, Србија - Јапан 7:6

Никола Дедовић је лудцидним потезом донео ново вођство Србији. Оклевао је и дриблао ривала, а потом сјајним ударцем постигао седми гол за "делфине".

5' Друга четвртина, Србија - Јапан 6:6

Лоше бране ватерполисти Србије ситуацију са играчем мање у базену. Кејго Окава је пронашао пут до мреже и опет поранвање резултата.

4' Друга четвртина, Србија - Јапан 6:5

Виктор Рашовић је успео да поврати вођство Србији, побегао је чувару и потом прецизним и снажним ударцем савладао голмана Јапана.

Србија је консолидовала дефанзивну игру и успева да се одупре агресивним Јапанцима.

3' Друга четвртина, Србија - Јапан 5:5

Кад је тешко Душан Мандић! Трећи гол маестралног ватерполисте Србије. Постигао је трећи погодак из шест покушаја.

3' Друга четвртина, Србија - Јапан 4:5

Први погодак Тоија Сузукија на мечу за вођство Јапана. Агресивна игра краси ривале Србије који су физички добро припремљени.

3' Друга четвртина, Србија - Јапан 4:4

Јусуке Инаба је испустио лопту приликом шута са петерца, те је судија доделио лопту Србији. Јапан није искористио прилику да дође до вођства.

2' По два напада на обе стране без голова - 4:4

Јапанци не одустају од брзе транзиције, али нису ефикасни у нападу. По два напада на обе стране завршена су без голова.

Почела је друга четвртина

Опет је Ватанабе први стигао до лопте и обезбедио Јапану нови први напад.

Крај прве четвртине, Србија - Јапан 4:4

Велике осцијалије Србије у игру током прве четвртине. Тимови су играли у серијама, прво је Србија постигла два гола, а Јапан анулирао предност, а потом су "делфини" поново успели да дају још два поготка, а онда ривали смањили заостатак.

Утисак је да изабраници селектора Уроша Стевановића нису успели да се ослободе притиска Јапана у дефанзиви.

7' Прва четвртина, Србија - Јапан 4:4

Адачи је постигао гол, ВАР је потврдио да је Јапан стигао до изједначења.

7' Интервенција ВАР-а

Адачи је шутирао, а Радослав Филиповић је одбранио ударац, међутим није сигурно да ли је голман Србије на време ухватио лопту.

6' Прва четвртина, Србија - Јапан 4:3

Сеија Адачи је искористио лошу маркацију од ватерполиста Србије и постигао погодак.

Јапанци иновативни и брзи

Јапан је познат по брзим прелазима, често хватају противнике неспремне. Кључни играчи Јапана су Јусуке Инаба, плодан стрелац и Таијо Ватанабе. Јапански иновативан и брз стил игре може да представља изазов чак и за најискусније тимове. Демонстрирали су против Србије одличну игру у неколико наврата.

4' Прва четвртина, Србија - Јапан 4:2

Маестрални лоб Немање Вица и Србија поново долази на два гола предности.

3' Прва четвртина, Србија - Јапан 3:2

Никола Јакић је оклевао приликом шута, али само да би преварио чуваре, потом је сигурним ударцем затресао мрежу Јапана.

3' Прва четвртина, Србија - Јапан 2:2

Јусуке Инаба и Душан Мандић 2:2. Два узастопна гола Јапана, узвратили су на добар начин у дефанзиви и брзим нападима анулирали предност Србије.

2' Прва четвртина, Србија - Јапан 2:1

Мандић и Рашовић су покушали блоком да зауставе шут Јусуке Инабе, али нису успели у томе. Јапан је смањио заостатак.

2' Прва четвртина, Србија - Јапан 2:0

Још једном Мандић прецизан. Опет добра организација напада Србије и сјајна реализација.

1' Прва четвртина, Србија - Јапан - 1:0

Душан Мандић је сјајним ударцем с дистанце постигао први гол на овом олимпијском турниру. Србија води од осмог минута.

Почео је меч - 0:0

Ватанабе и Страхиња Рашовић су се надметали за први напад, а Јапанац је први допливао до лопте и обезбедио напад свом тиму.

Црногорац и Италијан деле правду

Рафаеле Коломбо из Италије и Веселин Мишковић из Црне Горе деле правду на мечу између Србије и Јапана.

"Боже правде" у Паризу

Почело је интонирање химни. Ватерполисти Србије имају част да први чују звуке химне "Боже правде".

Уследила је химна "Кимигајо", национална химна Јапана.

Излазе и Јапанци

Јапан је на Игре у Паризу дошао у следећем саставу:

Танамура, Адачи, Ватанабе, Огијана, Инуе, Сузуки, Дате, Таката, Нита, Инаба, Окава, Араки и Нишимура. Селектор је Шиота Јошинори.

Ватерполисти Србије су спремни

Почело је представљање ватерполиста Србије.

Душан Мандић четврти пут на Олимпијским играма

Душан Мандић је први пут на Олимпијским играма наступио 2012. године у Лондону, а потом је био део националног тима у Рио де Жанеиру и Токију. Ово ће му бити четврте Игре, а на отварању је добио част да носи заставу Србије.

Мандић је почео с ватерполом у клубу Приморац у Котору.

EPA-EFE/Tibor Illyes

Србија у Паризу

Састав Србије за Игре у Паризу:

Радослав Филиповић, Владимир Мишовић, Димитрије Страјо Ристичевић, Душан Мандић, Виктор Рашовић, Никола Дедовић, Никола Јакшић, Сава Ранђеловић, Радомир Драшовић, Петар Јакшић, Страхиња Рашовић, Милош Ћук, Немања Вицо, Немања Убовић и Ђорђе Лазић.

Јапан најбољи резултат на Играма уписао 1932. године

Олимпијске игре 1932. године одржане су у Лос Анђелесу, а ватерполо турниру учествовале су само Мађарска, Немачка, Јапан, Бразил и домаћин такмичења селекција САД-а. Такмичење је одиграно само у групи и Мађари су без пораза стигли до злата.

Јапан на том турниру није постигао ниједан гол, а примио је чак 38. Међутим, да се није догодио инцидент са Бразилом, Јапан би био пети.

Наиме, Бразил је избачен због тога што су играчи напали судију Белу Комајадија и друге званичнике након завршетка утакмице против Немачке, што је резултирало хапшењем целог тима. Два меча Бразила су поништена - против Немачке и САД-а.

Јапанцима је ово 10. учешће на Играма и сем поменутог четвртог места, углавном су завршавали надметање у првој фази.

Србија је двоструки узастопни олимпијски шампион

Ватеполисти Србије играће седми узастопни турнир на Олимпијским играма, а од тога на последња два били су шампиони. Рачунајући период након самосталности државе, ово је пети наступ селекције Србије на олимпијском турниру у ватерполу.

Србија је 2016. и 2021. године освојила златне медаље на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру и Токију.

Пропозиције такмичења у ватерполу

Такмичење у ватерполу направљено је у две фазе, прва прелиминарна (групна) и елиминациона рунда такмичења. У мушкој категорији по шест екипа смештено је у две групе - А и Б из којих ће по четири екипе изборити даљи ток надметања.

Најбољи из А групе играће против четвртопласиране селекције у Б групи. Други са трећим и трећи са другим тимом из супротне скупине. После групне фазе уследиће четвртфинални мечеви, потом полуфинални и финале.

У женској конкуренцији такмичење је формирано на исти начин, с тим што по пет екипа чине групе и то што ће на крају групне фазе по једна из обе завршити надметање.

Центар за водене спортове

Центар за водене спортове у Паризу отворен је априла 2024. године и у њему ће бити одржана такмичења у пливању, ватерполу и скоковима у воду...

Овај спортски комплекс отворен је у присуству председника Француске Емануела Макрона.

Олимпијски Центар за водене спортове ће током Игара имати капацитет од 5.000 места, а потом ће бити смањен на 2.500. Комплекс је изграђен на месту некадашњег истраживачког центра Енжи, у кварту Плен Сен Дени, недалеко од фудбалског стадиона Стад де Франс.

Центар има два базена од по 50 метара, од којих је један бити покривен, а други на отвореном, постоје и базени роњење и ватерполо. Овај савремени објекат има спа и фитнес центар. Зграда је пројектована да буде одржива, укључујући седишта од рециклиране пластике и плиће базене како би се ограничила количина енергије потребне за грејање.

Након Игара, намена овог Центра биће у сврху националних и међународних такмичења у воденим спортовима.

EPA-EFE/YOAN VALAT

Ватерполо је у 19. веку настао као водена алтернатива рагбију, на рекама и језерима. На ОИ се први пут појавио 1900, када и рагби. Највише медаља до сада, чак 16, освојила је селекција Мађарске.

Ватерполо је један од најстаријих екипних спортова на савременим олимпијским играма, јер је у програм уврштен истовремено кад и рагби, 1900. године, прво у виду такмичења међу клубовима, а затим и турнира међу државама од 1908. године.

Ватерполисти Србије у групи Б

Ватерполисти Србије се на Олимпијским играма у Паризу такмиче у групи Б са Аустралијом, Француском, Мађарском, Јапаном и Шпанијом.