Извор: РТС

Америка надиграла Србију, "орлови" испод свих очекивања

Кошаркаши Србије поражени су од Сједињених Америчких Држава на последњем егзибиционом мечу у Абу Дабију са 105:79.

Почетак меча обећавао је доста, Србија је изгледала компактно, играла је добро како у нападу тако и у одбрани, а оружје Сједињених Држава, игру у транзицији, искористила је против њих, па је све то наизглед било више него добро. Нажалост, како је меч одмицао, Американци су све више имали меч у својим рукама.

После првих 10 минута игре било је нерешено (28:28). Американци су у другом периоду игре појачали темпо, Стеф Кари је погађао, Ентони Дејвис је "закључао" рекет, па се на полувремене отишло са "плус 14" (59:45).

У наставку Американци су поново боље заиграли, предност је расла, све до 83:58. У последњем периоду играло се "за утисак", скоро без одбрана , Американци су имали "плус 30" (99:69) и на крају стигли до коначних "плус 26".

Најефикаснији кошаркаш на мечу био је Стеф Кари са 24 поена.

Србија је претходно у Абу Дабију поражена од Аустралије (84:73), док су Американци савладали Аустралију (98:92).

Наредни пријатељски меч изабраници Светислава Пешића одиграће 21. јула у Београду против Јапана, а поаледњи дуел пред одлазак у Француску биће меч са Грцима, 22. јула, у Арени.

Србија и САД играће на Олимпијским играма на старту групе C у Лилу 28. јула, а у групи су још Порторико и Јужни Судан.

Крај меча, победа Америке 105:79

37' Плус 30 за екипу Стива Кера - 99:69

Пребациће цифту од 100 поена Сједињене Државе. Јако лоша игра Србије у другој, трећој и последњој четвртини.

33' Србија у заостатку - 90:63

Први пут ће на терен и Душан Ристић. Србија све теже успева да дође до коша.

Поред Богдановића, на паркету неће бити ни Николе Милутинова.

Крај треће четвртине, САД у предности 83:58

Чини се да је једино питање које се поставља са којим ће се резултатом завршити утакмица.

29' Нова серија САД - 83:57

Узвратила је Америка серији српске екипе. Тајм-аут Стива Кера био је више него успешан. Сједињене Државе постигле су од тог тренутка 10, а нама дозволиле само два поена.

26' Коначно неки погоци, Србија смањила заостатак - 73:55

Тројкама Маринковића и Добрића и поенима Филипа Петрушева, "орлови" праве серију која је приморала Стива Кера да затражи тајм-аут.

24' Србија стала, Америка води 71:45

Америка контролише меч у потпуности. Серија екипе Стива Кера 12:0. Србија поново инсистира на шуту за три поена, а промашује и оне који су потпуно отворени.

Полувреме, Америка води против Србије 59:45

Различите слике у прве две четвртине. У првој је Србија играла изузетно добро, агресивном одбраном и пресингом успела је да украде неколико лопти, а постигла је осам поена из транзиције.

Екипу Светислава Пешића служио је и шут за три поена, па је селекција изгледала изузетно уиграно.

Са почетком другог периода, ствари на паркету полако су почеле да се мењају. Леброн Џејмс и Стеф Кари везаним поенима повукли су своју екипу која је почела да погађа чинило се све.

"Орлове" је у нападу стао шут за три поена, па су лопту покушали да спуштају у обруч где је Јокић био удвајан и није успео много да учини.

На овај начин су успели да направе двоцифрену предност на средини дуела.

18' Наставља се серија Сједињених Држава - 51:42

Изабраници Стива Кера су у серији 11:2. Србију је стао шут за три поена, Американци не могу да промаше.

16' Америка у ритму, Сједињене Државе воде 44:40

Низ успешних напада екипе Стива Кера који су се завршавали поенима за три поена. Србија има проблеме у шуту ван линије 6,75 па је у последњих неколико минута везала пет промашаја у низу.

13' Србија у предности 34:31

Боља игра Србије на почетку друге четвртине. Сједињене Државе до поена у претходним минутима дошле су само на индивидуални квалитет Леброна Џејмса.

Крај прве четвртине, Србија - САД 28:28

После првих 10 минута "орлови" су показали одличну игру како у нападу тако и у одбрани. Србија је добрим постављањем у одбрани, пресингом и добром одбраном један на један успела да успори нападе Сједињених Држава, и сада екипа Светислава Пешића разлику прави транзиционом игром.

7' Србија са добром енергијом води против САД - 20:16

Одлично расположење репрезентативаца Србије од почетка сусрета. Тим Карија Пешића игра изузетно добро у одбрани што је произвело осам поена у транзицији.

Изузетан алеј-уп Добрића за Петрушева

4' Србија води 14:11, Алекса Аврамовић изузетно активан

Плејмејкер Србије је постигао две тројке, украо је лопту и игра изузетно добру одбрану над Холидејем и Стефом Каријем.

3' Кари показује зашто је најбољи шутер свих времена - Америка води 7:4

Најбољи тројкаш у историји НБА лиге постигао је свих седам поена. Две добре тројке и поен са линије пенала.

Почео је меч у Абу Дабију

Први напад има Америка, Ембид је надскочио Јокића.

starsport

Стартна петорка Србије

Селектор Србије, Светислав Пешић одредио је кошаркаше који ће почети дуел против селекције Сједињених Америчких Држава:

Алекса Аврамовић, Марко Гудурић, Огњен Добрић, Филип Петрушев и Никола Јокић.

Прва петорка САД

Селектор САД Стив Кер одабрао је прву петорку тима за меч против Србије:

Стеф Кари, Џру Холидеј, Џејсом Тејтум, Леброн Џејмс и Џоел Ембид.

Први дуел два МВП-ја на међународној сцени

Ембид који брани боје Сједињених Држава и Никола Јокић последња су два добитника МВП награде у најјачој светској лиги.

Најбољи центар света на загревању

Велико интересовање за потпис Стефа Карија

Борба за злато у Рију

Србија је против Сједињених Држава на Олимпијским играма у Рију одиграла два дуела -  у групној фази и финалу.

Први дуел, у групи био је неизвестан. Србија је губила током читавог меча, а онда је искористила опуштање у игри Американаца, да им се резултатски приближи. Тројку за изједначење у последњим секундама промашио је Богдан Богдановић, а тим Мајка Крижевског славио је 94:91.

У финалу је виђена другачија утакмица. Америка је била бољи ривал и заслужено је однела другу убедљиву победу - 96:66.

Тада је лидер на паркету био Кевин Дурент који је постигао 30 поена. Немања Недовић је у редовима Србије убацио 14.

Финални дуел на Мундобаскету 2014. године

Кошаркаши Србије су у финалу Светског првества у Шпанији претрпели убедљив пораз 129:92.

Најефикаснији појединац на мечу био је кајри Ирвинг са 26 поена, Харден је додао 23.

У селекцији Саше Ђорђевића Калинић и Бјелица су постигли по 18, док је Богдановић убацио 15 поена.

Састав Америке који путује у Париз

Последње такмичење у Индокини прелило је чашу, па је селектор Стив Кер, вероватно последњи пут на међународном такмичењу у исти тим успео да окупи Леброна Џејмса, Кевина Дурента, Стефа Карија и Ентонија Дејвиса, суперзвезде најбоље кошаркашке лиге на свету.

Помоћ у експедицији на одбрану олимпијског злата правиће им: Бем Адебајо, Девин Букер, Ентони Едвардс, Тајрис Халибертон, Џру Холидеј, Џејсон Тејтум, Дерик Вајт који је заменио Каваја Ленарда, али и Џоел Ембид који је погазио реч дату председнику Француске Емануелу Макрону и уместо "судбоносног да" Венсану Колеу, изабрао Стива Кера.

Америка окупила један од најјачих тимова у историји

После сваког већег неуспеха и разочарања на најбитнијим спортским догађајима, Сједињене Државе су на свако наредно такмичење слале екипе које су и по именима и по резултатима могле да се назову и казненим експедицијама.

Састави који су обележили америчку кошаркашку историју на интернационалним такмичењима и који су направили немерљив маркетинг за кошарку су свакако "Дрим тим" из Барселоне 1992. године и његов наследник "Ридим тим" који је доминирао Пекингом четири олимпијске генерације касније.

Сада састав који у Паризу предводи један од најбољих кошаркаша свих времена, Леброн Џејмс подсећа на "осветнике" групу суперхероја из Марвеловог универзума, управо због њиховог квалитета, начина и повода за окупљање.

"Осветници" после тимова "из снова" и "искупљења"

Три пораза и победа у међусобним дуелима

Америка и Србија су се не рачунајући Југославију састајале четири пута до сада.

"Јенкији" имају три победе: У финалу Светског првенства у Шпанији 2014, а потом две у Рију, у групној фази и финалу.

Изабраници тада Саше Ђорђевића савладали су Американце 2019. године на Мундобаскету у Кини у борби за пету позицију.

Србија се на Олимпијским играма налази у групи Ц са Сједињеним Државама, Јужним Суданом, али и селекцијом Порторика која је кроз квалификације успела да дође до Париза.

Шутерска статистика Стефа Карија и Богдана Богдановића претходне сезоне

Пешић о игри против Аустралије

Селектор кошаркашке репрезентације Србије Светислав Пешић рекао је после пораза од Аустралије да је његов тим био нервозан у нападу, али да је имао енергију током утакмице.

"Све је онако како смо и очекивали. Ми смо дали енергију, наравно ту су и проблеми. Неки не могу да играју, неки су се повредили у току утакмице. Ту се изгуби континуитет, пре свега у нападу. У одбрани, ми смо дали енергију. Било је то на нивоу како је било на првој утакмици са Французима. Све је то било, наравно са ситним грешкама, али енергија је постојала ту", рекао је Пешић после меча.

Селектор Србије против Америке очекује сличну утакмицу.

"Иста утакмица као и данас. Ништа се код нас не мења. Ми не гледамо да ли је Аустралија или Америка. За нас је то све исто. Свака утакмица нама треба. И прво, не може сваки меч да се добије. То не постоји у врхунском спорту. Али од сваке утакмице, поготово у припремном периоду, може много ствари да се види и да се научи", закључио је Пешић.

Пешић против Аустралије одмарао Богдановића и Добрића

Селектор Пешић је против "кенгура" одмарао Богдановића и Добрића, а неочекивано велику минутажу и за припремни дуел добили су Раданов и Јарамаз.

Средином трећег дела, Вања Маринковић је напустио паркет, а на клупи му је Гага Радовановић указивао помоћ вероватно због неког јачег ударца у ногу.

Припремни дуели Србије

После утакмица иза затворених врата са селекцијом Холандије изабраници Светислава Пешића против Француске имали су први озбиљнији тест.

"Орлови" су у Паризу надиграли селекцију Венсана Колеа са 79:67 у првом званичном мечу припрема за игре у Паризу.

Србија је поред добре реализације у нападу показала завидан ниво квалитета у дефанзиви, што у појединачном залагању у одбрани један на један, што у тимским кретњама које укључују ротације и преузимања.

У Абу Дабију, Аустралија је са 84:73 успела да савлада "орлове" па главни град УАЕ напуштају са победом и поразом.

Припремни дуели Сједињених Држава

Сједињене Државе су одиграле само два припремна меча до сада, а у оба су била боља од ривала. Прво су били бољи од суседне Канаде са 86:72. У овом дуелу, највише је пружио Ентони Едвардс, који је убацио 13 поена за 19 минута.

У Абу Дабију су савладали Аустралију са 98:92, а најефикаснији на том мечу били су Дејвис са 17, Букер са 16 и Тејтум са 14 поена.

Кошаркаши Србије стигли у дворану

Последњи дуел у "Етихад арени"

Сви егзибициони дуели се играју у "Етихад арени", чије су трибине формиране у облику сузе. У овој хали одиграно је неколико ММА догађаја, а 2021. године у овом делу света одржана је и прва НБА предсезонска утакмица у којој су снаге одмерили Атланта хокси и Милвоки бакси.

Карте за утакмице у овој занимљивој арени крећу се од 13 до 230 долара.