Извор: РТС

Белингемове маказице распршиле словачки сан - Енглеска је у четвртфиналу Евра

Фудбалери Енглеске победили су у Гелзенкирхену Словачку резултатом 2:1, након продужетака, у утакмици осмине финала Европског првенства у Немачкој.

Фудбал је понекад суров и неправедан. Уверили су се у то репрезентативци Словачке, које је само један минут на "Арени Шалке" делио од победе над Енглеском, историјског резултата и пласмана у четвртфинале Европског првенства.

Нису Словаци награђени за изузетно храбру, одважну, али и беспрекорно организовану игру против великог фаворита, који ни на четвртој утакмици у Немачкој није показао много, али се још једном провукао и играће у четвртфиналу против Швајцарске.

Имао је селектор Словачке Франческо Калцона јасан план како да се супротстави Енглеској, а његови изабраници су га од првог минута спроводили на терену у Гелзенкирхену. Препустили су Словаци противницима лопту, али су изузетно дисциплинованом и одговорном одбраном умртвили и успорили игру јалових Енглеза, покривали су успешно свако парче терена и сваку грешку и пропуст користили да буду опасни у транзицији.

А грешака и пропуста је било напретек. Дувала је промаја у одбрани Енглеза у првом полувремену, утрчавали су им Словаци иза леђа како су и кад су хтели, па су могли да поведу већ у 5. или 12. минуту преко Ханцка и Хараслина, само да су били мало одлучнији и сталоженији пред голом Пикфорда.

Коначно се фудбалерима Словачке исплатила храброст у 25. минуту. Још једном је одбрана Енглеске аматерски реаговала. Куцка је главом лопту спустио до Стрелеца, а он фантастично упослио Шранца, који је побегао потпуно дезоријентисаним енглеским дефанзивцима и рутински лопту спровео у мрежу за свој трећи погодак на Европском првенству у Немачкој.

Нису Енглези ни након вођства Словачке проналазили начин да кратким додавањима створе праву прилику, узалуд су кружили око шеснаестерца, деловали споро и немоћно. Покушавали су прагматично и дугим лоптама, али без ефекта, па је и након 45 минута фудбала на семафору писало 0:1.

По истом сценарију је почело и друго полувреме, све док се енглеским фудбалерима у 50. минуту коначно није исплатила стрпљива игра од ноге до ноге.

Извукли су противника дубоко на своју половину и лепо изнели лопту кратким додавањима. Кејн је сјајно пребацио тежиште на испражњен леви бок и упослио Трипијеа, а он је несебично на петерцу додао до Фодена, испред којег је остала празна мрежа и лак задатак да је погоди. Међутим, радост није дуго потрајала - погодак је поништен након интервенције из ВАР собе јер је Фоден био у офсајду.

Притискали су Енглези све чешће и жешће како се утакмица ближила крају, али су пропустили две изузетне шансе. Прво је у 75. минуту Хари Кејн након центаршута из слободног ударца остао заборављен и са петерца шутирао главом поред стативе, а онда је Деклан Рајс, шест минута касније, одлично тукао из велике даљине и погодио стативу.

Грчевито су се бранили Словаци под великим притиском, време је радило за њих и таман када је изгледало да Енглези посустају и да су се помирили са судбином, када су поједини навијачи у белом већ напустили трибине, Џуд Белингем је у петом минуту надокнаде извео мајсторију. 

Вокер је далеко бацио лопту из аута са десне стране, Геи је пребацио главом на другу стативу, а Белингем ухватио маказице и шокирао све на стадиону, а највише репрезентативце Словачке, који су, уместо у свлачионицу да славе, морали у продужетке.

И чим је почео први, кошмар се наставио. Енглези су повели у првом минуту, уз доста среће. После траљавог ударца Езеа, који је ушао у игру крајем другог полувремена, лопта је стигла до Тонија, још једног Саутгејтовог џокера са клупе, а он се хитро снашао, пребацио је главом са прве на другу стативу до Кејна, који се "поклонио" и савладао немоћног Дубравку.

Очекивано, потпуно су се промениле улоге на терену након два гола Енглеске. Словаци, који нису имали времена ни да схвате шта се догодило, били су принуђени да очајнички нападају. Створили су неколико солидних прилика, најбољу преко Пекарика у 105. минуту, али нису успели да се врате у утакмицу. Мораће да сачекају неку нову прилику да први пут у историји заиграју у четвртфиналу шампионата Европе, али имају на шта да буду поносни.

КРАЈ, Енглеска - Словачка 2:1

Енглеска ће у четвртфиналу Европског првенства играти против Швајцарске.

Играће се још само минут...

118' Енглези на прагу победе (2:1)

Не дешава се ништа значајно на терену, а баш то желе Енглези. Неколико минута их дели од пласмана у четвртфинале. Словачка напада, али стихијски и јалово.

115' Још један жути картон за Словаке (2:1)

И Ђомбер је зарадио жути картон.

109' Мења Калцона шести пут (2:1)

Врши Калцона и шесту измену данас - Пекарик ће на клупу, а Љубомир Тупта на терен.

108' Вавр је добио жути картон (2:1)

106' Почео је други продужетак...

Енглези ће у други продужетак са новим снагама. На терену су Галагер и Конса, изашли су Кејн и Белингем.

Крај првог продужетка - 2:1 за Енглеску

105' Прати срећа Енглезе (2:1)

Енглези су још једном у првом продужетку имали среће. Пекарик је пропустио велику прилику. Био је на петерцу, али је лоше ногом захватио лопту након прецизног центаршута.

100' Словаци очајнички нападају (2:1)

Очекивано, промениле су се улоге на терену. Сада Словаци очајнички нападају и притискају високим пресингом одбрану Енглеске, а Енглези се бране без ризика и не покушавају лопту дуго да сачувају у својим ногама.

91' ГОООООООЛ - Кејн за 2:1

Какав кошмар за Словачку. Повели су Енглези у првом минуту првог продужетка, уз доста среће. Тони је након траљавог ударца Езеа пребацио лопту главом са прве на другу стативу до Кејну, а нападач Бајерна се "поклонио" и савладао немоћног Дубравку.

91' Почео је први продужетак...

Енглези су други пут данас кренули са центра.

Крај - 1:1, следе продужеци

Гледаћемо продужетке први пут на Европском првенству у Немачкој. Сада је психолошка предност на страни Енглеза, били су већ отписани, али им се исплатила потпуна офанзива у завршници меча.

90+5' ГООООООООООЛ - Белингем за 1:1

Спас у задњи час - и то какав... Маказице Џуда Белингема. Нису Словаци издржали притисак. Вокер је далеко бацио лопту из аута, Геи је пребацио главом на другу стативу, а Белингем показао какав је мајстор фудбала.

90+4' Тони мења Фодена (0:1)

Ајван Тони је у игри уместо Фодена. Очајнички потези Саутгејта.

90+3' Калцона појачава одбрану (0:1)

Ђембер мења Шранца, стрелца јединог гола данас.

90' Играће се још шест минута...

Толико дели Словаке од историјског резултата, а Енглезе од повратка кући.

87' Понестаје снаге Енглезима (0:1)

Као да посустају Енглези након што су пропустили две велике шансе. Словаци су на прагу пласмана у четвртфинале Европског првенства. Поједини навијачи Енглеске већ напуштају трибине, не свиђа им се оно што виде на терену.

84' Мења и Саутгејт (0:1)

Езе је на терену, Мејну може на туширање.

82' Двострука промена у тиму Словачке (0:1)

Јурај Куцка и Ондреј Дуда су напустили игру, а уместо њих у тиму Словачке до краја дуела играће Матуш Беро и Ласло Бенеш.

81' Статива спасава Словаке (0:1)

Притискају Енглези све чешће и жешће, немају избора. Рајс је одлично шутирао из велике даљине и погодио стативу. Имали су Словаци среће. Време ради за њих, али могли би бити кажњени ако се уздају само у сат.

78' Кад неће - неће (0:1)

Кејн је остао потпуно сам и заборављен након центаршута из слободног ударца, шутирао је главом са петерца и промашио, вероватно ни сам не зна како.

77' Шести жути картон на утакмици (0:1)

Пекарик је јавно опоменут. Сада је 3:3 у жутим картонима.

Да ли сте знали?

Словаци никада нису победили Енглеску. У шест међусобних дуела извукли су тек један реми (0:0) - и то баш на Евру у Француској пре осам година, када их је жреб распоредио у исту групу.

Био је то први и последњи сусрет Енглеске и Словачке на великом такмичењу, након којег су се срели још два пута у квалификацијама за Светско првенство у Русији 2018.

Меч у Трнави, који је судио српски арбитар Милорад Мажић, решен је поготком Адама Лалане дубоко у надокнади времена, док је на "Вемблију" било 2:1 за домаћина.

Детаљ са утакмице у Француској 2016.
Фото: EPA-EFE

75' Енглези притискају, али без прилике (0:1)

Исти сценарио на терену и у другом полувремену. Словаци су препустили лопту Енглезима, бране се организовано и одговорно. Фудбалери у белим дресовима се муче да организују напад, онако како су успели у 55. минуту. Још увек покушавају стрпљиво и по земљи, около наоколо, али време тече, а на семафору још увек пише 0:1. Притискају Енглези, али јалово и без праве прилике.

66' Кол Палмер улази у игру (0:1)

Трипије излази из игре, заменио га је Кол Палмер, званично најбољи млади играч Премијер лиге.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Да ли сте знали?

Италијан Франческо Калцона, бивши играч италијанских нижелигаша и актуелни тренер Наполија, селектор је Словачке од 2022. године.

Тренерску каријеру започео је као помоћник у Перуђи. Био је део стручних штабова у Алесандрији, Соренту, Емполију, Каљарију и Наполију, пре него што је ове године заменио Валтера Мацарија и први пут се нашао у улози првог тренера.

Франческо Калцона
Фото: EPA-EFE

61' Калцона прави двоструку измену (0:1)

Стрелец и Хараслин ће на клупу, на терену су Суслов и Божењик.

55' Стрелец покушао са пола терена (0:1)

Белингем је лоше извео слободан ударац, лопта је дошла до Стрелца који је са пола терена покушао да изненади неспремног Пикфорда и није му пуно недостајало да постигне најлепши гол на првенству у Немачкој.

51' Ништа од изједначења - офсајд (0:1)

Поништен је погодак Енглеза након интервенције из ВАР собе. Фоден је био у офсајду.

50' ГОООЛ - Фоден за 1:1

Коначно се Енглезима исплатила стрпљива игра од ноге до ноге. Извукли су противника дубоко на своју половину и лепо изнели лопту кратким додавањима. Кејн је сјајно пребацио тежиште на леви бок и упослио Трипијеа, а он је несебично додао до Фодена, испред којег је остала празна мрежа и лак задатак да је погоди.

46' Почело је друго полувреме....

Није било измена, исти фудбалери су изашли на терен.

Крај првог полувремена - 1:0 за Словачку

Ништа се није променило у игри Енглеске у односу на утакмице у групној фази Евра у Немачкој. Или јесте - али на горе. Потпуно су немоћни и јалови Енглези у нападу, а смушени и неодговорни у одбрани.

Наишли су данас на храбру, чврст и одважну Словачку која се беспрекорно брани и користи сваку грешку енглеских дефанзиваца да запрети Пикфорду, а било је грешака. Потпуно заслужено води Словачка и мало више од 45 минута фудбала дели је од историјског резултата и пласмана у четвртфинале шампионата Европе.

Умртвили су Словаци игру Енглеске, одлично су постављени и стрпљиви у одбрани и све покривају, без грешке и испадања. Проблеме су им правиле само дуге лопте и за очекивати је да ће Енглези све чешће нападати на тај начин како се утакмица буде ближила крају.

45+3' Мејну раздрмао навијаче Енглеске (0:1)

Коби Мејну је тестирао свој ударац из даљине, али је изблокиран. Довољно за хук са трибина и пробуђену наду навијача Енглеске.

45+1' Дуго није било жутог картона (0:1)

И Шкрињар је због оштрог фаула над Белингемом уписан у бележницу турског судије.

35' Енглези потпуно безопасни (0:1)

Перфектно је постављена одбрана Словачке. Све прате и покривају словачки фудбалери, организовани су и одговорни, за разлику од противника. Не проналазе Енглези начин да их изненаде и кроз пас игру стигну до гола - узалуд круже са једне на другу страну терена. Принуђени су да покушавају дугим лоптама, али ни то им не иде.

Да ли сте знали?

Иван Шранц је први словачки фудбалер у историји који је постигао гол у нокаут фази Европског првенства. Играли су Словаци у осмини финала Евра и 2016. у Француској, али су изгубили од Немачке са 3:0.

EPA-EFE/FILIP SINGER

25' ГОООООЛ - води Словачка 1:0

Награђени су Словаци за изузетно одважну и храбру игру. Још једном је одбрана Енглеске аматерски реаговала. Куцка је главом лопту спустио до Стрелеца, а он фантастично упослио Шранца, који је побегао потпуно дезоријентисаним енглеским дефанзивцима и рутински лопту спровео у мрежу за свој трећи погодак на Европском првенству у Немачкој.

23' Изблокиран Кејнов ударац главом (0:0)

После ретке грешке дефанзиваца Словачке, Енглези су коначно створили шансу. Кејн је био највиши у скоку након центаршута са левог бока, али је његов шут главом изблокиран. Добили су Енглези корнер, али ништа више након што су га извели.

EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

17' Жути картони на све стране (0:0)

Белингем је већ четврти играч са жутим картоном. Три су добили Енглези, што помало сведочи и о њиховој немоћи на почетку утакмице.

EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

13' Жути картон и за Куцку (0:0)

Ово је трећи жути картон на мечу. Први за играче Словачке. Куцка је направио несмотрен страт приликом транзиционог напада Енглеске и због тога је кажњен.

12' Хараслин изблокиран у последњи час (0:0)

Промаја дува у одбрани Енглеске, још једном је Словачка озбиљно запретила. Хараслин је утрчао иза леђа успаваног Вокера, добио је правовремен пас, али је оклевао са ударцем, па је изблокиран у последњи час.

EPA-EFE

9' Трипије катапултирао лопту на трибине (0:0)

Могло је да буде опасно по Дубравку, Трипије је остао сам на левој страни, али је из сасвим солидне позиције потпуно неконтролисано катапултирао лопту на трибине.

7' И Мејну рано зарадио жути картон (0:0)

Енглези имају већ два играча са жутим картоном. Након Геија, опоменут је и млади Мејну.

5' Словачка опасна на почетку (0:0)

Словаци су много храбрији и конкретнији на почетку меча, могли су до вођства већ у петом минуту. Заборављени Ханцко је вешто утрчао по левом боку иза леђа саиграча и добио лопту у право време, али је траљаво шутирао из добре позиције и лопту послао поред стативе.

3' Жути картон за Геија

Проблем за Енглеску - штопер Геи ће морати да буде опрезан, пошто је већ у трећем минуту добио жути картон.

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

1' Почела је утакмица у Гелзенкирхену...

Лопту су са центра закотрљали фудбалери Словачке, који данас играју у плавој опреми. Енглеска је велики фаворит, али у групној фази никога није убедила да је непобедива. Словачка нема шта да изгуби - игра за свој најбољи резултат на шампионатима Европе, пошто никада није стигла до четвртфинала.

"Боже, чувај краља", певају Енглези ис свег гласа...

EPA-EFE
ABEDIN TAHERKENAREH

Словаци певају националну химну која се зове "Муње изнад Татри"...

EPA-EFE

Све је спремно за почетак утакмице...

Фудбалери обе репрезентације изашли су кроз чувени "рударски тунел" на терен "Арене Шалке", који је Енглезима већ добро познат јер су на њему победили Србију у првом колу Евра. Као и тада, имаће вечерас гласну подршку својих навијача. Трибине су испуњене до последњег места и све је спремно за први звиждук судије Мелера и почетак утакмице, што ће се догодити након интонирања химни.

Фото: EPA-EFE

...и нешто габаритнији навијачи Енглеске

Фото: EPA-EFE

Навијачице Словачке...

Енглези се разгибавају испред већ добро попуњене трибине...

Фото: EPA-EFE

Енглеску ће бодрити и легендарни Рио Фердинанд...

Фото: EPA-EFE

Коби Мејну - Саутгејтово изненађење у првој постави

Селектор Енглеске Гарет Саутгејт одлучио је да од првог минута у везном реду буде Коби Мејну, млади фудбалер Манчестер јунајтеда, који је рођен 2005. године. Мејну је против Србије и Словеније ушао у игру са клупе и на терену провео укупно 49 минута.

Прва постава Енглеске

Прва постава Словачке

Енглези "опипавају" терен у Гелзенкирхену...

Фото: EPA-EFE

Подршка за Енглезе са Вимблдона - Ема Радукану

"Арена Шалке" спремна за дуел...

Пиштаљка у рукама Умута Мелера

Турски арбитар Умут Мелер одређен је за главног судију дуела Енглеске и Словачке. Турчину ће на терену асистирати земљаци Емре Ејисој и Керем Ерсој. Четврти судија ће бити Словенац Раде Обреновић, док ће у ВАР соби седети Немац Марко Фриц.

Мелеру ће ово бити трећи меч на Европском првенству у Немачкој. Делио је правду на утакмицама Белгија - Словачка (0:1) и Пољска - Аустрија (1:3).

Мелер је већ судио Словацима у Немачкој
Фото: EPA-EFE

Словаци не знају за победу над Енглеском

Играће Словаци вечерас и против традиције, пошто никада нису победили Енглеску. У шест међусобних дуела извукли су тек један реми (0:0) - и то баш на Евру у Француској пре осам година, када их је жреб распоредио у исту групу.

Био је то први и последњи сусрет Енглеске и Словачке на великом такмичењу, након којег су се срели још два пута у квалификацијама за Светско првенство у Русији 2018.

Меч у Трнави, који је судио српски арбитар Милорад Мажић, решен је поготком Адама Лалане дубоко у надокнади времена, док је на "Вемблију" било 2:1 за домаћина.

Вејн Руни и Марек Хамшик у дуелу 2016. године
Фото: EPA-EFE

Иван Шранц - један од најбољих стрелаца групне фазе

Два гола за Словачку на Евру постигао је фудбалер Славије из Прага Иван Шранц, који са још четворицом играча након завршетка групне фазе дели друго место на листи најбољих стрелаца у Немачкој.

Гол Шранца против Белгије

Словаци поновили свој највећи успех

Словачки фудбалери су пласманом у осмину финала Европског првенства поновили до сада највећи успех, остварен у Француској 2016. године, када су на дебитантском учешћу на завршном турниру шампионата Европе групну фазу такође завршили као једна од најбољих трећепласираних екипа, пре него што су у осмини финала убедљиво изгубили од Немачке (0:3).

Репрезентација Словачке
Фото: EPA-EFE

Словачка аутсајдер? Питајте Белгијанце...

Словаци су до осмине финала Европског првенства и сусрета са Енглезима у Гелзенкирхену стигли кроз изједначену и чудну групу Е у којој су све четири репрезентације освојиле по четири бода.

Три постигнута и исто толико примљених голова за неутралну гол-разлику (0) било је довољно да изабраници Франческа Калцоне на табели иза себе оставе Украјину и прођу у нокаут фазу такмичења као једна од четири најбоље трећепласиране репрезентације.

Словачка тек трећи пут као самостална држава учествује на Европском првенству. У Немачку је дошла као тотални аутсајдер, али је већ у првој утакмици показала да неће добро проћи онај ко је потцени. Изузетно пожртвованом и одважном партијом, Словаци су победили Белгију са 1:0, приредивши прво и још увек једно од највећих изненађење на Евру.

Наредне две утакмице нису биле тако славне - изгубили су од Украјине са 2:1 и одиграли без победника са Румунијом (1:1), што их није коштало пласмана у осмину финала.

Фоден скокнуо до Енглеске, Гордон пао са бицикла...

Није било досадно у кампу репрезентације Енглеске током паузе коју су фудбалери добили чекајући почетак нокаут фазе такмичења. Фил Фоден је накратко отпутовао у Британију због рођења детета, али се брзо вратио у Немачку, док је мање разлога да буде срећан имао Ентони Гордон који је успео да се повреди током вожње бицикла у природи.

Срећом, зарадио је само посекотину на бради и неколико модрица и одеротина, па су колеге из репрезентације могле и да се нашале на његов рачун - на поклон је добио кацигу и помоћне точкиће.

Енглези отаљали посао у групи Ц

Вицешампион са Европског првенства пре три године словио је пред почетак шампионата у Немачкој можда и за највећег фаворита да коначно освоји титулу најбољег на Старом континенту.

Међутим, не први пут, Енглези су потпуно разочарали нимало убедљивом и поражавајуће јаловом игром у групној фази. Постигли су само два гола и били саучесници у неславном рекорду - на шест утакмица у групи Ц виђено је свега седам голова, што се десило само још једном на првенствима Европе откако је 1980. уведена групна фаза.

Ипак, отаљали су посао и са четири освојена бода освојили прво место у групи Ц, а награђени су (макар на папиру) лакшим противником у осмини финала.

Гол Џуда Белингема за рано вођство био је довољан у првој рунди за победу над Србијом (1:0) - прву и још увек последњу у Немачкој. Против Данске (1:1) и Словеније (0:0) нису Енглези могли да извуку више од бода. На време су преко Харија Кејна повели и у дуелу са Данцима, али је Јулманд изједначио далекометним хицем у Пикфордом доњи десни угао. Са Словенијом су потписали пакт о ненападању и у леру се довукли до нокаут фазе.

Како јој име и каже, "Арена Шалке" је дом фудбалера Шалкеа 04. Нови стадион у Гелзенкирхену отворен је 13. августа 2001, како би заменио застарели "Паркстадион" уочи 100. годишњице оснивања Шалкеа и након историјског успеха – освајања Купа Уефа (данашња Лига Европе) 1997.

Град и клуб су добили много више од новог фудбалског игралишта јер изузетно модерна и комфорна "Арена Шалке" има покретни кров и терен на извлачење, па је погодно место за друге спортове и велике догађаје попут концерата, фестивала, сајмова...

Арена је подигнута у непосредној близини старог стадиона и пројектована је као мултифункционални објекат са два нивоа трибина које у потпуности окружују терен.

Фото: EPA-EFE

Енглеска и Словачка играју у Гелзенкирхену, некада окосници тешке индустрије, а данас центру екологије и соларне технологије у Европи.

Гелзенкирхен се налази у покрајини Северна Рајна-Вестфалија, а у њему по подацима Евростата живи нешто више од 260.000 становника. Град је трговачко средиште региона и велики рударски центар, по чему је и најпознатији.

Међу навијачима и фудбалским поклоницима, Гелзенкирхен је најпознатији као дом фудбалера Шалкеа 04 који игра на "Шалке арени" - једном од најмодернијих стадиона у Европи.

Фото: pixabay.com

Костур нокаут фазе Европског првенства у Немачкој

Недеља, 30. јун:
40: Енглеска - Словачка (18.00, Гелзенкирхен)
39: Шпанија - Грузија (21.00, Келн)

Читај ми!