Извор: РТС

"Нула" у Келну, Словенија се одбранила против Енглеза за историјски резултат

Фудбалери Енглеске и Словеније одиграли су 0:0 у последњем колу Европског првенства. Резултат који води Словенију у осмину финала, а Енглеску поставља на прву позицију.

Бод већи од читаве територије Словеније који обезбеђује екипи Матијажа Кека сигурну позицију међу најбољим трећепласираним екипама.

Енглези су надирали током читавог меча, али је дисциплинована и пожртвована одбрана Словенаца успела да одоли налетима фаворита у Келну.

Најозбиљнију прилику и шут ка голу Пикфорда је Словенија имала у петом минуту преко Шешка. Његов шут главом није био довољно јак и незгодан по голмана Пикфорда.

У 20. минуту је мрежу Облака затресао Букајо Сака. Међутим, гол је поништен због офсајда несуђеног асистента Фодена.

Шутевима ван казненог простора Кејна и Фодена из слободног ударца, Енглеска је покушавала до пробије блок Словеније. Безуспешно. У 40. минуту је Кејн чак уклизао пред десном стативом на центаршут Фодена и мало је фалило да скрене лопту у гол.

Иста слика и у другом полувремену, безуспешни велики посед Енглеза. Највише тензије је било у 57. минуту, после лоше пар блокираних шутева у "петерцу" Словеније, као и у другом монуту судијске надокнаде, кад је Кол Палмер имао изгледну позицију са 15 метара.

Енглези су имали 74 посто поседа лопте и 12 шутева на гол Облака.

По судијском звиждуку је уследило огромно славље Словеније, док је Гарет Саутгејт опет разочарао и не треба да се сумња да ће острвски медији бити још жешћи у критикама ерговог рада и игре.

Енглеска је прва у групи Ц са пет бодова, Данска је испред Словеније због првог места у квалификационој групи. Та два састава су у свим осталим сегментима били на егалу. Србија је елиминисана.

Крај меча - 0:0!

Словенија иде у осмину финала! Историјски успех!

90+2' Палмер прети! - 0:0

Шуз из добре позиције са 15 метара од гола левом ногом у ближу стативу. Облак на врхунцу задатка.

Још четири минута судијске надокнаде - 0:0

Драма у Келну.

90' Четврта измена Кека - 0:0

Балковес уместо Јанже.

89' Саутгејт полаже све снаге у напад - 0:0

Ентони Гордон мења Фила Фодена.

86' Двострука измена Кека - 0:0

Изалзе Млакар и Шпорар, на терену су Станковић и Целар.

85' Ево у игри Александера-Арнолда - 0:0

Можда није стартовао у везном реду, али улази на своју природну позицију бека. На клупу иде Трипије.

77' Фоден руши Иличића - 0:0

Инстант допринос Иличића, извукао је Фодену жути картон после дуела.

76' Шешко ван игре - 0:0

У игри је искусни Јосип Иличић.

75' Рајс длеко поред стативе - 0:0

Дупли пас са са Фоденом није резултовао макар интервенцијом Облака или погађањем оквира гола. Ни изблиза опасно.

72' Бијол "пожутео" - 0:0

Кејн је био надмоћнији у дуелу, остварио предност и срушен је са леђа.

71' Саутгејт освежава напад - 0:0

На терен истрчава Кол Палмер, излази Букајо Сака.

68' Геи вуче Шпорара за дрес и добија жути картон - 0:0

Шпорар је добио дуел на средини терена над енглеским ривалом, кренуо у контру и потом је непрописно заустављен. Словенија је добила слободан ударац.

Ништа из тог прекида нису направили.

Tanjug/AP Photo/Martin Meissner

66' Нови прљав потез Белингема? - 0:0

Као што је на кварно ударио Филип Костића, Белингем је сада са леђа дотрчао и лактом ударио Јанжу у врат док је словеначки играч градио лопту да изађе у гол-аут.

57' Тензија пред голом Облака - 0:0

Стоунсови и Сакини шутеви су изблокирани у "петерцу". Облак хвата лопту, а Саки је свиран прекршај над Шпораром. Ваља похвалити интервенију Шешка, који је једна од шутева блокирао главом.

56' Иста слика као и у првом полувремену - 0:0

Енглези имају посед, али узалуд. Нема изгледних шанси захваљујући одбрани Словеније.

На терену завршила - књига!

EPA-EFE/YOAN VALAT

Кренуло је друго полувреме, Саутгејт реагује изменом - 0:0

Мејно мења Галагера, који није испунио очекивања стављањем у стартну поставу уместо Александера-Арнолда.

Крај првог полувремена - 0:0

Резултат који не одговара Србији. Најозбиљније прилике Енглеза биле су крајем првог полувремена кроз шутеве Кејна и Фодена са 20 метара. Уз то је капитен Енглеске имао и опасно уклизавање пред Облаком, али су милиметри одлучили да лопта не скрене у мрежу.

Сака је успео да затресе мрежу у 20. минуту. Погодак је поништен због офсајда асистента Фодена.

Тренутно стање на табели води Енглеску и Словенију даље.

40' Кејн у прилици, мало је фалило - 0:0

Прикрао се капитен Енглеске иза леђа Бијолу покрај десне стативе. Фоден је увидео ту кретњу и послао добар центаршут.

Кејн уклизава, али не успева да довољно добро захвати лопту и скрене је у мрежу.

До овог шута, Словенија је имала период иницијативе и надирања ка голу Пикфорда. Мада, без веће претње.

34' Одличан покушај Фодена из слободног ударца, Облак спреман - 0:0

Леп шут левом ногом са 25 метара директно поред десне стативе, Облак је искусно рутински ухватио лопту без "параде".

31' Кејн се дрзнуо са дистанце - 0:0

Капитен Енглеске је шутирао са 18 метара десном ногом право у Облака.

30' Енглези не користе велики посед лопте - 0:0

Енглеска је тренутно на 71 посто поседа лопте. Словенија засада делује комфорно у надређеној позицији.

22' Жути картон за Јанжу - 0:0

Био је прегруб у дуелу са Саком.

20' Гол Саке поништен због офсајда - 0:0

Асистент Фоден се приликом утрчавања у казнени простор са левог крила нашао у недозвољеној позицији.

19' Словенци направили бедем - 0:0

Енглези засада не долазе до конкретних прилика и шутева. Словенија је дисциплинована у одбрани, спречивши угрожавање Јана Облака.

18' Жути картон за Трипијеа - 0:0

Прегрубо је зауставио Карничника.

16' Шпорар се недовољно одразио - 0:0

Центаршут левок бека Јанже је био добар, али Шпорар није успео у пуном трку да досегне до лопте пред Пикфордом.

EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

Први човек Уефе, Словенац Александар Чеферин присутан на трибинама

EPA/YOAN VALAT

5' Словенцима први шут у оквир гола - 0:0

Шешку је надошла лопта усред шеаснестерца, покушао је главом са земље. Недовољно јако да угрози Пикфорда.

EPA/Mohammed Badra

4' Енглези полако граде напад - 0:0

"Гордом албиону" се не жури у изградњи напада. Лопта иде од ноге до ноге у споријем темпу.

Утакмица у Келну је почела!

Почетни ударац су извели играчи Енглеске.

Загревање играча Словеније

Последње припреме пред старт меча у Келну.

Окупљање навијача Словеније пред меч

Шта остане иза енглеских навијача

Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Пред вечерашње утакмице последњег кола Енглеска је прва на табели групе Ц са четири освојена бода, Данска и Словенија имају по два, а Србија један бод.

Једино што је извесно када се репрезентација Србије пласира на велико фудбалско такмичење јесте да пред треће коло групне фазе навијачима не гине мало комбинаторике и рачуница шта треба да се деси да би "орлови" прошли у наредну рунду. И то да рачуница након трећег кола остане само на папиру, рекли би злобници.

Пласман обезедио Sofascore

Стартна постава Енглеске

Једина измена у односу на раније поставе јесте увођење Конора Галагера уместо Трента Александера-Арнолда.

Стартна постава Словеније

Историја међусобних сусрета - Словенији тек један реми

Енглеска и Словенија су се за стандарде међународног фудбала врло често сусрећу, нарочито у претходних 20 година.

Први дуел био је приајтељског карактера на "Вемблију" 2009. године са тријумфом домаћина 2:1. Већ наредне године их је жреб сместио, гле чуда, у групу Ц Мундијала у Јужној Африци. Енглези су обезбедили минималну победу.

Недгуо затим, следи двомеч у квалификационој групи за Евро 2016. у Француској. Први сусрет у Лондону прошао је у знаку сигурног славља Енглеза 3:1, али је у Љубљани било "чупаво" - 3:2 за госте.

Већ у наредном квалификационом циклусу се опет сусрећу и било је "тврдо". Слсовенци су изборили бод у мечу без голова на свом терену, док су на "Вемблију" опет пали са 1:0.

Фудбалску репрезентацију Енглеске чине углавном играчи из најквалитетнијег националног такмичења - Премијер лиге, изузимајући, Харија Кејна (Бајерн Минхен) и Џуда Белингема (Реал Мадрид).

Хари Кејн, капитен и најбољи стрелац Енглеске у историји са 62 гола сигурно ће уложити и последњи атом снаге како би се коначно домогао титуле.

Још један од сјајних фудбалера у тиму Енглеске је Џуд Белингем. Млади играч Реал Мадрида је освојио Лигу шампиона у недавно окончаној сезони. Белингем покрива велики део терена. Захвалан играч о чијим квалитетима не треба говорити, већ их посматрати.

Поред двојице поменутих, офанзивни везни ред чине Фил Фоден, Деклан Рајс, Кол Палмер, али и брзоноги Букајо Сака. Оличење искуства су играчи попут Кајла Вокера и стаменог Џона Стоунса.

Један од најистакнутијих играча Словеније у постојећем саставу је поменути голман Облак. За национални тим дебитовао је 2012. године и до сада је уписао 64 наступа. Међутим, репрезентативна каријера једног најбољих голмана данашњице је без запаженијих резултата.

Поред Облака, у тиму Словеније је и Јосип Иличић, фудбалер који је победио депресију и чија каријера би могла да осване на филмском платну. Или макар да многима послужи као пример успешне менталне борбе.

Укратко, Иличић је после сјајних партија 2020. године, открио да се бори са депресијом, а онда га није било у медијима и јавности све до 2022. Раскинуо је уговор са Аталантом, потом је заиграо за Марибор и заслужио позив селектора Кека за наступе на првенству Европе.

У тиму Словеније је и Бењамин Шешко, вихорни млади нападач, рођен 2003. године који претендује да на листи најбољих стрелаца репрезентације смени Златка Заховича. Шешко тренутно има 11 голова у дресу националног тима, до Заховича ће морати да изброји још 24.

У групи са Данском и у квалификацијама

До првенства Европе у Немачкој, Словенија је дошла као друга селекција у квалификационој групи Х, иза Данске, али с истим бројем освојених бодова - 22.

Словенци су остварили седам победа, два пораза и један реми. Примили су девет голова, а постигли 20 - у просеку два по утакмици. Ниједан играч није добио црвени картон.

Пут Енглеске до Немачке

Фудбалери Енглеске су до првенства Европе у Немачкој стигли без пораза, као првопласирани тим у групи Ц, испред Италије, Украјине, Северне Македоније и Малте. Уписали су шест тријумфа и два ремија са Украјином и Северном Македонијом.

Енглеска је примила само четири гола, а за то поред одбране најзаслужније су противничке репрезентације које нису биле претерано ефикасне. Примера ради, Италија је као другопласирани тим постигла тек 16 голова на осам утакмица.

Најбољи играч тима у квалификација био је капитен Хари Кејн са осам голова и две асистенције. Букајо Сака је уписао четири поготка и три асистенције.

Стадион у Келну није на време реновиран да би, као што је планирано, био један од домаћина Мундијала 1974, али је најбоље репрезентације света угостио 2006. Овог лета биће поприште пет утакмица Европског првенства у Немачкој, укључујући и један дуел осмине финала.

Изворног имена "Мунгерсдорфер", а из спонзорских разлога "Рајненерџи стадион" дом је фудбалера Келна, који ће се током Европског првенства у Немачкој звати једноставно "Стадион Келн".

Први "Мунгерсдорфер" изграђен је 1923, али је два пута прошао темељно реновирање и модернизацију или тачније речено на истом месту су подигнути готово потпуно нови и савременији објекти – прво 1975, а онда и 2003. године.

Данашњи изглед стадион у Келну је добио пред Мундијал 2006, још један одржан у Немачкој. Овога пута на време – 2003. године засијао је у потпуно новој конфигурацији јер је уклоњена атлетска стаза, што је омогућило гледаоцима да буду много ближе терену и имају бољи поглед.

Утакмице на "Стадиону Келн":
15. јун: Мађарска – Швајцарска 1:3 (Група А)
19. јун: Шкотска – Швајцарска 1:1 (Група А)
22. јун: Белгија – Румунија 2:0 (Група Е)
25. јун: Енглеска – Словенија 21.00 (Група Ц)
30. јун: 1Б – 3А/3Д/3Е/3Ф 21.00 (осмина финала)

EPA/ Christopher Neundorf
Опширније Краће

Келн је четврти највећи град у Немачкој и дом истоименог фудбалског клуба. Један је од најстаријих градова у овом делу Европе, а у њему се налази чувена Катедрала Светог Петра, најпосећенији споменик културе у земљи домаћину Европског првенства.

Налази се у покрајини Северна Рајна-Вестфалија, на обали реке Рајне. Географски положај чини га важним саобраћајним чвориштем и трговинским центром.

Као четврти најмногољуднији град у Немачкој, са популацијом од преко милион људи у ширем подручју, Келн је мултикултурални дом бројних мањинских заједница различитих националности.

У Келну играју три фудбалска клуба - Келн, Фортуна Келн и Викторија Келн. Не зна се на чијим је утакмицама атмосфера боља.