Извор: РТС

Грузија "положила оружје" пред турском "артиљеријом" - пљуштало на, по и ван терена у Дортмунду

Фудбалери Турске савладали су Грузију 3:1 у првом мечу групе Ф Европског првенства, одиграном у Дортмунду.

Топови су помогли султану Мехмеду Освајачу да пробије зидине Константинопоља, а "ђулад" у ногама Мулдура и Гулера победи Турске над Грузијом.

Драма пре меча као да је наговестила исто на терену. Огроман пљусак начинио је слапове са крова "Вестфалена", доневши огромне проблеме особљу, које је сву ту воду морало да склања. Ни полиција није била беспослена, пошто су се на једној страни стадиона сукобили навијачи две стране. Утакмица је била надомак одлагања. На крају, стекли су се колико-толико оптимални услови за игру, а трибине су биле препуне и мирне.

Дебитантни на Евру, репрезентација Грузије, била је у подређеном положају на старту утакмице. Турци су били у налету мањег и већег интензитета. У том интервалу је дошао и гол Мулдура у 26. минуту. Обично се шут дефанзиваца из залета тумачи као нужни потез за спречавање контре, али је овога пута Мулдур је остварио сан сваког дефанзивца - волеј из дотрчавања са ивице казненог простора.

Већ два минута касније нови погодак за Турску који врло рано баца ривала на колена. ВАР каже да је стрелац поготка Јилдиз био у офсајду од неколико центиментара. То потпуно мења ситуацију, Грузини су преживели.

Долази тим Вилија Сањола до историјског момента - први гол на Европском првенству у историји њиховог фудбала. Постигао је нападач Микаутадзе у 32. минуту. Потпуно заборављен у "петерцу", недопуство остављен пред голманом Гуноком, а и реакција голмана Турске била је преспора.

Турци су у другом полувремену опет преузели лопту код себе. Уследио је нови фантастичан погодак од стране девентаестогодишњег члана Реал Мадрида Арде Гулера. Затресао је мрежу Грузије у 65. минуту. Једним потезом је показао зашто га је купио Флорентино Перес.

Како је меч одмицао, мотив код Грузина није опадао. Кренули су јуначки на све или ништа. У судијској надокнади су имали пар колосалних шанси за дуги гол, али су их недостатак среће, па и неспоразуми ко ће по послату лопту удаљили од прилике за 2:2. Рискантно истрчавање голмана Мамардашвилија није се показало добром идејом. После последње прилике Грузије, остављен је празан гол, што је Керем Актуркоглу искористио за подизање предности и званични крај утакмице.

Наредни ривал Турској 22. јуна биће Португалија, а Грузији Чешка.

Група Ф, прво коло:
18. јун: Турска - Грузија 3:1 (Дортмунд)
18. јун: Португалија - Чешка (21.00, Лајпциг

90+6' ГООООЛ И КРАЈ! Победа Турске! - 3:1

Одлазак Мамардашвили у казнени простор ривала коштао је Грузију. Ризик се није исплатио, срећа није испратила храбре овог пута. Остала је празна мрежа за Артукоглуа.

90+6' КОЛОСАЛНА ПРИЛКА ГРУЗИЈЕ! - 2:1

Умало изједначење! Драма се наставља!

90+4' Много среће за Турску - 2:1

Двојица играча Грузије су истовремено кренули на лопту у петерцу и тиме збунили један другога. На крају, нико од њих није успео да захвати лопту и врло извесно постигне гол.

90' Чалханоглу излази са терена - 2:1

Салих Озчан у игри. Шест минута судијске надокнаде.

89' Меквабишвили ван игре - 2:1

Санџдро Антунашвили ће играти до краја меча.

89' Чалханоглу "пожутео" - 2:1

Прегрубо заустављање ривала од стране прве звезде Турске.

85' Нове измене на обе стране - 2:1

Дефанзивац Челик и нападач Аркутоглу мењају Јилдиза и Мулдура.

Зивзивадзе је заменио Кверквелиу.

79' Монтела узвраћа двоструком изменом - 2:1

Арда Гулер у Кан Ајан одлазе на клупу. У игри су Демирел и Јазичи.

74' Двострука измена код Грузина - 2:1

Терен напуштају Цитаишвили и Чакветадзе. Истрчали су Давиташвили и Локошвили.

70' Пречка Кохорашвилија! - 2:1

Умало хитан одговор Грузије!

Кохорашвили се после дуплог паса одлично ослободио чувара, нашао се пред голманом Гуноком, шутирао преко њега, али лопта се одбила о пречку.

Нема краја узбуђењима!

65' ГООООООООООЛ!!! ГУЛЕЕЕЕЕР! - 2:1

Флорентино Перес трља руке, Арда Гулер је показао зашто га је довео Реал Мадрид!

Феноменалан погодак из врло изгледне позиције! Ерупција Турака на трибинама!

57' Опак шут Чалханоглуа, Мамардашвили спреман - 1:1

Лидер Турске шутирао је из слободног ударца поред живог зида, право у руке гомана Грузије. Јак шут по средини, где је Мамардашвили био спреман.

55' Жути картон за Кверквелиу - 1:1

Прекршај који је донео изгледну прилику за шут из слободног ударца.

49' Цитаишвилијев покушај - 1:1

Леви бек Грузије је покушао да у ситуацији један на један. Уследило је пар друблинга и шут левом ногом са левог крила, право у руке Гунока.

Tanjug/AP/Martin Meissner

Почело је друго полувреме у Дортмунду - 1:1

Турци имају први напад.

Крај првог полувремена - 1:1

Врло интересантно прво полувреме у Дортмунду. Обе екипе имале су интервале иницијативе, а први су кренули Турци. Налети на гол ривала донели су им предност у 26. минуту. Стрелац је био Мулдур.

Састав Вилиа Сањола остао је прибран, вребао шансу за изједначење и до историг дошао у 32. минуту преко Микаутадеза.

Важно је напоменути да је погодак Гулера у 27. минуту за потенцијалних 2:0 поништен због офсајда. То би драстично променило стање на терену.

Eксплозија одушевљења међу навијачима Грузије - међу њима Шкот!

Сведоци антологијског момента за грузијски спорт, не само фудбал.

EPA/Alex Chaffe

35' Први жути картон на мечу - 1:1

Добио га је дефанзивац Турске Абдулкерим Бардакчи.

32' ГОООООЛ!! ИСТОРИЈА ЗА ГРУЗИЈУ! - 1:1

Први погодак Грузије на Европским првенствима! Стрелац је Микаутадзе!

Потпуно заборављен у "петерцу", недопуство остављен пред Гуноком, а и реакција голмана Турске била је преспора.

27' Умало дуплирано вођство Турске - 1:0

Јилдизов гол поништен је после офсајда, који је утврђен после консултације ВАР-а.

26' ГОООЛ! Волеј Мулдура за вођство Турске - 1:0

Већ имамо кандидата за гол кола, можда и турнира!

Обично се шут дефанзиваца из залета тумачи као нужни потез за спречавање контре. Мулдур је остварио сан сваког дефанзивца - волеј из дотрчавања са ивице казненог простора.

21' Трава у Дортмунду упила кишницу, а Грузини налете Турака - 0:0

Евидентан је пад темпа у нападима Турске. Грузини су уз дозу среће успели да истрпе турске јурише, препустивши им лопту без опасности по гол. Дакле, као Србија против Енглеске.

12' Појавио се Кварацкелија - 0:0

Прво име Грузина одлучило се да самосталним покушајем и инспирацијом угрози гол Турске. Шут са преко 20 метара се одбио о дефанзивце Турске, а Гунок је био концентрисан на гол-црти.

Greenfly/Ian Hodge

10' Аја-јајаја-н! Статива- 0:0

Одличан шут везног играча Турске са 20 метара. Голман Грузије је остао укопан, али га је срећа испратила да је статива спречила погодак.

Шут Ајана
Greenfly/ Jack Pooley

7' Иницијатива Турске - 0:0

Састав Винченца Монтеле кренуо је силовито ка голу ривала. Долазе до прилика, али без опасних покушаја.

Поглед на терен са дела трибина Турских навијача

Стање терена оптимално пред сам меч, мада се уопште није чинило сат времена пред дуел.

Greenfly/ Francesco Puma

Меч је почео!

Лопту су са центра извели дебитанти из Грузије.

Састав Грузије

Састав Турске

Играчи ипак изашли на загревање

Киша још увек пада, ситуација на трибинама се примирила. Тако да је старт меча извеснији него пре неколико минута. Киша свакако још пада, само мањег интензитета.

Пљушти киша, али и ударци

Да ствар буде још гора, сем пљуска су избили немири између две стране на трибинама "Вестфалена".

Муке живе са кишом

ЕPA/ FRIEDEMANN VOGEL

Велики пљусак у Дортмунду

Небо је донело неочекиване муке за организатора.

Greenfly/ Alex Chaffer

Кортео туских навијача по полицијском пратњом

Tanjug/AP Photo/Christoph Reichwein

Долазак навијача обе екипе на "Вестфален"

Најважније узданице Винченца Монтеле крећу од првог голмана Угурчана Чакира, из редова Трабзонспора. Десни бек Мехмет Челик жели да се истакне у репрезентацији, кад већ у Роми нема довољно простора. Орхан Кокчу је у пуном налету после трансфера из Фејнорда у Бенфику. Најпознатије име и лидер Турске је ас Интера Хакан Чалханоглу, а сензација у настајању Арда Гулер са 19 година има прилику да покаже раскошан таленат.

У формацији 5-3-2, брза крила Грузије слободна су да се придруже нападу, а Хвича Кваречелија је комотан на левом крилу, и превасходно као други шпиц и плејмејкер. Брз, технички опремљен, интуитиван и неукротив.

Голман Валенсије Гиорги Мамардашвили је са 23 године један од најбољих голмана шпанске Примере. Спречио је највише голова, поуздан је и због дистрибуција лопти према нападачима. Друга је узданица тима.

Значајни су и Зурико Давиташвили из Бордоа на средини, те Гиорги Микаутаџе, шпиц Ајакса на привременом раду у Мецу, у нападу.

Oдбрану предводи капитен Гурам Кашија (36), рекордер по броју наступа за национални тим (112). Уклапа се у крупнију поставку централних бекова, заједно са Лашом Двалијем из кипарског АПОЕЛ-а, те Сабом Квирквелијом из Ал Охдода. Солидни у блоку, a троми са лоптом.

Одлично издање Турске у квалификацијама

Екипа Винченца Мотеле заузела је прво место у групи са Хрватском, Велсом, Јерменијом и Летонијом.

Освојили су 17 бодова, уз пет победа и два ремија, док су изгубили једино од Хрватске у Бурси – 0:2.

Селектор Штефан Кунц добио је отказ непуних годину дана касније, када је након пораза у пријатељском мечу са Јапаном јавно критиковао играче, те је на његово место дошао Монтела.

Трновит пут Грузије до дебија на Евру

Грузија је у групи са Шпанијом, Шкотском, Норвешком и Кипром, победила на две утакмице, уз болан пораз од "Црвене фурије" у Тбилисију резултатом 1:7. Поправни у Лиги нација положила је са најбољом оценом у конкуренцији Бугарске, Македоније и Гибралтара.

У полуфиналу баража били су бољи од Луксембурга пред више од 50.000 гледалаца, као увертира за историјско славље у мечу са Грцима.

Пенал серија са првацима из 2004. године остаће златним словима забележена у историји не само фудбала, него грузијског спорта.

Пауза од 12 година у међусобним дуелима

Ова два састава немају дугу и богату историју међусобних сусрета. Пет дуела од 2002. до 2012. године, па дуга пауза до сада.

Што се тиче званичних мечева, сусрели су се у квалификацијама за Светско првенство у Немачкој 2006. године. Први дуел у Турској окончан је 1:1, а потом су гости у Тбилисију били убедљиви са 5:2.

У преостала три пријатељска сусрета, Турска је славила два пута, укључујући и 3:1 у последњем дуелу 2012. године.

Чувени "Вестфален", од 2005. године "Сигнал Идуна парк", а за време Европског првенства "БВБ стадион Дортмунд" један је од најпознатијих и најпрепознатљивијих стадиона на свету захваљујући "Жутом зиду" и изузетној атмосфери коју праве навијачи Борусије.

Са капацитетом од 81.365 људи, када своје утакмице игра Борусија из Дортмунда, "Вестфален" је највећи стадион у Немачкој и седми по величини у Европи.

Последње значајне измене направљене су почетком века, када се Немачка кандидовала за домаћина Мундијала 2006. Столицама су попуњени углови који су деценијама раздвајали четири трибине. Да би се обезбедио неометан поглед на терен са нових места, уклоњени су унутрашњи носачи крова и замењени спољашњим пилонима у жутој боји, који данас "Вестфалену" дају карактеристичан и уникатан изглед.

Претходно је на овом првенству одигран дуел групе Б између Албаније и Италије.

Greenfly/AYDIN GÜVENİR

Дортмунд је град који воли и живи за лопту, па ће навијачи, поред утакмица својих националних тимова на култном "Вестфалену", који слави пола века постојања, искуство моћи да употпуне посетом музеју посвећеном историји немачког фудбала. Најављен је посебан доживљај током Европског првенства.

Спорт и култура су главни адути Дортмунда. Чувени "Дортмундер У", некада висока зграда локалне пиваре, сада је центар уметности и креативне индустрије који и даље осваја посетиоце.

Угаљ, челик и пиво гарантовали су Дортмунду економски просперитет након мрачног времена Другог светског рата.

Амбасадори Дортмунда током Европског првенства биће легендарни немачки голман Роман Вајденфелер и некадашња фудбалерка Аника Кран.