utorak, 04.06.2019, 08:00 -> 11:31
Izvor: RTS
Država priprema pomoć ugroženim područjima
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je za RTS da se situacija posle obilnih padavina stabilizuje i da će u čertvrtak na sednici Vlade biti doneta odluka o pomoći ugroženim područjima. Sačekaćemo da lokalne samouprave dostave izveštaje o šteti, istakao je Nedimović.
Gostujući u Dnevniku RTS-a, ministar Branislav Nedimović je da država priprema pomoć, kada se voda povuče.
Михајловић: Радимо заједно
И министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић рекла је да ће Влада на наредној седници размотрити како ће помоћи поплављеним подручјима.
"Ми ћемо и на седници владе разговарати шта се дешава и шта можемо као влада да урадимо. Радимо заједно, нити су локалне самоуправе саме, нити је Влада сама", рекла је Михајловићева одговарајући на питања новинара током посете Великом Градишту.
"Najčešće su u pitanju bujični tokovi koji se slivaju sa planina, dolazak vode s leđa u ogromnim količinama, a najčešće su potoci širine kuhinjskog stola. Kada dođe do velike količine voda, 90 do 120 litara po kvadratnom metru se slivalo - to su ekstremne stvari i bez izgradnje veštačkih akumulacija, kaskadnih brana - teško je te stvari zaustaviti", rekao je Nedimović.
Nedimović kaže da je država pomogla 2014. i 2016. godine. "Setite se prošle godine Busura i Petrovca na Mlavi u junu", ukazuje Nedimović.
Prema njegovim rečima, u čertvrtak će se na sednici Vlade doneti odluka kako će se pomoći ugroženim područjima. Ističe da je situacija stabilna.
"Uradili smo oko 500 vodoprivrednih objekata, za ove bujične tokove mora drugačije da se radi, nisu to poplave koje ljudi pamte 2014. godine", kaže ministar.
U poplavama su stradala domaćinstva, štale, a oštećena je infrastruktura. Nedimović ističe da će sačekati da lokalne samouprave dostave svoje izveštaje o šteti.
Vojska će u Sirči, gde je 80 domaćinstva odsečeno, postaviti pontonski most, gde vozila mogu da se kreću.
U Dragačevu se situacija stabilizovala, u Kniću su evakuisane životinje, rekao je ministar.
"Svega je bilo juče, za tri sata se izlilo vode koliko se za četiri-pet meseci izlije", kaže Nedimović.
Kada pogledate godinu i prosek padavina, to je manje-više isto, kaže ministar i dodaje da je vreme izlučivanja padavina sada u kratkim vremenskim intervalima od nekoliko sati i to je najveći problem - ne može ništa da primi tu vodu a imate problem i sa fekalnom kanalizacijom.
Govoreći o šteti, Nedimović kaže da je što se tiče stočnog fonda u Kniću stradalo stado.
"To se desilo nema ni 24 sata, pomoći ćemo kao i svaki put, kada bih sada dao procenu štete bilo bi neprofesionalno", zaključio je Nedimović.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentarKrivci
Krivaca ima na obe strane. Prvi krivac je sam narod koji baca otpatke, grane kese i ko zna šta još to se sa prirodnim otpadom meša, pravi brane i čepove i na taj način nastaju poplave. Drugi krivac je država koja se produbljivanja pojedinih potoka seti onda kad su poplave neminovnost.
Pomoć
A kako bi bilo da država izgradi nasipe i zaštiti ugrožena područja? I još da zabrani saobraćaj motornih vozila po nasipima, zabrani seču zaštitnog šumskog pojasa i zabrani gradnju vikendica na nasipima, a sve koji su prekršili te zakone baci na doživotnu robiju zbog zočina protiv celokupnog naroda?
Осигурање
Штету процењују стручњаци из осигуравајућих друштава и свако ко је осигурао штета ће му бити надокнађена. Ко није осигурао ...сам је крив.