Влада донела одлуку о слању захтева Кфору, Срби на КиМ шести дан на барикадама
Влада Србије донела је одлуку о слању захтева Кфору да се обезбеди присуство српских снага на северу КиМ, рекао председник Александар Вучић. Срби који протестују због хапшења бившег полицајца Дејана Пантића и даље су на барикадама. Косовска полиција не дозвољава прелаз преко Јариња и Брњака. Кризни штаб у Митровици апеловао је да грађани истрају и остану мирни.
Влада усвојила одлуку о слању захтева Кфору
Влада Србије усвојила одлуку да се, у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН, од Кфора затражи повратак одређеног броја припадника српске војске и полиције на КиМ, рекао је председник Алексaндар Вучић у емисији "Четвртком у 9" на РТС-у.
"Донета је одлука да сада у електронској форми, а сутра ујутру и лично команданту Кфора уручимо захтев да се известан број, у стотинама, до хиљаду, врате наше снаге на КиМ", рекао је Вучић.
Одлука је донета једногласно, рекао је председник.
Почела седница Владe о слању захтева Кфору
Влада Србије одлучује о слању захтева Кфору да се обезбеди присуство српских снага на северу КиМ.
Почела седница Владе којој присуствује председник Вучић.
Премијер Албаније Еди Рама оценио је да крај ове године није добар за процес нормализације односа Београда и Приштине због пораста тензија на Косову и Метохији.
Поводом најављеног захтева Београда за повратак српских снага на КиМ, албански премијер је истакао да "Косово више никада неће бити под влашћу Београда", преноси Репортери.
(Tanjug/reporteri.net)
ОпширнијеКраће
Боцан-Харченко: Дрско преузимање севера КиМ намеће питање о сврси разговора
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко оценио је да Приштина отворено и дрско наставља преузимање контроле над северним делом КиМ.
Руски амбасадор каже да се то догађа у време када специјални представници САД и ЕУ, Габријел Ескобар и Мирослав Лајчак, покушавају да нађу решење у вези са актуелним заоштравањем ситуације, што, како наводи, намеће питање о истинској сврси састанака у Београду и Приштини које воде западни емисари.
"У склопу састанака у Београду и Приштини западних емисара, Американца Ескобара и специјалног представника ЕУ Лајчака, који покушавају, како се наводи, да пронађу решења у вези са актуелним заоштравањем ситуације на Косову, приштински "врх" отворено и дрско наставља са преузимањем контроле над северним делом покрајине који насељавају Срби. И не намерава да се предомисли. Намеће се питање о истинитој сврси западњака", рекао је Боцан-Харченко, саопштила је Амбасада Русије у Београду.
Он оцењује да све то, како каже, изгледа као ново завртање руку Београду. Према речима руског амбасадора, косовски "премијер" Курти самовољно је инсталирао, уз полицијску пратњу, своје штићенике на места одборника у скупштини Северне Митровице, која су Срби претходно напустили у знак протеста.
ОпширнијеКраће
Брат ухапшеног Пантића: И даље ништа не знамо о њему
Брат ухапшеног бившег полицајца Дејана Пантића, Синиша Пантић, изјавио је за Косово онлајн да је на барикадама од првог дана, али да још ништа не зна о свом брату, ни да ли је добио терапију која му је послата, а напомиње и да се нису чули са њим.
"Кад сам синоћ чуо од главног представника Еулекса да ни он не зна где је, ни да ли је примио терапију, није ми било свеједно. Највише бих волео да нам дозволе бар један позив, мени као брату или његовој најближој породици да се јави, жени или сину, коме год он хоће да се јави", каже Синиша Пантић.
Додаје да би највише волео да га пусте на слободу.
"Волео бих да га пусте јер је невин, а ја то најбоље знам да јер сам свакодневно био са њим у контакту. Молим ко може да помогне да га пусте што пре, а ако не, бар да буде у кућном притвору док не прође тај процес од месец дана који му је додељен или да буде пуштен скроз на слободу а да процес траје", каже Синиша Пантић.
ОпширнијеКраће
Хил: Србија има право да се обрати Кфору, али потребно је политичко решење
Амбасадор САД у Србији Кристофер Хил изјавио је у Нишу да не види могућност војног решења ситуације на северу Косова, као и да је ту потребно изградити мир и стабилност, што се може постићи успостављањем Заједнице српски општина.
"Наравно да Влада Србије има право да се обрати Кфору, али ово остаје политичко питање и самим тим изискује политичко решење. Потребно је да смиримо ситуацију, како припадници српске заједнице који живе на том простору могу имати јасна очекивања о томе како ће им живот изгледати у будућности", рекао је Хил.
Обраћајући се медијима у Нишу, где се састао са градоначелницом Драганом Сотировски, амерички амбасадор је оценио да ће се "стварање Заједнице српских општина остварити".
"Као што је Ескобар јуче јасно ставио до знања, до тога ће доћи. Стварање ЗСО ће створити услове за повратак нормалности, преко чега се може успоставити мир и стабилност у области где ти људи живе већ вековима, а то је оно што сви заиста желе", оценио је амбасадор Хил.
Председник Александар Вучић рекао је да ће Приштина подношењем захтева за чланство у ЕУ и званично прекршити Вашингтонски споразум, а да ће се одговор Београда тим поводом бити познат вечерас после седнице Владе.
"Данас и званично они крше Вашингтонски споразум, а на све то одговорићемо вечерас после седнице Владе на коју сам позван и око наших захтева везаних за Резолуцију 1244 УН, али и за повлачење признања многих земаља. Добићете прецизан одговор", рекао је Вучић.
ОпширнијеКраће
Извештај Андрије Игића (12.00)
Захарова: Амбасадор Боцан-Харченко има налог из Москве око Косова
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко има налог да предузме конкретне кораке за подршку нормализације ситуације око Косова, Москва чека реакцију Београда, изјавила је портпаролка Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова, преноси Спутњик.
"Што се тиче амбасаде у Београду, руски амбасадор у Србији, који је у блиском контакту са српским руководством, добио је инструкције из центра да предузме конкретне кораке подршке, који се састоје у нормализацији или предлагању начина за нормализацију ситуације. Чекамо реакцију Београд", рекла је Захарова.
ОпширнијеКраће
Дачић: Представници међународне заједнице сматрају да је Курти највећи проблем
Министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић изјавио је да није изненађен изјавом специјалног представником САД за Западни Балкан Габријела Ескобара о ЗСО и да се тај став дуже времена понавља, преноси Косово онлајн.
Дачић је за Телевизију Хепи истакао да је приступ САД око тог питања веома коректан и додао да неки европски представници нису толико чврсти по том питању.
"Ескобар је употребио формулацију за Бриселски споразум која иде нама у прилог. Рекао је да је тај споразум правно обавезујући. Неки други европски представници нису толико чврсти по том питању. Бербокова ми је рекла да ниједан косовски премијер неће прихватити формирање Заједнице српских општина. Међутим, када је потписиван Бриселски споразум, Хашим Тачи је био премијер. Он га је потписао. Парадокс је да за неке постоји Бриселски споразум, а за неке не. Председник Вучић је навео све међународне споразуме и питао који споразум је за њих прихватљив", рекао је Дачић.
Наводи да је очигледно да Приштина не жели да се ишта поштује и ту се доводи у питање и наставак дијалога.
"У папирима Солунског самита се позива на Резолуцију 1244. Све тврдње да споразуми и резолуције нису актуелни јесу у функцији охрабривања Куртија да ништа не прихвата и да настави своју агенду. У наредним данима ће се радити на деескалацији, а тек онда може да се прича о озбиљнијим темама које се темеље на Бриселском споразуму", поручио је Дачић.
Прокоментарисао је став међународне заједнице који се тиче повратка косовских Срба у косовске институције, истичући да они немају где нити како да се врате.
"Представници Међународне заједнице су се изјаснили да је тренутно највећи проблем Курти. Сматрају и док је Курти на власти неће бити ништа од поштовања Бриселског споразума", рекао је Дачић.
Министар је рекао да је неизвесно шта ће се дешавати са Косовом након аплицирања за чланство у ЕУ.
"Сијарто ми је лично обећао да ће гласати против! Питање је да ли ће уопште и бити гласања или ће председавајућа Чешка да то постави као процедурално питање", истакао је Дачић.
ОпширнијеКраће
Вјоса Османи: Присуство српске војске на Косову окончано 1999. године
Председница у Приштини Вјоса Османи изјавила је да је ситуација на северу КиМ изазов за власти у Приштини, тврдећи да је одговорност на "криминалним бандама на северу Митровице, које финансира држава Србија, те да ће се суочити са правдом".
"Инсистирали смо да држава и закон не служе само неколицини, већ свима. Север Косова и даље представља изазов због територијалних претензија које Србија има према Косову, а које исказује кроз финансирање и подршку криминалним структурама. Злочиначке банде неће моћи да превазиђу жељу грађана да живе слободно у нашој домовини. Банде не воле спровођење закона у земљи. Они ће се суочити са правдом због застрашивања која чине грађанима", рекла је Османи у годишњем обраћању посланицима скупштине у Приштини.
Најаву председника Србије Александра Вучића да ће Београд затражити распоређивање српске војске на Косову, за Османијеву је "хегемонистичка идеја".
"Сви смо сведоци сталне претње Србије Косову. Ова претња се манифестовала кроз хегемонистичку идеју председника Србије за распоређивања војних трупа на Косову", навела је Османи, а преносе медији у Приштини.
Захваљујући полицији за ангажовање на северу где је у току шест дан протеста Срба на барикадама, Османијева каже да дијалог са Београдом треба да се фокусира на међусобно признавање.
"Независност наше државе грађена је крвљу и темељи државе су јачи него што неки мисле. Косовске снаге безбедности нас чине поносним сваки дан. Наша стратешка оријентација не може бити јаснија. Наш циљ је НАТО. Током 2022. године инвестирали смо у проширење односа са земљама и организацијама. Наша спољна политика служи интересима наше земље у целини", рекла је она.
Њено обраћање у Скупштини игнорисали су посланици Демократске партије Косова и Алијансе за будућност Косова.
ОпширнијеКраће
"Продавнице, апотеке и бензинске пумпе на северу КиМ добро снабдевене"
Председник Удружења привредника са севера КиМ Радош Петровић каже да је снабдевеност у продавницама добра и да прехрамбених производа и лекова има довољно.
Петровић је за Косово онлајн рекао да иако постоји извесна забринутост, грађани не праве залихе робе.
"Робе и прехрамбених производа има довољно, продавнице су добро снабдевене, пекаре такође, као и бензинске пумпе. Две највеће пекаре имају залихе брашна за наредних месец дана", каже Петровић.
ОпширнијеКраће
Борељ: Упознаћу лидере ЕУ са ситуацијом на КиМ
Високи представник ЕУ за спољну политику Жозеп Борељ изјавио је да ће на самиту у Бриселу лидере ЕУ информисати о тензијама на Косову и Метохији.
"Знате да смо последњих дана имали много тензија на северу Косова. Послао сам нашег специјалног представника Мирослава Лајчака у Приштину и Београд. Упознаћу лидере са ситуацијом и покушајем да се ситуација смири и да се вратимо дијалогу. То је једини начин да се обезбеди европска будућност Косова и Србије", рекао је Борељ уочи данашњег састанка.
Истакао је да је од апсолутне важности да немири престану, да се прекину барикаде, да се смире и врате разговору, како је рекао, "око предлога који смо ставили на сто да би се нашло трајно и кохерентно решење" за тензије између Приштине и Београда.
ОпширнијеКраће
Момировић: Угрожено снабдевање основним животним намирницама и горивом на северу КиМ
Надлежне инспекције пријављују да се на северу КиМ ближимо критичној тачки када је реч о снабдевености основним животним намирницама и горивом, изјавио је министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић.
"Нажалост, надлежне инспекције пријављују да се на северу КиМ ближимо критичној тачки када је реч о снабдевености основним животним намирницама и горивом. Због безумних потеза привремених институција у Приштини, ситуација са снабдевањем основним животним намирницама је и више него забрињавајућа. Наши показатељи говоре да би се то могло десити већ за неколико дана", рекао је Момировић Танјугу.
Момировић је позвао привремене институције у Приштини да своје деловање ускладе са споразумима које су сами прихватили и потписали како би се створили услови за нормално снабдевање грађана Косовске Митровице и других општина на северу КиМ.
ОпширнијеКраће
Вучевић: Србија има црвене линије које су свима јасне
Ноћ је протекла мирно, али у напетој атмосфери. И даље су барикаде на путевима на северу КиМ и даље су Срби и те како изложени притисцима и угрожени и практично натерани да на демократски начин бране своја права, каже министар одбране Србије Милош Вучевић, преноси ТВ Хепи.
"Они нису угрозили никог од Албанаца, просто су блокирани путеви где су Срби апсолутно већински настањени што је последица читавог низа једностраних потеза које је Приштина, тј. Аљбин Курти, повукао", рекао је Вучевић.
Указао је да позиција и положај српског народа на КиМ нису једноставни, али да то не значи "да треба да кукамо и јадикујемо".
"Србија има своје црвене линије и оне су данас врло видљиве и свима јасне, да ту више нико нема заблуду. Ужасно је погрешна претпоставка да Србија не зна шта ради, да нема планове, да нема стратегију у зависности од развоја догађаја. Имамо. Ми се само понашамо пристојно и покушавамо да све вратимо у оквире дијалога, разговора колико год да су они мучни, колико год да је непријатно седети за столом са особама попут Куртија. Обавеза је представника државе да штите, кроз тај формат политичког дијалога, интересе Србије, да избегнемо по сваку цену сукобе. Молимо и наше Србе на КиМ да избегну на сваки начин сукоб са Еулексом", навео је Вучевић.
Како је додао, власт у Приштини наставља са политиком која ствара атмосферу да су Срби непожељни на КиМ.
"То је кључ или сврха онога што ради Курти, немојте ту да имате било какву заблуду. Напад на породично пољопривредно газдинство Петровића у Великој Хочи је исто део тог спектра и порука 'не можете да опстанете', ни то мало вас што је остало у Метохији, не можете да опстанете. Ви на северу сте криминалне банде са којима ћемо се ми разрачунати, не постоји Бриселски споразум, не постоји Вашингтонски споразум, каква Повеља УН и Резолуција 1244. Ништа не постоји", рекао је Вучевић.
"И ништа од тога. Разне смо ми гаранције добијали као држава и одређени лидери у неким временским и историјским оквирима. Све се то после изјалови, не поштује се. Кажу вам промењене су околности, нове чињенице или како год то они на један опскуран и безобиран начин образложе", рекао је министар.
ОпширнијеКраће
Председница ПС НАТО: Барикаде на северу треба одмах уклонити
Председница Парламентарне скупштине НАТО-а Жоел Гарио-Мејлам изразила је забринутост због последњих дешавања на северу КиМ, рекавши да су претње и напади наоружаних појединаца неприхватљиви, преноси Коха.
Према њеним речима, барикаде треба одмах да буду уклоњене. Затражила је од свих да се уздрже од насиља и провокативних радњи и да раде на деескалацији ситуације.
"Пут напред мора да буде дефинисан кроз континуиране и конструктивне преговоре између Београда и Приштине. Све стране морају да остану посвећене дијалогу уз посредовање ЕУ. Поздрављам недавну одлуку власти на Косову да одложе локалне изборе у четири општине на северу Косова као конструктиван корак с обзиром на тренутни контекст", рекла је она.
Истакла је да је НАТО јасно ставио до знања да Кфор остаје изузетно опрезан и потпуно способан да изврши свој мандат Уједињених нација на Косову.
ОпширнијеКраће
Извештај Андрије Игића (08.00)
Радун: Изјава да не знају где је Дејан Пантић доказ да Еулекс не контролише ситуацију
Оно што је јуче после разговора са председником Србије изјавио специјални изасланик САД Габријел Ескобар има мало већу тежину него што говоре емисари ЕУ, сматра политички аналитичар Бранко Радун.
"Из изјава Ескобара види се да он схвата озбиљност ситуације и забринутост Срба са КиМ и каже да ће се радити заједно са Србима да се ситуација нормализује. С друге стране, имамо потезе Албанаца који очигледно нису у сагласност са оним што Ескобар говори. Поставља се питање да ли је могуће да они не могу или неће да изврше притисак на Албанце", рекао је Радун.
Сматра да "Србија има јасну и одговорну политику, инсистира на Резолуцији 1244 и повратку наших снага на север КиМ, као и на поштовању Бриселског споразума".
"Изјава шефа Еулекса да они не знају где се налази Дејан Пантић говори да они не контролишу ситуацију и то иде у прилог иницијативи Србије да врати један број припадника безбедносних снага. Ми инсистирамо на ономе што су потписани споразуми и што је у домену међународног права, док Албанци игноришу те споразуме", каже Радун.
ЕУ инсистира да се уклоне барикаде које су постављене као реакција на нелегална хапшења Срба.
"Барикаде ће бити уклоњене оног тренутка када дође до неког договора. Курти очигледно има подршку у неком центру моћи и у ЕУ и ван ње, јер он стално провоцира неку кризу, па онда као спусти накратко тензије, до неке нове кризе", рекао је гостујући у Јутарњем програму политички аналитичар Бранко Радун.
ОпширнијеКраће
Ноћ протекла мирно
Срби остају на барикадама, у знак протеста због хапшења Дејана Пантића и присуства специјалних јединица косовске полиције. И ова ноћ на северу КиМ протекла је мирно.
Додатне тензије у већ напетој ситуацији донела је изјава шефа Еулекса Ларса Гунар Вигемарка, који је рекао да мисија ЕУ има контрадикторне информације о ухапшеном Дејану Пантићу и да још не знају где се он налази. То се сада, како каже, проверава и поручује да ће послати полицијску јединицу и полицијског саветника у Лепосавић.
На то је реаговао директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, поручивши да је скандалозно да Еулекс не зна где се налази Пантић.
Иначе, председник Србије Александар Вучић састао се са специјалним представником Европске уније за дијалог Београда и Приштине и друга регионална питања Западног Балкана Мирославом Лајчаком и замеником помоћника америчког државног секретара Габријелом Ескобаром. Разговор је, како каже, био искрен и коректан.
Лајчак је на Твитеру написао да је са председником Србије разговарао о ситуацији на КиМ, те да се тражи политичко решење за уклањање барикада.
С друге стране, Габријел Ескобар је за РТС рекао да САД одбијају повратак српских снага на КиМ јер су против, како каже, милитаризације проблема, већ се залажу за дијалог.
Премијерка Ана Брнабић jе на састанку са Ескобаром указала на то да је хапшење Срба без доказа или оптужби, кршење цивилизацијских норми, владавине права и споразума чији је гарант Европска унија.
Иначе, јуче је одржана седница Кризног штаба са које је поручено да грађани остану истрајни али суздржани.
"Да поштују пре свега међународне представнике Кфор и Еулекс јер су они ту на терену у складу са међународним споразумима", рекао је потпредседник Српске листе Горан Симић после седнице Кризног штаба.
У међувремену, у Скупштини општине Северна Митровица заклетву је положило 14 нових одборника, чиме је изабран нови сазив парламента и формирана нова законодавна власт.
Међу новим одборницима у општини са већинским српским становништвом, од 16 посланика један је Србин, Душан Милуновић са листе "Грађанска иницијатива Српски опстанак".
Након што су Срби напустили косовске институције, ЦИК је одобрио замену одборника у Скупштини општине Северна Митровица, где су сада у већини Албанци.
За председника Скупштине изабран је Неџад Угљанин из Грађанске иницијативе Митровица.
Док трају протести на северу КиМ, председница и премијер привремених приштинских институција Вјоса Османи и Аљбин Курти и председник косовске скупштине Гљаук Коњуфца потписали су захтев за чланство у Европској унији. Курти је поднео захтев Чешкој, тренутно председавајућој у ЕУ, за чланство "такозване Републике Косово" у тој организацији.