Извор: РТС

Срби на северу КиМ и даље на барикадама; Вучић: Искрен и коректан разговор са Лајчаком и Ескобаром

На северу Косова и Метохије ноћ је протекла мирно, али је ситуација и даље напета. Барикаде Срба који протестују због хапшења бившег полицајца Дејана Пантића улазе у пети дан. Север Космета блокирала је и косовска полиција, а преко прелаза Брњак и Јариње не може се ни пешке. Неопходни лекови за ухапшеног Дејана Пантића преко Еулекса достављени су тек четири дана после хапшења.

Вигемарк разговарао са Ракићем о случају Дејана Пантића

Шеф мисије Еулекса на Косову Ларс-Гунар Вигемарк разговарао је са шефом Српске листе Гораном Ракићем о безбедносној ситуацији и владавини права на северу Косова и Метохије.

Вигемарк је на свом Твитер налогу навео да је Ракић захвалио мисији Еулекса на праћењу случаја Дејана Пантића, коме је Основни суд у Приштини одредио једномесечни притвор.

Петковић: Скандалозно да Еулекс не зна где је Дејан Пантић

Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић реаговао је на изјаву шефа мисије Еулекса Ларса Гунара Вигемарка да имају контрадикторне информације о притвореном Дејану Пантићу и да не знају тачно где се налази.

"Примарни задатак мисије Еулекса на Косову је старање о владавини права, a шеф мисије Ларс Гунар Вигемарк не зна ни где је притворен Дејан Пантић, ни како је третиран, ни да ли је видео адвоката, ни да ли је видео породицу, ни да ли је примио лекове? Скандалозно!", написао је Петковић у објави на Твитеру.

Извештај Андрије Игића (19.30)

Шеф Еулекса Ларс Гунар Вигемарк у интервјуу за "Косово онлајн" рекао је да мисија ЕУ има контрадикторне информације о ухапшеном Дејану Пантићу и да још не знају где се он налази.

Одржана седница Кризног штаба; Симић: Бранимо право да живимо нормално

Потпредседник Српске листе Игор Симић рекао је да Кризни штаб сматра да је новоформирана Скупштина општине Северна Митровица и нова већина коју чине Албанци нелегална и нелегитимна и да је апсолутно не прихвата.

Симић се захвалио грађанима на барикадама којих који су решили да остану на овим просторима и спремни су да бране своје право да живе нормалан живот у 21. веку.

"Свакога дана на барикадама је све више људи зато што су пре свега свесни да је ово реакција Срба на оно што Приштина жели, а то је протеривање народа са ових простора и ми још једном апелујемо на грађане да остану истрајни али суздржани, да поштују пре свега међународне представнике Кфор и Еулекс јер су они ту на терену у складу са међународним споразумима", рекао је Симић после седнице Кризног штаба.

Вигемарк: Ситуација на северу КиМ озбиљна, барикаде уклонити мирним путем

Шеф Еулекса Ларс Гунар Вигемарк изјавио је да је сигурносна ситуација на северу Косова и Метохије врло озбиљна и да је Еулекс утростручио своје снаге, али да није надлежан да преузме контролу на северу уместо косовске полиције као и да барикаде треба да се уклоне мирним путем.

"За сад нам косовска полиција није тражила да помогнемо у уклањању барикада, за сада нам је тражено само да надгледамо ситуацију што и радимо, утростручили смо наше присуство, покушавамо да будемо присутни што је више могуће како бисмо смирили ситуацију, али немамо ни надлежности ни снага да физички уклонимо барикаде", рекао је Вигемарк у интревјуу за Танјуг и оценио да барикаде треба да се уклоне мирним путем и да то треба да учине они који су их и поставили.

Одговарајући на питање да ли постоји потреба да косовска полиција са дугим цевима буде присутна на северу КиМ, он је рекао да свака полицијска акција мора да буде пропорционална стању на терену.

"Знам да су косовске власти и полиција осећале да се боре са организованим криминалом на северу Косова и да су предузели одређене кораке у том смислу, али се мора осигурати да акције не буду непримерене", рекао је шеф Еулекса.

Он је изразио уверење да већина Срба са КиМ нису криминалци, као и да нису укључени у шверц, али да постоје "поједине групе организованог крминала" као и да је то проблем који постоји у целој Европи.

"Не користе се дуге цеви и митраљези ако се зауставља саобраћај или врши рутинска контрола цивилног становништва", рекао је Вигемарк и додао да полицајац треба да се заштити уколико има разлога да верује да ће неко пуцати на њега.

На питање како оцењује безбеднсну ситуацију на терену он је навео да је ситуација озбиљна и да су људи на Косову не само забринути, већ и престрашени.

"Као што знате постоји много блокада на путевима, а два  прелаза су затворена. Због тога су слобода људи и кретање врло ограничени", рекао је Вигемарк и напоменуо да је и њихово кретање ограничено.

Подсетио је да се 8. новембра отворио безбедносни вакуум, када је преко 500 српских полицајаца са севера дало оставку.

"На жалост ми не смемо да уђемо и преузмемо улогу косовске полиције, те покушавамо да повећавајући наше патроле уливамо утисак безбедности претежно српској популацији. Али ово стање није одрживо и не сме да се наставља у недоглед", рекао је Вигемарк.

Опширније Краће

Дачић: Захтев Приштине за чланство у ЕУ служи за унутрашњу политичку употребу на КиМ

Министар спољних послова Ивица Дачић је на питање о најави Приштине да ће поднети захтев за чланство тзв. Косова у ЕУ, рекао да је за то потребан консензус "кога у ЕУ нема" и сматра да је реч о политичко-маркетиншком потезу за унутрашњу политичку употребу на КиМ.

"Још пре месец дана сам рекао да смо имали информације да ће Приштина поднети апликацију за чланство у ЕУ. Ми сматрамо да такав потез двоструко није добар. Прво, зато што је јасно да не постоји јединствен став око статуса КиМ, односно да пет земаља не признаје КиМ и да до сада није забележено да неко добије статус кандидата за чланство, а да није решено питање статуса, а друго зато што је у условима апсолутног непоштовања свих споразума од стране Приштине немогуће да неко размишља о томе", рекао је Дачић.

Дачић је рекао да је за нас готово немогуће да неко прихвати то у овим условима када је, каже, јасно да је понашање Аљбина Куртија један од главних дестабилизујућих фактора у региону.

"То ће се, како је већ сада извесно, десити сутра уручивањем тог захтева председавајућем ЕУ", рекао је Дачић.

Додао је да од чешког председавања зависи како ће се према томе даље односити европски званичници – да ли ће то ући у неку процедуру или ће сачекати неког следећег председавајућег.

Опширније Краће

Петковић: Курти покушава да створи чисту моноетничку албанску општину на северу КиМ

"Данас су Албанци правним насиљем и једностраним потезима заузели одборничка места која припадају Србима у српској општини Косовска Митровица иако за њих нико није гласао и немају никакву већину, ни подршку српског народа", рекао је директор Канцеларије за Косово и Метохију Петра Петковића.

На овај начин, како наводи Петковић, Курти покушава да створи чисту моноетничку албанску општину на северу КиМ и управо је то огледало наводне демократије и такозване владавине права Аљбина Куртија да чисту српску општину, мимо прописа, правила и споразума, преузму и воде Албанци.

"На делу је још једно кршење свих постигнутих споразума, укључујући и унутрашње прописе Приштине који не важе када Србима треба узети и најмања преостала права и сасвим их правно и административно обесправити, зарад главног Куртијевог циља – стварања моноетничког Косова и Метохије у коме нема Срба", наведено је у саопштењу.

Данашње брутално кршење права Срба показатељ је, додаје се, да су борба и демократски и миран отпор српског народа исправнији и оправданији него икад, јер је Србима на КиМ једино то и преостало пред таласом нецивилизацијског, и недемократског поступања, физичког и правног насиља.

"Сада је јасно да одустајање Приштине од одржавања избора на северу КиМ 18. децембра није никакав уступак Приштине, ни покушај смиривања тензија, већ је посреди подмукли план и фарса Аљбина Куртија који је унапред смислио како да правним насиљем преотме српске општине и без избора и пошаље своје полицајце на север", истиче се у саопштењу.

"Ово јасно показује да је главни циљ Приштине и Аљбина Куртија да на северу не буде ни једног јединог Србина и да етнички покуша да потпуно очисти српске општине", закључио је Петковић.

Опширније Краће

Нових 14 одборника СО Северна Митровица положило заклетву

У Скупштини општине Северна Митровица заклетву је положило 14 нових одборника, чиме је изабран нови сазив парламента и формирана нова законодавна власт.

Међу новим одборницима, у општини са већинским српским становништвом, од 16 посланика један је Србин, Душан Милуновић са листе "Грађанска иницијатива Српски опстанак".

Након што су Срби напустили косовске институције, ЦИК је одобрио замену одборника у Скупштини општине Северна Митровица, где су сада у већини Албанци.

За председника скупштине изабран је Неџад Угљанин из Грађанске иницијативе Митровица.

Одборник у СО Северна Митровица Скендер Садику, један од двојице који није поднео оставку потврдио је да је данашњом седницом и полагањем заклетве нових одборника формирана нова законодавна власт у општини Северна Митровица.

Он је додао да је у новом сазиву 16 одборника ГИ Митровица И ГИ Српски опстанак, према 19 колико их је било у првом.

Новоизабрани председник скупштине рекао да је нови сазив скупштине транзициони.

"Ми смо дошли у кућу без домаћина. Ми знамо да већинска заједница треба да буде домаћин у оваквој истуацији, али ми нисмо криви за овакву ситуацију. Ми ћемо се што мање бавити политичким питањима, у интересу свих заједница, без обзира којој националности припадају, које су у складу са законом и статутом општине Северна Митровица", рекао је Угљанин.

Додао је да се неће бавити политичким стварима, и да ће чекати април, да дође до извршне власти, јер су тренутно само законодавна власт.

"Без извршне власти не можемо да функционишемо као општина. Ми ћемо чекати тај моменат. Ми смо спремни. Можда ћемо бити и транзициона власт да препустимо домаћину који је напустио своју кућу, да се врати у своју кућу, да би могао да брине о свим заједницама, нарочито о већинској заједници, јер нама као мањинским заједницама не припада да се бринемо о већинској заједници. Напротив то је њихова потреба и они то треба да раде. Ми смо преузели ту улогу на добробит свих грађана", рекао је Угљанин.

Седница је одржана под јаким полицијским мерама на улазу и око зграде Општине, јавља дописник РТС-а.  

Председница у Приштини Вјоса Османи ванредне изборе за председника општине Северна Митровица, те остале три општине на северу заказала је најпре за 18. Децембар а онда их због пораста тензија на северу, одложила за 23. април следеће године.

Српски одборници, председници скупштина и четири председника општине у све четири општине на северу поднели су почетком прошлог месеца колективне оставке, незадовољни политиком владе у Приштини.

Опширније Краће
Председник Александар Вучић састао се са специјалним представником Европске уније за дијалог Београда и Приштине и друга регионална питања Западног Балкана Мирославом Лајчаком и замеником помоћника америчког државног секретара Габријелом Ескобаром.

Председник Србије Александар Вучић рекао је да за западне партнере има једноставно питање, а то је које од пет важних докумената које су сами доносили желе да поштују по питању КиМ, као и да ли ће поштовати и шести Солунски документ о проширењу ЕУ на Западни Балкан који у потпуности подржава имплементацију Резолуције Савета безбедности УН.

"Једноставно питање за наше западне партнере", навео је председник Вучић на Инстаграму уз видео прилог у коме се обраћа грађанима и западним партнерима. 

Без наговештаја да ће захтеви бити испуњени (Извештај Андрије Игића 12.00)

Нема промене на терену, пет је барикада на главним магистралним путним правцима на северу, јавља извештач РТС-а.

Иако је хладно, грађани северног дела КиМ и даље су на барикадама и не одустају од својих захтева. Међутим, забринути су јер за сада нема наговештаја да ће њихови захтеви, међу којима су ослобађање Дејана Пантића и повлачење специјалних снага полиције, бити испуњени.

Професор Слободан Зечевић из Института за европске студије рекао је за РТС да позиције обе стране, Албанаца на Косову и српске владе, и даље остају удаљене.

"Има неких позитивних ствари, Габријел Ескобар је рекао да треба да се формира ЗСО, то је позитивна ствар и предуслов за даље разговоре са Албанцима на КиМ, али би та заједница требало да буде оно што је потписано у Бриселу, а не иновација о којој није разговарано ни са једне, ни са друге стране", истиче Зечевић. 

У многим ситуацијама се видело да ЕУ нема капацитет да одржи оно што је потписала и да је на крају потребна интервенција САД да би се неки споразум спровео, истакао је Зечевић.

Породица Дејана Пантића каже за РТС да је он невин и да се то може лако доказати на суду, уколико суђење буде правично.

Ако је долазак специјалних представника ЕУ за дијалог Мирослав Лајчака и Америке за Западни Балкан Габријела Ескобара у Београд у функцији смиривања тензија и решавања проблема на КиМ које је изазвао Аљбин Курти, то је нешто што треба поздравити, оцењује председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић.

"Имамо једно стање које захтева озбиљно реаговање међународне заједнице, првенствено оних који треба да буду гарант стабилности на простору КиМ. То нису ни Курти ни његове косовске, како их он зове, безбедносне снаге. То су Унмик, и Кфор, и Еулекс у мандату који му је остављен", нагласио је Одаловић.

Коментаришући изјаве да неће бити прихваћен захтев Србије који проистиче из Резолуције СБ УН 1244, да се на простор КиМ уз сагласност Кфора врати одређени број српских безбедносних снага, Одаловић истиче да се поставља основно питање - "а шта раде њихови војници у чијем су мандату, по којој се резолуцији немачки или амерички војници налазе на простору КиМ, ако то није Резолуција 1244 и потписани Кумановски споразум".

Додаје да то треба да буде нешто на шта ће командир Кфора када буде добио захтев да одговори и образложи.

"Можда буде негативан одговор, али ово је начин враћања Резолуције 1244 у живот", нагласио је он.

Ово је, истиче Одаловић, тренутак када се по питању међународне мисије мора добити одговор шта они на КиМ могу да пруже као гарант међународног права и стандарда.

Опширније Краће

Извештај Андрије Игића (08.00)

Ноћ протекла мирно

Ноћ је на северу КиМ протекла мирно. Срби остају на барикадама.

Канцеларија Еулекса на Косову и Метохији потврдила је да је омогућен транспорт лекова неопходних за лечење бившег припадника косовске полиције Дејана Пантића, којем је на 30 дана продужен притвор, те да је мисија предала лекове команданту косовске полиције у Лепосавићу.

"Мисија је у контакту са косовском полицијом, Специјалним тужилаштвом у Приштини, Посебним одељењем Основног суда у Приштини, као и са адвокатом господина Пантића. У складу са својим мандатом, Еулекс прати овај случај како би проценио како се њиме баве косовске власти", наводи се у одговору достављеном Танјугу.

Премијерка Ана Брнабић позвала је Брисел да помогне да се Дејан Пантић пусти из притвора.

Дејан Пантић ухапшен је у суботу на Јарињу, после чега су Срби започели протест. Барикаде улазе у пети дан, а школе од понедељка не раде.

Касно синоћ влада привремених приштинских институција издала је, после састанка Аљбина Куртија, специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака и специјалног изасланика САД за Западни Балкан Габријела Ескобара, саопштење у којем се наводи "да је постигнут договор да се уклоне барикаде на северу КиМ".

Након састанка, Лајчак је изјавио да је најбољи начин да се барикаде на северу Косова и Метохије уклоне политичким договорима, а не булдожерима.

Мисија НАТО-а на Косову (КФОР) саопштила је да помно прати дешавања на северу КиМ и да је у блиском контакту са представницима Београда и Приштине, преноси Косово онлајн, позивајући се на портал Репортери.

Према наводима портала Репортери, Кфор није одговорио да ли ће учествовати у уклањању барикада на северу.

Специјални представник САД за Западни Балкан Габријел Ескобар рекао је да се САД категорички противе повратку српских снага на север Косова и Метохије.

"Ми то категорички одбацујемо. Ми то уопште не подржавамо", рекао је Ескобар у интервјуу за Радио слободна Европа.

На то је реаговала Ана Брнабић, истичући да је Ескобар још један низу политичара који су недвосмислено против важећих резолуција Савета безбедности УН.

Читај ми!