Читај ми!

Trešnja Doktorka

Kad kažemo trešnje, setimo se u trenu čvrste, mesnate svežine i slasti malih, a nekad bogami i baš krupnih, crvenih plodova koji su deo prolećnih divota.

Onako na stolu u bašti, u nekoj okruglastoj činiji, sa kapljicama svežine i beličastim isparenjem od rashlađenosti. Rukom lenjo opipate dok ne nađete najlepšu, ne preterujući sa probiranjem, čisto pristojnosti radi. Uzmete je među prste za peteljku, a ona vam nežno klone u ruci, i onda zagrizete i pustite slatke sokove da vam ulepšaju trenutak. A možda sve to baš dok sedite u raskošnom hladu trešnjinog drveta. Neki od nas jeli su ih i tople i osunčane sedeći na grani drveta, berući do iznemoglosti i bola u stomaku. Isti ti neki su ih zadevali za uvo, kada spojene peteljkama budu baš lepe minđuše, jestive. Malu odu trešnjama završimo sličicom sa pijace, kada zavlada zeleniš i crvenilo, pa vam se mili da prošetate među salatama, jagodama, zeljem, blitvom... i trešnjama.

Od stotina kultivisanih vrsta ovog voća, za našu priču je važna jedna - Lionska rana, zašto, zato što je u Srbiji zovu još i Doktorka, a taj narodni naziv ukazuje na ličnost zbog koje smo otišle u Grocku, gde je ova vrsta trešnje prvi put doneta u Srbiju. Doktorku - staru sortu, je, prema priči, doneo, doktor Jovan Jovanović, jedan od prvih naših lekara ginekologa, još početkom 20-og veka, pa je po njegovom zanimanju ova vrsta trešnje i dobila ovaj drugi naziv, koji je sačuvala dan-danas. 

O jednoj gotovo, i naravno nepravedno, zaboravljenoj ličnosti, zahvaljujući kojoj je voćarstvo u Srbiji dobilo veliki zamah u godinama posle Velikog rata pričaćemo danas. O njemu mnogo zna Zorica Atić, naša sagovornica i direktorka Centra za kulturu u Grockoj, koja je istraživala zašto se, najpoznatija trešnja iz ovog kraja, zove baš Doktorka, i tako je počela da iz zaborava na svetlo dana izvlači jednu vanredno zanimljivu priču, o prvom ženskom doktoru u nas, o dolasku trešanja u Srbiju, o poštenju, znanju i radu, o jednoj ličnosti koju treba da pamtimo.


Sa vama u novoj priči - Elizabeta Arsenović i Mirjana Nikić.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње