četvrtak, 19.08.2021, 08:51 -> 20:56
Izvor: RTS, huffpost.com
Da li pre nego što izađete iz kuće odete do toaleta za svaki slučaj
Mnogi imaju naviku da pre nego što izađu iz kuće „za svaki slučaj“ odu do toaleta da isprazne bešiku. Da li je to dobro za bešiku ili je tako treniramo da se prazni pre nego što je potrebno?
Stručnjaci se generalno slažu da tokom 24 sata ljudi prosečno mokre šest do osam puta. Odlazak u toalet za svaki slučaj verovatno neće odjednom oštetiti bešiku, međutim, u meri koliko je to moguće, urolozi savetuju da oni koji nemaju nikakvih problema sa mokrenjem, jednostavno to čine kada moraju, umesto da trpe ili to rade na silu zato što su u prilici.
Odlaganje takođe dugoročno može biti štetno
Na isti način na koji neki stručnjaci upozoravaju da ne moramo da odlazimo u kupatilo za svaki slučaj, nije dobro ni da na silu produžavamo vreme između dva pražnjenja bešike.
„Zid bešike se sastoji od tri sloja: sluznice, mišićnog i spoljašnjeg vezivnog sloja“, objašnjava dr Marselino Rivera, profesor urologije Medicinskog fakulteta Univerziteta u Indijani. „Baš kao i ostali mišići u našem telu, ako se ti slojevi mišića previše rastegnu, mogu da se oštete. A kada oštetimo mišiće bešike, izostaje njihova kontrakcija“.
Profesor Rivera dodaje da je moguće „trenirati“ bešiku da skladišti više urina tokom vremena, „ali dugoročno ćete dobiti oslabljenu bešiku jer je prenapregnuta“.
Ovo posebno može biti problem kod dece koja uče da ne nose pelene i odlažu mokrenje jer još nemaju predstavu o vremenu i odbijaju da prihvate nošu.
Kad izgubimo moć kontrole
Urinarna inkontinencija ili gubitak kontrole mokraćne bešike uobičajen je problem koji pogađa između 10 i 36 odsto odraslih – posebno starijih od 60 godina, pre svega žena.
Postoje različiti oblici inkontinencije, poput stresne (kada urin curi kao odgovor na pritisak na bešiku, na primer kada kašljete, kijate ili podignete nešto teško) ili urgentne inkontinencije (kada se oseti iznenadna potreba za mokrenjem, posle čega sledi nevoljno oticanje mokraće).
Ako se borite sa tim oblicima inkontinencije ili ako imate česte infekcije urinarnog trakta, ili osećate da ne možete potpuno da je ispraznite, važno je da se obratite svom lekaru primarne zdravstvene zaštite ili urologu. Oni mogu pomoći u otkrivanju uzroka i prilagoditi odgovarajući tretman za postojeće probleme.
Deo rešenja mogu biti, između ostalog, promene u ponašanju, poput odlaska u toalet u određeno vreme i ciljanog treninga bešike. Odlazak u toalet za svaki slučaj može biti važan deo nečije rutine, ali najbolje je poslušati savet stručnjaka ukoliko imamo neki problem.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar