Severna Koreja ponovo ispalila projektile, ne želi dogovor sa komšijama

Nove tenzije na Korejskom poluostrvu. Severna Koreja je ispalila dva projektila u more, nedaleko od svoje istočne obale, potvrdile su vlasti u Seulu. Pjongjang odbacuje i bilo kakve dalje mirovne pregovore sa južnim susedom i optužuje Seul da je za to kriv.

Jutrošnje lansiranje dva projektila kratkog dometa u Japansko more je šesto za mesec dana. Serija testova je usledila pošto su se predsednici Amerike i Severne Koreje Donald Tramp i Kim Džong Un dogovorili o obnovi pregovora o denuklearizaciji poluostrva.

"Dva neidentifikovana projektila su ispaljena u 8 sati po lokalnom vremenu. Prešla su 230 kilometara, dostigla visinu od 30 kilometara, pre nego što su pala u more'', saopšteno je iz Generalštaba vojske Južne Koreje.

Prvi čovek japanske vlade Šinzo Abe nije zabrinut zbog novih testova.

"Lansiranje dva severnokorejskla projektila nije uticalo na bezbednost Japana. Učiniću sve da zaštitim građane, u saradnji sa Sjedinjenim Državama i drugim zemljama", izjavio je Abe.

Pjongjang odbija ponudu južnokorejskog predsednika Muna da obnove mirovne pregovore.

"Jasno je da nemamo više o čemu da razgovaramo sa vlastima Južne Koreje i nemamo nameru da ponovo sednemo sa njima za pregovarački sto", navodi se u saopštenju severnokorejskog komiteta za mirno ujedinjenje dve Koreje.

Odluka Severne Koreje nije u skladu sa nedavnim međukorejskim sporazumima, tvrde vlasti u Seulu.

"Razgovori dve Koreje su jedini način da se realizuje međukorejska zajednička deklaracija. To je naš nepromenjeni stav i tražimo od Severne Koreje da pozitivno odgovori na njega", rekao je Kim Eunhan iz južnokorejskog Ministarstva za ujedinjenje dve Koreje.

Severna Koreja je u poslednje vreme više puta protestovala zbog zajedničkih vojnih vežbi Južne Koreje i Sjedinjenih Američkih Država.

Broj komentara 3

Pošalji komentar
(петак, 16.авг.2019 11:03)
anonymous

Kim je ponosan lider

I nepokolebljivim delima to pokazuje.

(петак, 16.авг.2019 10:58)
bata

Kim vodi svoju politiku

I niko ne sme na njega upravo zbog ovih raketa koje svako malo ispaljuje

(петак, 16.авг.2019 08:51)
anonymous

Drugi

Uvek su drugi krivi.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
četvrtak, 03. april 2025.
11° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom