Razaranje Hirošime 74 godine kasnije, gradonačelnik proziva vladu

U Hirošimi je obeležena 74. godišnjica od američkog napada atomskom bombom. Tokom ceremonije, gradonačelnik tog grada Kazumi Macuj podsetio je japansku vladu da bi trebalo da se pridruži ugovoru UN o zabrani nuklearnog oružja.

U ponedeljak, 6. avgusta 1945. godine u 8.15, na Hirošimu je bačena nuklearna bomba nazvana "Mali dečak" iz američkog aviona "boing B-29 superfortres".

Na licu mesta ubijeno je ili teško povređeno najmanje 80.000 ljudi. Smatra se da je u naredna četiri meseca od posledica povreda i zračenja preminulo između 90.000 i 166.000 ljudi.

U Memorijalnom parku u Hirošimi održana je ceremonija za 74. godišnjicu tog događaja. Prisustvovalo je 50.000 građana, preživelih i potomaka stradalih, kao i predstavnici 90 zemalja, uključujući SAD, Rusiju, Veliku Britaniju, prenosi Kjodo.

Komemoracija je počela minutom ćutanja u 8.15 po lokalnom vremenu.

"Širom sveta, vidimo da je egocentrični nacionalizam u usponu, tenzije pojačane međunarodnim rivalstvom, a da se nuklearno razoružavanje zaustavlja", izjavio je gradonačelnik Kazumi Macuj na ceremoniji.

Pozvao je Vladu Japana da se pridruži sporazumu UN o nuklearnom naoružanju.

"Pozivam vladu jedine zemlje koja je iskusila nuklearno oružje u ratu da se pridruži zahtevu preživelih i da potpiše i ratifikuje sporazum. Pozivam lidere da pokažu pacifizam japanskog ustava tako što će pokazati liderstvo u preduzimanju sledećeg koraka prema svetu oslobođenom od nuklearnog oružja", rekao je Macuj.

Japanski premijer Šinzo Abe nakon ceremonije održao je konferenciju za novinare na kojoj je rekao da sporazum ne predstavlja "realnost o bezbednosti".

Abe je na ceremoniji rekao da će Japan raditi kao "medijator između država sa nuklearnim naoružanjem i onima koje ga nemaju".

Broj komentara 1

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
nedelja, 27. april 2025.
17° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom