Uzgoj koke u Kolumbiji na istorijskom maksimumu
U Kolumbiji, vodećem svetskom proizvođaču kokaina, uzgoj koke dostigao je rekordni nivo, saopštile su Ujedinjene nacije, dok vlasti te države razmatraju ponovno uvođenje prskanja herbicidima iz vazduha kako bi se biljka uništila.
Koka je, kako navode UN, do kraja prošle godine bila zasađena na 171.000 hektara zemlje, što je rekord otkad je svetska organizacija počela da meri površine pod tom biljkom, sirovinom za proizvodnju kokaina, u Kolumbiji.

Na godišnjem nivou, površine pod kokom su se proširile za 17 odsto, a pretpostavlja se da je prošle godine proizvedeno 1.379 tona kokaina, prenosi Rojters.
Predsednik Kolumbije Ivan Duke, koji je preuzeo funkciju prošlog meseca, rekao je da bi država ponovo mogla da uvede prskanje hebricidom glifosatom iz vazduha.
Korišćenje hebricida u te svrhe ukinuo je prethodni predsednik, Huan Manuel Santos, budući da ih je SZO povezala sa kancerom.
Santos je u junu odobrio korišćenje glifosata za prskanje biljke iz dronova, navodeći da oni lete nisko i da ne predstavljaju opasnost, ali je Ustavni sud odlučio da se, da bi se uništavanje biljke na taj način nastavilo, moraju uraditi studije i odrediti strogi propisi.
Trgovina drogom decenijama dovodi do velikog nasilja u Kolumbiji. Pobunjeničke grupe, desničarski paramilitarci i naoružane bande zarađuju milione od trgovine drogom.
SAD, glavna destinacija za kolumbijski kokain, od 2000. do 2015. godine dala je toj zemlji oko 10 milijardi dolara za borbu protiv trgovine drogom.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 2
Pošalji komentarSve se zna
Sve se zna: ko proizvodi, koliko proizvodi, gde proizvodi, gde izvozi, ko prodaje, kome prodaje, ...
Još samo da ima ko da se stvarno bori protiv zla.
nije bit o proizvodnji
Ko sve ovo konzumira i zašto? To je bitno pitanje a ne koliko je koke proizvedeno. Ako proizvodnja raste, znači da raste i potreba po tim proizvodima. Zbog čega? Zašto se sve više ljudi iz cijelog svijeta toliko drogira? Ukinuti uzroke a ne posljedice.