sreda, 07.03.2018, 19:30 -> 20:29
Izvor: RTS
Oštri tonovi u komunikaciji između Evrope i SAD
S obe strane Atlantika raste strah od mogućeg trgovinskog rata, nakon što je američki predsednik najavio veće carine na uvoz čelika i aluminijuma. Odluka se očekuje narednih dana, a Brisel upozorava Vašington da su trgovinski ratovi loši. Zbog protivljenja Trampovim merama, njegov glavni ekonomski savetnik podneo je ostavku.
Ključni arhitekta Trampove ekonomske politike Geri Kon napušta njegov tim jer, kako kaže, nije mogao da se sporazume s predsednikom. Mediji navode da nije uspeo da ga ubedi da odustane od povećanja taksa na uvoz čelika za 25 odsto i aluminijuma za deset procenata. Tramp, međutim, ne popušta.
"Evropska unija nije bila fer prema nama. Ovde sam da štitim naše radnike i kompanije i to je jedan od razloga zašto sam izabran za predsednika. Kada gubite 30, 40 ili 100 milijardi dolara u trgovini s drugim zemljama, onda trgovinski rat pogađa samo njih, a ne nas", kaže predsednik SAD Donald Tramp.
Iz Evropske unije stiže oštar odgovor američkom predsedniku, uz nadu da je dogovor ipak moguć.
"Predsednik Tramp nedavno je rekao, citiram: 'Trgovinski ratovi su dobri i lako ih je dobiti.' Međutim, istina je potpuno suprotna – trgovinski ratovi su loši i lako ih je izgubiti. Zato čvrsto verujem da je sada trenutak za političare s obe strane Atlantika da deluju odgovorno", ističe predsednik Evropskog saveta Donald Tusk.
Iako se nadaju dogovoru, članice Evropske unije spremaju kontramere na odluku američkog predsednika da poveća tarife.
"U Evropskoj uniji razgovaramo o listi proizvoda koji bi se mogli naći na udaru, od čelika i industrijske robe do viskija, putera od kikirikija, bobičastog voća i sokova od pomorandže", napominje evropski komesar za trgovinu Sesilija Malmstrom.
I najveći svetski proizvođač čelika, Kina, poručuje da neće mirno gledati kako joj se ugrožavaju interesi. Zbog straha od trgovinskog rata, akcije na berzama su u padu, a dolar sve više slabi.
"Od kada je izabran za predsednika, Donald Tramp dosledno radi na pogoršanju odnosa sa decenijskim prijateljima i partnerima Amerike, dok s druge strane, oni pokušavaju da smire situaciju. Čini se da će ih Tramp vremenom primorati na recipročne mere, a protekcionizam će od svih napraviti gubitnike", smatra Oliver Rot iz Frankfurtske berze.
Nestabilnost izaziva i izostanak dogovora Brisela i Londona o budućim trgovinskim odnosima. Evropski zvaničnici poručuju da ne žele da grade zid prema Velikoj Britaniji, ali ni da Londonu olakšaju Bregzit, nudeći mu trgovinski sporazum sličan onom s Kanadom.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarmolim,
borba koncerna