Unicef: Deca izbegla iz Mjanmara suočena sa paklom
Deca, koja čine većinu, gotovo 600.000 pripadnika naroda Rohingja, koji su izbegli iz Mjanmara, suočena su sa paklom na zemlji u pretrpanim i blatnjavim kampovima za izbeglice u Bangladešu.
U izveštaju Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija, navodi se da je većine dece, koja čine 58 odsto izbeglih iz Mjanmara tokom prethodna dva meseca, nedovoljno uhranjena, preneo je AP.

"Većina Rohingja dece izbeglica u Bangladešu prisustvovala je stradanjima u Mjanmaru, kakva deca nikada ne bi trebalo da vide i doživela su ogromne gubitke", rekao je izvršni diretkor Unicefa Entoni Lejk.
U izveštaju Unicefa, koji je sačinjen pred održavanje donatorske konferencije, koja će biti održana u ponedeljak u Ženevi, ističe se da su izbeglicama potrebni čista voda, hrana, sanitarno-zdravstvene mere, skloništa i vakcinacija zbog moguće pojave kolere.
Autor izveštaja Simon Ingram upozorava i na pretnju, koju predstavljaju krijumčari ljudi i druge ososbe, koje bi mogle da eksploatišu decu u područjima gde postoji velika koncentracija izbeglica.
Prema podacima UN, više od 500.000 Rohingja je do sada stiglo u Bangladeš iz mjanmarske provincije Rakhina, od 25. avgusta, od početka vojne operacije mjanmarskih bezbednosnih snaga.
UN vojnu ofanzivu Mjanmara opisuju kao etničko čišćenje, međutim, Mjanmar insistira da se njena vojska bori protiv "terorista koji ubijaju civile i spaljuju sela".
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarozbiljna stvar
Unicef ne moze sam da se izbori sa ovim problemom, ali na zalost svetsku javnost ovaj problem ne tangira.