Reagovanja na rezultat referenduma u Turskoj

Visoki zvaničnici Evropske komisije, Nemačke i Austrije uzdržano su reagovali na rezuutat referenduma u Turskoj, gde je većina izašlih građana podržala ustavne promene kojim se daju veća ovlašćenja predsedniku Republike. EK traži da Turska obezbedi konsenzus za primenu ustavnih promena. Savet Evrope: Tursko rukovodstvo pažljivo da razmisli o svojim narednim koracima. Agencija AFP ocenjuje da rezulat govori o velikoj podenjenosti u u zemlji, dok atinski list "Katimerini" smatra da se ulazi u period velike nestabilnosti.

U saopštenju Evropske komsije ističe se da bi Turska bi trebalo da obezbedi najširi mogući nacionalni konsenzus oko ustavnih amandmana, imajući u vidu tesan rezultat referenduma o ustavnim reformama.

29806436 Председник Европске комисије Жан Клод Јункер Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker

"Imajući u vidu tesan rezultat referenduma i dalekosežne posledice ustavnih amandmana, pozivamo turske vlasti da nastoje da obezbede najširi mogući konsenzus o njihovoj primeni", navodi se u saopštenju EK, preneo je Rojters.

To su zajednički saopštili šefa EK Žan Klod Junker, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini i komesar za proširenje Johanes Han.

Nemački ministar spoljnih poslova Zigmar Gabrijel rekao je da će biti važno "da se zadrži hladna glava" bez obzira na ishod turskog referenduma o izmeni Ustava kojom se povećava moć predsednika te zemlje. Gabrijel je u kratkoj izjavi rekao da je dobro što je žučna referendumska kampanja završena.

Tokom kampanje je bilo dosta tenzija između vlada Turske i evropskih zemalja, pre svih Nemačke i Holandije, zbog zabrane turskim političarima da učestvuju u tim zemljama na skupovima podrške ustavnim promenama na referendumu. Gabrijel je rekao da će rezultat referenduma, kako se i očekivalo, verovatno biti tesan.

"Kakav god da bude glas turskog naroda na kraju, treba da ostanemo hladne glave i da budemo smireni", rekao je šef nemačke diplomatije.

U Turskoj je danas održan referendum na kojem je oko 55,3 miliona Turaka odlučivalo o uvođenju predsedničkog sistema u toj zemlji, odnosno davanju znatno veće moći turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu koji bi u tom slučaju ;mogao da ostane na vlasti do 2029. godine.

Šef kabineta nemačke kancelarke Angele Merkel smatra da je tesan rezultat na referendumu u Turskoj pokazao da postoji "živa politička debata" unutar te zemlje.

"Mislim da je ono što večeras možemo da kažemo to da je rezultat bio tešnji nego što su neki ljudi strahovali", rekao je Altmajer za ARD televiziju.

Altmajer je dodao da je previše rano da se kaže više, jer brojanje glasova još nije završeno, prenosi AP.

On je dodao da posmatrači izbora tek treba da daju svoje mišljenje o referendumu.

Generalni sekretar Saveta Evrope Torbjorn Jagland poručio je da bi tursko rukovodstvo trebalo bi pažljivo da razmisli o svojim narednim koracima, imajući u vidu tesnu pobedu pristalica ustavnih reformi.

Kako je naglasio u saopštenju, "od izuzetnog značaja" je obezbediti nezavisnost sudstva u skladu sa principom vladavine prava, koje je garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

Prema njegovim rečima, Savet Evrope, čiji je Turska punopravni član, spreman je da podrži zemlju u tom procesu, preneo je Rojters.

Kurc: Rezultat pokazuje podeljenost turskog društva

Ministar inostranih poslova Austrije i predsedavajući OEBS-u Sebastijan Kurc ocenio je večeras da ishod referenduma u Turskoj pokazuje podeljenost turskog društva.

"Nezavisno od toga kako će biti konačan ishod referenduma, on pokazuje koliko je zemlja podeljena", napisao je Kurc na tviteru.

Saradnja Turske sa Evropskom unijom, uveren je on, biće još kompleksnija.

Inače, turska dijaspora u Austriji glasala je velikom većinom za promenu Ustava u Turskoj.

Tako je u Beču "za" glasalo 71,3 odsto Turaka, u Salcburgu 71,2 i Bregencu 65 odsto, pokazuju preliminarni rezultati objavljeni na sajtu izborne komisije.

Agencija AFP ocenjuje da rezultat referenduma ukazuje na duboke podele u zemlji.

Ishod ukazuje na "duboku podeljenost" turskog naroda po pitanju promena jer su protivnici ustavnih promena pobedili u tri najveća grada u zemlji, ističe francuska agencija.

Kako navodi, za tuskog predsednika "veliko razoćaranje" predstavlja pobeda glasa "protiv" u njegovom rodnom gradu Istanbulu, prestonici Ankari i trečem po velićini gradu Izmiru.

Katimerini: Turska ulazi u veliki period nestabilnosti

Rezultat današnjeg referenduma o izmeni Ustava Turske "najavljuje veliki period nestabilnosti", komentariše vodeći grčki list, konzervativni Katimerini.

"Ono što se računa jeste da je predsednik Tajip Redžep Erdogan pobedio i da će moći da vlada pomoću novog, autarkičnog predsedničkog sistema", navodi večeras atinski list na svom sajtu.

Međutim, piše dalje, "ne mogu se ignorisati mala razlika u glasovima (za i protiv izmene Ustava), prigovori opozicije i poraz koji je Erdogan pretrpeo u velikim gradovima".

"Već samo pogled na mapu rasporeda glasova jasno pokazuje dve Turske - jednu primorsku, velikih urbanih centara i Kurda, i drugu u kojoj je sva ostala zemlja".

"Posle referenduma Turska se lako može naći na pragu građanskog rata", a "za megalomaniju Sultana nema sigurnosnog ventila", smatra grčki list.

Optimisti se nadaju da Erdoganova tek marginalna prevaga na referendumu "može uticati da on bude umeren i razuman", ali "nedavna zbivanja bi trebalo da su uverila sve da ga svaki nepovoljan događaj gura u sve autarkičniju vladavinu, a mnogo puta i u paranoju", piše u komentaru.

"Evropski i američki zvaničnici su hteli njegovu čistu pobedu, ne zato što im je simpatičan, ili što se s njim lako sporazumevaju, nego jer strahuju od destabilizacije Turske, međutim to će, kako sve ukazuje, biti glavni scenario narednih godina", zaključuje komentator Katimerinija.

Istaknuti turski novinar Džan Dundar rekao je da ovako tesan rezultat "nije dobar" za predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana i da je "svojevrsna lekcija, koju se nadam da će usvojiti".

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
utorak, 01. april 2025.
9° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom