Читај ми!

Budući leskovački đaci prvaci na testiranju pred upis

Ovog septembra u školske klupe u Leskovcu sešće 900 prvaka. Toliko njih biće pregledano do kraja aprila. Iz leskovačkog Dečjeg dispanzera, umesto na kućne adrese, pozive za sistematski pregled šalju u vrtiće.

Laboratorijske analize su obavezne. Sa njima, bez gužve i čekanja na spratu leskovačkog Dečjeg dispanzera, kreću pregledi kod psihologa, sociologa, logopeda, pedijatra. Proverava se psiho-fizička i socijalna zrelost budućih prvaka.

Lukijan Rančić, iz Leskovca, o testiranju kaže: "Ako ovako presečem jednu jabuku, ostaju dve polovine i kada je danas sreda, šta je bilo juče me je isto pitala."

Helena Kocić, iz Leskovca, dodaje: "Jedva čekam školu, da se družim sa mojim drugarima,,da učim,,brojim brojeve,,slova."

Nađa Jovanović, iz Leskovca, objašnjava: "Radujem se školi, imaću puno drugova i drugarica."

Aleksandra Jovanović, roditelj, kaže: "Uzbuđeni smo, čini mi se da ja imam veću tremu nego ona. Prvi put, nadamo se da će biti dobro. Ne spremamo je posebno za pregled, pustili smo je da bude svoja i najbitnije je da deca budu opuštena."

Samostalnost, odgovornost, komunikativnost, spremnost dece na saradnju, kontrolisanje emocija.To je najvažnije za psiho-socijalnu zrelost pred polazak u školu.

Snežana Stojanović Plavšić, psiholog u Dečjem dispanzeru u Leskovcu, objašnjava: "Nije presudno šta ste naučili dete, nije važno šta ono zna već kako se snalazi u jednoj situaciji. Važno je kako dete razmišlja i, moram da kažem, da to jeste slaba tačka. Znači, razmišljanje, primena starih znanja u novoj situaciji."

Stručnjaci ukazuju na problem sa pažnjom, koja veoma kratko traje, kao i na sve prisutnije jezičko-govorne poremećaje. Uzroci su, napominju logopedi, nedostatak komunikacije među vršnjacima ali i sa odraslima, posebno roditeljima, kao i prekomerna upotreba savremenih tehnologija.

Irena Stevanović Stamenković, logoped u Dečjem dispanzeru u Leskovacu, navodi: "Primetan je nepravilan izgovor velikog broja glasova. Najčešće grupe glasova, koje deca nepravilno izgovaraju, jesu iz grupe frikativa, afrikata, laterala, glasovi š, ž, č, dž. To je ono popularno u našem narodu, šuškanje i nepravilan izgovor glasova r, l, lj."

Kroz ordinacije dispanzera svakodnevno prođe 30-oro dece. Pozivi za sistematski pregled stižu u vrtiće. Deca se znaju, druže se, nema straha i takav način organizacije pregleda pokazao se kao primer dobre prakse.

Dr Slađana Cvetanović, načelnica Dečjeg dispanzera u Leskovcu, ističe: "Dajemo glavni akcenat na razgovor i savet roditeljima da obrate pažnju na pravilnu, zdravu ishranu, obrađenu hranu u kućnim uslovima. Što duži boravak na svežem vazduhu u prirodi, jer deca, koliko su aktivnija u ovom periodu, toliko će njihov skelet biti čvršći."

Nakon pregleda,,vakcinacije i dobijanja lekarske potvrde, mališane očekuje testiranje u školi. Počinje prvog aprila i zakazuje se elektronski.

 

понедељак, 14. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом