Čitaj mi!

Željko i Nada udomljavaju mučene životinje, spasili psa iz bitumena, a sa njima je i Beka iz Grčke

Poslednjih godinu dana, u Pančevu je prijavljeno više slučajeva zlostavljanje pasa, uglavnom napuštenih. Najnovije se dogodilo u Ritskoj ulici gde je četvoromesečni pas zaliven bitumenom. Meštani su, ipak, uspeli da ga spasu.

Pas je još uvek pod velikim stresom, uplašen je i lagano zadobija poverenje Željka Stojčića i Nade Pašajlić koji su ga spasili. Kada su ga izvukli iz bitumena i oprali, tek tada su na telu videli i rane od zlostavljanja.

43299794
43299794 Pripremili: Goran Jovičić i Aleksandar Tokin

"Uzeli su kovačka klešta čiji otisci odgovaraju ranama na telu i tim kleštima su ga bacili u vreo bitumen da bi ga ubili i da više ne bi cvilio. Gde je tu razlika između čoveka i zveri? I onda mi kažemo da životinje kao pas i mačka ispadaju nešto drugo, a ono što bi trebao da bude čovek ispada životinja", kaže Željko Stojčić, udomitelj pasa.

Željko i Nada žive i spavaju u kući sa četrdeset pasa i dve mačke i još toliko ih čuvaju u dvorištu. Sve su to životinje koje su pretrpele neko zlostavljanje na ulici ili su ih njihovi vlasnici izgladnele napustili.

"Prvi problem imamo što je u Srbiji samo 30 odsto vlasničkih pasa čipovano, iako je to zakonska obaveza, i onda automatski kad se taj prvi korak ne poštuje imamo milion razloga zašto pas završi na ulici: da li je pocepao zavesu, iskopao tuju, pocepao papuču, raskopao dvorište ili je vlasniku dosadio i nema kome da ga ostavi kad krene na godišnji odmor i taj pas završi na ulici", navodi Željko Stojčić.

Sa letovanja se obično donese neki suvenir, a Nada je iz Grčke dovela Beku, koja je sad njen ljubimac.

"Šetala je oko hotela gde smo bili smešteni i bila je u očajnom stanju, teško je hodala, disala i bila je sva u ranama. Tako se rodila ljubav, videli smo se sa prozora, sišla sam dole, počela da je hranim. Pas se vezao za mene i rešila sam da ga povedem sa sobom", priča Nada Pašajlić.

Samo za ishranu pasa Željko i Nada mesečno izdvajaju oko 1.200 evra i kažu da im nije žao što sav zarađen novac ulažu u lečenje i zbrinjavanje pasa, jer su posle svakog spasenog života oni srećniji, a spremni su i da polovinu svojih ljubimaca udome i poklone onima koji imaju uslova za odgajanje životinja.

subota, 05. april 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom