Srpska hrana na evropskim trpezama
Pirotski kačkavalj, uz ariljsku malinu i lipov med sa Fruške gore, u 2020. godini biće prvi proizvodi iz Srbije čije će geografsko poreklo biti zaštićeno i u okviru Evropske unije. Tokom ove godine, uz pomoć stručnjaka iz zemalja zapadne Evrope, obavljene su sve pripreme.
Po originalnoj recepturi staroj više od dva veka, u korpi od leskovog pruća, isključivo ručno i danas se u Mlekarskoj školi proizvodi pirotski kačkavalj.
„Jedino što je unapređeno to je da ne cepamo drva kao ranije, pa da ložimo kazan, nego sada samo okrenemo slavinu pa parimo testo. Sve ostalo se radilo kao i pre: ručno“, kaže Boban Jovanović, majstor kačkavaljdžija.
Pirotski kačkavalj kao jedinstveni delikates već ima zaštićeno geografsko poreklo u Srbiji.
„Ovo će biti još stepenica više s obzirom na to da sada možemo biti nosioci udruženja svih proizvođača iz pirotskog regiona i veliki podstrek mladim ljudima da se vrate stočarstvu i da proizvode osnovnu sirovinu, mleko sa Stare planine", navodi Nenad Đorđević, direktor Mlekarske škole.
Zaštita geografskog porekla u Evropskoj uniji, pirotskom kačkavalju i ostalim tradicionalnim proizvodima iz Srbije treba da omogući povećanje proizvodnje i lakši put do potrošača širom sveta.
„Na nama je da se zaista potrudimo oko količine, jer ovo što se sada proizvodi je nedovoljno i za srpsko tržište, i nadam se da će to biti ogroman motiv, ne samo mlekarama sa područja opštine Pirot nego da će se zainteresovati i ljudi sa strane koji bi da ulože kapital u nešto što je profitabilno“, kaže inženjer poljoprivrede Vesna Lazarević.
„Imamo najave i nekih većih ulagača koji žele da otvaraju farme, koji žele da se bave stočarskom proizvodnjom i preradom mleka. Sam plasman zaštićenog pirotskog kačkavalja u Evropu njima će omogućiti veću zaradu“, navodi Goran Popović, pomoćnik gradonačelnika za poljoprivredu.
Srbija trenutno ima 45 prehrambenih proizvoda sa zaštićenim geografskim poreklom. U Pirotu se nadaju da će, osim kačkavalja, na listi uskoro biti i peglana kobasica, jer je proizvodnja lokalnih delikatesa u svetu unosan biznis.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar