Hrastovima u Šalinačkom lugu neophodna zaštita

Spomenik prirode Šalinački lug, od centra Smedereva udaljen je sedam kilometara i ima potencijal za turistički park prirode. Međutim, gotovo deset godina nisu uložena sredstva za očuvanje i obnovu luga.

Sastojinu hrastova lužnjaka, koji su stari između dva i tri veka, zbog svoje lepote, raskoši i retkosti na Balkanu, još 1981. godine zaštitio je Zavod za zaštitu prirode. Tada je u Šalinačkom lugu bilo 306 stabala, međutim, lug okružuje naselje sa poljoprivrednim gazdinstvima.

33441077
33441077 Pripremili: Biljana Jović i Aleksandar Todorović

"Svake godine svinje su jele žir, ovce su pasle travu i uništavale mladice hrastova koji su uspevali da izniknu", naglašava Dejan Radovanović, predsednik udruženja "Hrast". "Tako smo kroz vekove izgubili podmladak."

Ipak, meštani Šalinca prenose i priču o podvigu njihovih predaka koji su od Nemaca u Drugom svetskom ratu otkupili šumu, da bi je tako spasli od seče i uništenja. Hrastovima, kasnije nije pomogla ni izgradnja nasipa na Dunavu, kojim se grad štiti od poplava, jer im je smanjen dotok vode, a bore se i sa hrastovom strižibubom i imelom.

"On zaslužuje zapravo jednu posebnu službu koja bi se bavila njima, čuvanjem, održavanjem, uređivanjem ovog prostora", kaže Radovanović. "U tom kontekstu neophodno je svake godine ulagati određena sredstva."

Zavod za zaštitu prirode 2006. godine uradio je novi elaborat i tada je Šalinački lug proglašen spomenikom prirode sa dve stotine hrastova. Grad je imenovao Udruženje "Hrast" za staraoca godinu dana kasnije, međutim, od početnog ulaganja, za proteklih deset godina, gotovo da ništa nije uloženo.

"Ako nemate punkt na kome imate i neke ljude koji će primiti, sačekati posetioce, objekat gde će moći da sednu, da se zaklone od sunca i od kiše, potrebno je uraditi mnogo te turističke infrastukture, bez koje je iluzorno govoriti o ozbiljnom turizmu", ističe Dejan Radovanović.

Ipak, gorostasni hrastovi stoje ponosno i dobili su podmladak. Delom zahvaljujući radu Udruženja, delom zahvaljujući meštanima koji tamo više ne puštaju stoku na ispašu. Nada da će u budućnosti Šalinački lug imati tretman kakav zaslužuje postoji, jer bi ove godine trebalo izdvojiti sredstva za njegovo uređenje.

 

 

 

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
11° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom