Međunarodna izložba vina u Šapcu

Nekada je skoro svaka kuća u Pocerini imala svoje zasade vinove loze. Da bi se obnovilo vinogorje i promovisala vinska kultura, u šabačkom Narodnom muzeju održana je 4. međunarodna izložba vina.

Pre 105 godina, Dragoljub Gavrilović iz Rumske, od grožđa iz svog vinograda, napravio je vino, flaširao ga, na taljigama stigao u Torino i na Međunarodnom sajmu u Italiji, osvojio zlatnu medalju. Njegova diploma, čuva se u stalnoj postavci šabačkog Narodnog muzeja.

"Pre Drugog svetskog rata, bilo je mnogo vinograda na planini Cer, Francuzi su svojevremeno vršili ispitivanja te zemlje i došli su do zaključka da je ona izvanredna za uzgoj vinove loze", opodseća istoričar Branislav Stanković.

Južne Cerske padine, pogodne su za sve vrste vinove loze koja je u tom kraju zasađena na oko 200 hektara. Od prvog zasada, do prvih sorti vina sa zaštićenim geografskim poreklom, put je, kažu proizvođači, i težak i dug.

"Koliko god je bilo teško u vinogradu, u vinariji je skoro još i teže", kaže Sava Jojić iz Iriga. "Danas može svako da napravi vino ali da se napravi dobro vino potrebno
je mnogo znanja iz enologije, mikrobiologije i to je jedan izuzetno osetljiv posao."

Dok vino iz Pocerine ponovo ne poteče, Šapčani se tradicionalno, na Međunarodnoj izložbi u Narodnom muzeju druže sa najboljim proizvođačima iz zemlje i regiona.

"Oduševljen sam ovom pričom koju Šabac primenjuje", kaže Nenad Ratković iz Sremskih Karlovaca, "osim Šapca i Lazarevac ovo radi, za nas vinare Srbije, da možemo da predstavimo svoje proizvode, da građani primete, da probaju domaće vino."

Grad Šabac i Direkcija za poljoprivredu, za proizvođače su organizovali i stručnja predavanja, kao i posete uspešnim vinarijama u zemlji. U narednih osam godina, planirano je da obezbede 60 miliona dinara, za proširenje vinograda.

rts.sabac@rts.rs

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 01. april 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom