petak, 12.05.2017, 12:00 -> 19:37
Izvor: RTS, Tanjug
Vučić: Ne zaboravljamo da je Kina bila uz nas kad je bilo najteže
Veoma smo lojalni i verni prijatelji i imamo veliku podršku Kine do sada, rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić za kinesku televiziju uoči odlaska u Peking.
Premijer Vučić je za kinesku državnu televiziju rekao da Srbija ne zaboravlja da je Kina bila uz nju u najtežem periodu tokom NATO bombardovanja.
Vučić je u intervjuu Si-Si-Ti-Viju govorio o privrednoj saradnji dve zemlje i načinima kako da se ona unapredi.
"U našoj ekonomskoj i političkoj saradnji nema problema, uvek smo na istoj strani. Kada Kinezi imaju nešto da kažu, mi ih podržimo", rekao je Vučić.
Premijer Srbije ističe da Beograd podržava jednu i jedinstvenu Kinu.
"Kada su neki ljudi želeli da protestuju protiv Kine zbog nečega, nismo to dozvolili. Rekao sam – ja sam odgovoran za to, možete protestovati protiv nas, ali ne protiv naših prijatelja. Veoma smo lojalni i verni prijatelji i imamo veliku podršku Kine do sada. Nadamo se da će se ovakva saradnja nastaviti", rekao je Vučić.
Premijer Srbije će u Pekingu imati bilateralni susret sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, a učestvovaće i u radu Foruma za međunarodnu saradnju u okviru strategije "Jedan pojas, jedan put".
Upitan šta očekuje od Foruma, koji će u Pekingu biti održan u nedelju i ponedeljak, Vučić kaže da je to ono o čemu su predstavnici dve zemlje uvek govorili.
"Povezivanje, umrežavanje, ne samo o našoj putnoj i železničkoj infrastrukturi, koja je veoma važna. Reč je o međusobnoj saradnji ljudi, preduzeća, izgradnja nove, dobro međusobno povezane različite civilizacije. Bez ogromne uloge i posvećenog učešća Kine, ne bismo mogli to da uspemo", precizirao je premijer Vučić.
Kina glavni partner u pojedinim oblastima
Veoma je, kaže, ponosan na to što je Kina postala glavni partner Srbije u pojedinim oblastima, kao što je građevinarstvo i infrastruktura.
Posebno se osvrnuo na "Železaru Smederevo", koja je, kako je rekao, bila poseban problem za Srbiju.
"Samo jedna zemlja je mogla da ga reši i to je zaista uradila. Kada je Kostolac počeo da radi, proizvodio je mnogo više električne energije nego što smo navikli i to će značiti nove cifre za nas", istakao je.
Podsetio je da imamo most preko Dunava u Beogradu, koji su izgradile kineske građevinske firme.
To je, rekao je premijer, prvi veliki most koji je izgrađen preko Dunava, koji je uz Volgu najveća evropska reka.
Dodao je da su započeti i pregovori o industrijskom parku u Beogradu, a kineska oprema će biti sve prisutnija u Srbiji.
I sve u vezi sa železnicom Srbija će ubuduće dobiti od Kine, istakao je premijer Vučić.
"Mi pripadamo evropskom društvu, spadamo u ljude koji su uvek skeptični, ne veruju nikome, a sada, kada vide u čemu smo sve uspeli, oni će poštovati i kineski narod i kineske kompanije još više, iako mislim da je to poštovanje već na najvišem nivou", rekao je.
"Za izgradnju planine potreban mali kamen"
Upitan da jednom rečju, frazom ili srpskom poslovicom opiše "Jedan pojas, jedan put", što je tema dvodnevnog pekinškog foruma, na kome će učestvovati predsednici i premijeri 28 država, premijer Vučić je rekao: "Za izgradnju planine potreban vam je jedan mali kamen."
Zamoljen da prokomentariše činjenicu da je Kina posvećena ekonomskoj globalizaciji u pravom smeru, da želi da promoviše i zaštiti ljudska prava i izgradi zajedničku budućnost za sve ljude, premijer kaže da je bio zadivljen govorom predsednika Si Đinpinga tokom održavanja Ekonomskog foruma u Davosu, u Švajcarskoj.
To je, istakao je, bila jedna vrsta revolucije, koja se dogodila u jednom danu.
"Toga dana su se svi 'zaljubili' u kineskog predsednika. Kina je preuzela tu ogromnu i najvažniju ulogu u vođenju procesa globalizacije. Kina je takođe zemlja koja sebe može da ojača unapređujući mir širom sveta, što je veoma važno u današnjem svetu i to je nešto što se ceni širom sveta", rekao je premijer u, inače, veoma opširnom intervjuu za ovu glavnu kinesku TV kuću.
U daljem razgovoru usledila su pitanja novinarke kineske televizije motivisana željom da srpskog lidera približi najširoj kineskoj publici.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 37
Pošalji komentarНе заборавити
Не треба заборавити да је Кина једина држава која је 99те званично ушла у рат на нашој страни.
mala
Srbija i Kina tradicionalno gaje prijateljske odnose i naravno da su uvek tu jedni za druge.
istina
Pravi prijatelji upravo jesu tu kad je najteze
bdveb
samo su time pokazali koliki su prijatelji i koliko nas cene
Komentar::
Jako dobri odnosi dveju zemalja!
Tako je!
Takve prijatelje trebamo čuvati i sarađivati sa njima!
too
Kina je uvek bila uz nas i mi to ne treba nikad da zaboravimo
Idemo ka boljem
Sa ovako dobrim prijateljem Srbija moze samo da ide napred.
Kina i Srbija
Kina i Srbija ce uvek biti u jako dobrim odnosima.
Milan
I nikada ne treba to da zaboravimo.