Li Mančang: Najviše sporazuma u Rigi sa Srbijom, ostali ljubomorni

Ambasador Kine u Srbiji Li Mančang istakao je za RTS da će Samit u Rigi doprineti kinesko-srpskoj saradnji. Navodi da će biti potpisani finansijski sporazumi o izgradnji infrastrukturnih projekata, da će dve zemlje usvojiti ugovor o bezviznom režimu, kao i da jedna kineska kompanija intezivno pregovara sa borskim kombinatom.

Najznačajniji dogovor na prošlom Samitu "16+1" u gradu Sudžou bio je okvirni sporazum za prugu Beograd-Budimpešta. Na pitanje da li sada može da se očekuje i komercijalni sporazum, kineski ambasador u Beogradu Li Mančank kaže za RTS da je komercijalni ugovor jedno, a drugo što će biti potpisano je Memorandum o finansiranju tog projekta.

Kako će biti finansirana izgradnja, da li će biti uzet kredit od Eksim banke?

- Eksim banka je spremna da da kredit za taj projekat, jer je taj projekat važan za Kinu, Mađarsku i Srbiju.

Da li ostaje dogovor da 46 odsto radova bude sa srpske strane?

- Tačno, sve je kao što je dogovoreno.

Najavljuje se ugovor o finansiranju izgradnje dela auto-puta Surčin-Obrenovac na Koridoru 11 i ugovor o izgradnji dela obilaznice oko Beograda. Znate li detalje?

- Isto ćemo potpisivati finansijski sporazum. Eksim banka će dati kredit za izgradnju ovog dela, a što se tiče obilaznice oko Beograda dogovoreno će biti i potpisano.

Oko 130 miliona Kineza putuje godišnje u inostranstvo. Veruje se da bi jedan deo mogao da dođe da poseti našu zemlju. Da li će biti potpisan ugovor o ukidanju viza za boravak građana obe zemlje do 30 dana?

- To će biti prvi sporazum koji će biti potpisan na Samitu u Rigu, toliko i kineska strana i srpska pridaju pažnju tom dokumentu. Srbija je prva zemlja iz Evrope koja će potpisati taj sporazum sa Kinom. Moje mišljenje je, i siguran sam da će na taj način kineski turisti masovno doći u prijateljsku zemlju Srbiju.

Kina je najveći svetski uvoznik gvozdene rude, bakra i boksita. Srpski premijer je rekao da će probati da nađe rešenje za RTB Bor, da ga preuzme neka kineska kompanija. Da li je to moguće?

- Jedna kineska kompanija intenzivno razgovara i pregovara sa kompanijom iz Bora. Kineska kompanija ima interesovanja, ali Bor je ipak velika kompanija. Kineska kompanija je ozbiljna, u toku su pregovori, videćemo.

Izvoz iz 16 zemalja u Kinu od početka saradnje beleži rast od čak 70 odsto. Šta bi Srbija mogla Kini da ponudi?

- Između dve zemlje je potpisan sporazum o uvozu jagnjećeg i telećeg mesa iz Srbije za kinesko tržište. Drugo, pšenica, kukuruz, mlečni proizvodi su budući proizvodi koji treba da budu na kineskom tržištu. Jedna kineska kompanija je već razgovarala više puta o uvozu soka, meda, ulja, kao i drugih proizvoda. To je prvi korak, da probamo da vidimo kako će Kinezi prihvatati. Mislim da će Kinezi kupovati, ali dajte da damo malo vremena.

U Rigi ćemo sa Srbijom potpisati najviše dokumenta, minimum pet, a možda i šest.

Kako na to reaguju druge zemlje?

Ljubomorne su, rekle su to je 16 plus jedan. Ne jedan, plus jedan, plus 15.

Broj komentara 31

Pošalji komentar
Vidi još

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
utorak, 22. april 2025.
22° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom