Moro: Samit omogućuje da se brzo napreduje

Ambasadorka Francuske u Srbiji Kristin Moro rekla je u intervjuu za RTS da je Samit u Parizu deo procesa koji traje već dve godine, a koji omogućava da se napreduje na konkretan i brz način i da se ne čeka da zemlje postanu članice EU.

Treću godinu za redom lideri zemalja Zapadnog Balkana sastaju se kako bi razgovarali o regionalnoj političkoj i ekonomskoj stabilnosti i saradnji. Ove godine skup se održava u Parizu.

27729842
27729842 Intervju Kristin Moro za RTS

Burni događaji se dešavaju poslednjih nekoliko nedelja u Evropi, da li će to uticati na agendu Samita, šta će biti glavne teme?

Agenda je manje-više ista, postoje i politički razgovori koji će se održati, uzev u obzir aktuelne događaje. Samit je deo procesa koji traje već dve godine, koji omogućava da se napreduje na konkretan i brz način i da se ne čeka da zemlje postanu članice EU. Svaki samit je kruna tih dogovora koji se stvaraju u međuvremenu.

Kada govorimo o ekonomiji, kakvi su ciljevi samita?

U zaključcima samita govoriće se o deset infrastrukturnih projekata koji su definisani na bečkom samitu. Mi smo identifikovali jedan broj projekata koji će se takođe razvijati, insistiraćemo na blagim merama, da se iskoristi postojeća infrastruktura, npr, ako gradite auto-put i ako vozač kamiona treba svaki put da stane na granicama i provede više sati radi formalnosti gubi se korist auto-puta. Takođe, treba da se napravi regionalna berza za prodaju i kupovinu električne enregije, u Parizu će se organizovati poslovni forum sa preduzećima iz regiona, regionalnim privrednim komorama, a biće i francuskih i preduzeća iz drugih evropskih zemalja.

Stalna tema ovakvih skupova je pomirenje što često nije lako. Poslednji primer je Serbrenica, a bilo je tenzija i sa EU u susedstvu, sa Hrvatskom. Postoji li drugi pristup kad je reč o pomirenju?

Jedna od glavnih ideja samita je početak rada kancelarije za mlade u regionu. To je incijativa koju su pokrenuli premijeri Vučić i Rama i to je gest sam po sebi pomirenja i okretanja ka budućnosti. To znači da će mladi iz regiona moći da se sastaju, rade zajedno, iako dolaze iz različitih zemalja njihovi ukusi su isti, njihova očekivanja i preokupacije su iste i tako se gradi pomirenje.

Zemlje Zapadnog Balkana strahuju da će izlazak Velike Britanije iz EU uticati na proširenje evrospke porodice. Kakvo je vaše mišljenje?

Pitanja Bregzita i politike proširenja nisu povezana, jer ako postoji zemlja koja želi da izađe to Uniju ne sprečava da primi druge zemlje koje žele da uđu. Unija treba da pronađe drugi način rada, da se skoncentriše na prioritet, odgovori na nade građana i reši problem komunikacije. Ti razgovori koji će se odvijati u godinama koje dolaze tiču se i Srbije i drugih kandidata.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
petak, 04. april 2025.
17° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom