četvrtak, 30.06.2016, 16:09 -> 16:21
štampajMiščević: Srbija spremna da otvori poglavlja već sutra
Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević kaže da se procedure u vezi s otvaranjem poglavlja 23 i 24 nastavljaju kroz radna tela, da je Beograd spreman da ih otvori odmah, a da zavisi od dogovora država članica kada će to biti.
Miščevićeva naglašava da države članice treba da naprave kompromis između sebe kako bi omogućile Srbiji da krene dalje u evrointegracionom procesu i zahvaljuje Holandiji, kao predsedavajućoj zemlji u prvih šest meseci ove godine, ali i ostalim državama članicama, na angažovanju u tom poslu.
Miščevićeva naglašava da su države članice "dobro razumele i da je zato je bitno otvoriti poglavlja koja se odnose na vladavinu prava".
"U pitanju su noseća poglavlja za reformu jednog društva, ali i za razvojnu agendu Srbije", rekla je Miščevićeva u Briselu.
Šefica pregovaračkog tima Srbije kaže da očekuje od država članica da i u narednim godinama nastave da podržavaju Srbiju na dugom putu evrointegracija, ali i da se nada da će vrlo brzo doći do unutrašnje saglasnosti članica Unije o otvaranju poglavlja 23 i 24.
"Otvaranje ova dva poglavlja je bio važan faktor motivacije za čitavu administraciju, od ministarke za evrointegracije do celog tima koji učestvuje u pregovaračkom procesu. Angažovali smo se da otvorimo ova poglavlja, ne samo da bismo ih otvorili već da bismo išli dalje, da bismo mogli da razgovaramo sa EU o drugim poglavljima kojima predstoji otvaranje. Nadam se da će ta prilika vrlo brzo i doći", poručila je Miščevićeva.
Miščevićeva dodaje da trenutno nema preciznih rokova kada bi moglo da dođe do otvaranja poglavlja 23 i 24. Prema kalendaru EU to bi moglo da bude već u julu, na početku slovačkog predsedavanja EU.
Bez obzira na to, Miščevićeva poručuje da je Srbija spremna da otvori ta poglavlja već sutra.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 1
Pošalji komentarSta cete
Znam da vam kao EU zagovorniku nije lako,ali takav je zivot.