utorak, 06.03.2018, 19:30 -> 20:13
Izvor: RTS
Rusko-ukrajinski gasni spor – ima li Evropa razloga za brigu
Posle trgovinskog rata oko čelika sa Amerikom, evropskom tržištu prete nove tenzije zbog rusko - ukrajinskog spora u vezi sa gasom. Zbog odluke Arbitražnog suda u Stokholmu da ukrajinskom "Naftogasu" isplati više od dve i po milijarde dolara kompenzacije, ruski "Gasprom" je pred tim istim sudom pokrenuo raskid Ugovora o snabdevanju i tranzitu gasa iz Ukrajine. EU traži alternativu sanbdevanja u gasnom povezivnju zemalja regiona.
Gasprom je Naftogasu vratio avans i obustavio martovske isporuke gasa. I Rusija i Ukrajina tvrde da time tranzit ruskog gasa u Evropu nije ugrožen, ali situaciju zaoštrava i ranija najava ruskog giganta da će sa završetkom "Turskog toka" od 2019. zavrnuti gasne slavine preko Ukrajine. Evropska unija, kao posrednik u rešavnju rusko-ukrajinskih gasnih sporova, insistira na brzom i dugoročnom dogovoru.
Bivši diplomata Srećko Đukić kaže da nije otimista kada je reč o tom sporu.
"Već 10-15 godina traju sporovi sa Ukrajinom, i Rusije sa Evropom u vezi sa gasom i bez novih velikih gasovoda koji bi dopremali gas. Mi ne možemo računati na sigurno, jer gas nam je potreban ne samo za grejanje već i za privredu cele godine", navodi Đukić.
Nemačka i većina evropskih zemlja uzda se da će nove količine obezbediti gradnjom drugog kraka gasovoda "Severni tok" i novim skladištima gasa. Prva pomoć i za našu zemlju je proširenje skladišta Banatski dvor i projekat u finalnoj fazi.
Ministar energetike Aleksandar Antić ističe da je to veoma značajno za ukupnu elektroenergetsku stabilnost Srbije.
"To nam daje jedan osećaj da možemo da daleko kvalitetnije balansiramo sve što je vezi sa gasom u smislu i kupovine i smanjenja troškova tranzita gasa i da taj gas možemo da eksploatišemo kada je najveća potrošnja tokom zimskih dana iz našeg podzemnog skladišta", navodi Antić.
Razmatra se i gradnja novog gasno-trasportnog sistema kroz Srbiju od bugarske do mađarske granice.
Evropska unija alternativu sanbdevanja traži u gasnom povezivnju zemalja regiona. Gradnja gasne interkonekcije od Niša do Sofija treba da počne ove godine a u planu je i gasno povezivnje naše zemlje sa Rumunijom, na čiji gas već računa i Mađarska.
Srećko Đukić ukazuje da je Rumunija jedina zemlja u jugoistočnoj Evropi koja ima dovoljne količine gasa.
"Mi imamo jako kratku distancu do rumuske granice i to je jedna od mogućnosti da se lakše priključimo tom gasu", napominje Đukić.
Evropske zemlje gotovo 40 odsto svoje potrošnje pokrivaju ruskim gasom. Gasne krize su pokazale da su najugroženije zemlje Balkana, jer zavise od samo jednog pravca snabdevanja, upravo preko Ukrajine.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 5
Pošalji komentarTrougao
Oni koji bolje znaju situaciju znaju da EU ovde nije nikakav posrednik nego treći ugao ovoga trougla.I na vest da će Gazprom da raskine ugovore sa Ukrajinom, iz Brisela su stigli samo umereni glasovi puni razumevanja - to se očekivalo, a nerazumna odluka suda u Stokholmu je samo to ubrzalo.Jedino je lakonski Šefčovič (EU) rekao Novaku (Gazprom) da je "Ukrajina zabrinuta".Što je i normalno, ali između Rusije i EU su se dogovorili da nastave "tesnu saradnju i dogovore".
Sabotaža
SAD čini sve da Evropu odvoji od ruskog gasa, nadajuće se iracionalno tome da će to Rusima umanjiti profite, a Evropu i njenu privredu usporiti, kako bi oni kako treći iz cele priče mogli izvući nekakav profit za sebe, a naštetiti i Rusiji i Evropi.U Ukrajinu su poboli veliki klin nadajući se da time spreče približavanje Evrope i Rusije, jer SAD samo na kontu toga mogu da grade neku svoju poziciju, naravno to najviše ide na teret Ukrajine i njenih građana, koji će tu najviše izgubiti, kako politički, tako i ekonomski.To je naravno sve moguće kada imate režim koji brine samo o stanju svojih ličnih računa a ne o državi i naciji, ali dok Ukrajinci to budu shvatili, bojim se biće prekasno.
Gas
Da ista ta EU, ili bolje receno neke njene clanice, nije sabotirala projekat 'Juzni Tok' Evropa sada ne bi imala razloga za brigu, posto bi Juzni Tok vec bio u funkciji.
EU vazan posrdnik
Evropska unija je više puta posredovala u gasnim sporovima Rusije i Ukrajine, odnosno njihovih gasnih kompanija Gasproma i Noftogasa. Evropski komesar Sevcovic je vec bio ppredložio nove trojne razgovore....nije ih bilo....Gasa neće biti dovoljno ako se zatvori gasni dotok preko Ukrajine jer i potrošnja raste...a novih gasovoda nema ....
Olivera Radić
Hajde malo objašnjenja. Zbog vrlo čudno ponašanja Stokholmskog suda (koji je u dva spora pokazao neverovatnu neprincipijelnost i političku obojenost pa pretvorio Ukrajince od dužnika od 57 milijardi dolara u dobitnika od 2,56 milijardi jer je "ukrajinska privreda u vrlo lošem stanju") Gazprom više neće da učestvuje u prodaju gasa i tranzitu gasa preko Ukrajine. Ali to ni jednog trenutka ne treba nas da brine. Prvo, zato što su svi postojeći gaosovodi trenutno dovoljni (preko Poljske koja samo zvanično gunđa inače trlja ruke, preko Nemačke i Plavi tok preko Turske) da se momentalno prekine tranzit preko Ukrajine. Ali ni to se neće destiti jer postupak raskuda ugovora traje od 2 do tri godine, što znači da će postojeći ugovor već ranije prestati da važi. Inače novi se sa Ukrajinom neće ni pisati. Postoji jedan jedini način da EU i posle 2019. zadrži Ukrajinu kao tranzitnu zemlju, a to je da EU kupuje ga ne kao sada na zapadnim granicama Ukrajine nego na njenim istočnim granicama, tačnije na Ruskoj granici, pa da EU na sebe preuzme ogromni rizik tranizta kroz Ukrajinu i sistemske krađe sada evropskog gasa. Inače EU nije nikakav posrednik u ovome sporu. To su samo vlažne ukrajinske želje, Urakjina poziva i NATO da joj pomogne (valjda da silom nateraju Rusiju da poklanja gas Ukrajini).