I dalje curi gas iz cisterne kod Pirota, tužilaštvo pokrenulo istragu; Vujović: Amonijak u vazduhu ispod granice
Tužilaštvo pokrenulo istragu zbog curenja amonijaka iz vagona-cisterne koja se prevrnula na desetak kilometara od grada. Analize vazduha pokazuju da u gradu nema amonijaka, ali gas iz cisterne i dalje curi, pa su koncentracije u tom delu višestruko povećane i opasne po život. Voda u Pirotu, Beloj Palanci i Nišu ispravna za piće, saopštio "Batut". Rade se redovne i vanredne kontrole, naročito u mestu Staničenje, jer je lokalni izvor na 150 metara od mesta nesreće, kaže direktor vodovoda Zoran Nikolić. Vanredna situacija dok se cisterne ne uklone.
Niški štab za vanredne situacije: Vazduh bez amonijaka, voda iz Nišave nije za upotrebu
U vazduhu na području Niša nema povećane koncentracije amonijaka, ali je zabranjena upotreba vode za piće iz individualnih bunara pored Nišave, saopštio je Gradski štab za vanredne situacije Grada Niša.
Zbog povećane koncentracije amonijaka koje su utvrdile analize Instituta za javno zdravlje Niš i JKP "Naisus" zabranjena je upotreba vode iz Nišave za rekreaciju, ribolov, kao i korišćenja ulova iz reke i njene neposredne blizine.
Voda za piće iz javnog vodovoda u Nišu je ispravna za piće i pod redovnim je i svakodnevnim praćenjem Instituta za javno zdravlje Niš na 30 lokacija, navodi se ui saopštenju.
OpširnijeKraće
Od sutra ponovo rade škole, vrtići i fabrike u Pirotu
Brnabić: Akcidenti se dešavaju, reagovalo se brzo
Premijerka Ana Brnabić rekla je da se akcidenti poput ovog dešavaju, da su nadležni brzo reagovali i da će se rizici za ovakave slučajeve smanjiti dodatnim ulaganjem u kapitalnu infrastrukturu.
"Da li bi bilo bolje da imamo bolju železničku prugu? Da, ali ne možete za 10 godina da uradite stvari na kojima se nije radilo više od 30 ili 50 godina", rekla je premijerka posle konferencije "Talenti na okupu", odgovarajući na pitanje da li je ova nesreća mogla biti sprečena.
Najavila je da će projekat rekonstrukcije železnice biti pokrenut tokom 2023.
Brnabićeva je istakla da su gradonačelnik i nadležni uradili sve kako bi se sprečilo zagađenje vode i vazduha. Dodala je da su i resorna ministarstva aktivno uključena i prate razvoj situacije.
U toku je, kako kaže, detaljna i sveobuhvatna analiza akcidenta u Pirotu, kako bi se utvrdilo šta se tačno desilo.
OpširnijeKraće
Vujović: Niko ne može da priđe licu mesta; Vasić: Ne smemo da pomeramo cisternu
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović rekla je, na konferenciji za novinare u Pirotu, da je važno da građani znaju da niko ne može da priđe lokaciji gde se dogodio incident, odnosno da to ne mogu ni oni kojima je to po zakonu dozvoljeno zbog Tužilaštva koje je na terenu.
Dodala je da ono što bi građani trebalo da znaju jeste da li se vrši adekvatno merenje.
"Incidenti se događaju, važne su mere i uticaj na životnu sredinu. Sve te materije se prenose i skladište u skladu sa zakonom, ali uvek može neka nepredviđena situacija da se dogodi", rekla je Vujovićeva.
Na pitanje o kritikama opozicionih stranaka, Vujovićeva je kazala da je zapanjena njihovim neznanjem i da nikog nije videla da je došao u Pirot.
Gradonačelnik Vladan Vasić ocenio je da je Štab za vanredne situacije blagovremeno reagovao i da je posao dobro urađen.
Dodao je da za incident nije odgovoran vlasnik robe "Eliksir" već transporter, kao i da je Tužilaštvo pokrenulo istragu i da žele da izvedu zaključke na osnovu relevantnih dokaza.
"Ne osećam se odgovornim, osećam se odgovornim za to kako upravljam situacijom. Pogrešio sam u nedelju, napravio lapsus, jer sam hteo da kažem da je amonijak bez boje", rekao je Vasić.
Savetovao je građane da ne diraju ništa sa mesta incidenta. Što se tiče auto-puta, o tome će, kaže, odlučiti upravljač puta u saradnji sa MUP-om.
"Uslovi za bezbedan saobraćaj biće mogući kada prestane curenje amonijaka. Imamo neki otvor. Mislili su da je ventil, ali nažalost videli su da su popustili neki šrafovi koji ne mogu da se poprave na licu mesta. Iz 'Eliksira' su rekli da pustimo da curi, curi u atmosferu, ali je u propisanim referentnim granicama. 'Eliksir' kaže da ne smemo da pomeramo cisternu da ne bi bilo većih problema", rekao je Vasić.
OpširnijeKraće
Više tužilaštvo u Pirotu pokrenulo istragu
Povodom prevrtanja cisterne sa amonijakom kod Pirota, Više javno tužilaštvo u tom gradu je pokrenulo istragu, javlja dopisnik RTS-a.
OpširnijeKraće
Vujović: Nivo amonijaka u vazduhu ispod graničnih vrednosti
Na sednici Štaba za vanredne situacije ustanovljeno je da vanredna situacija neće biti ukinuta dok se ne uklone svi vagoni, ali da bi u toku dana mogle biti ukinute preporuke da deca ne idu u školu i da fabrike ne rade.
Čekamo zvanično tumačenje dobijenih rezultata koje treba da obavi "Batut", rekao je gradonačelnik Vladan Vasić.
Sednici je prisustvovala i ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović, koja je naglasila da je utvrđeno da je nivo amonijaka u vazduhu ispod graničnih vrednosti i podsetila da je u Pirotu hitno postavljena mobilna merna stanica u koju je ugrađen analizator za amonijak, te da prikazuje kvalitet vazduha u realnom vremenu.
Inače, dopisnik RTS-a javlja da se, za razliku od jučerašnjeg dana, kada su na ulicama Pirota bili samo oni koji baš moraju, život danas vratio u normalu.
OpširnijeKraće
Uzorak uzet iz Nišave, nije uočena promena boje i mirisa vode
Predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine su juče, u prisustvu vodnog inspektora, izvršili vanredno uzorkovanje i ispitivanje kvaliteta vode reke Nišave, i tokom uzorkovanja nije uočena promena boje i mirisa vode, niti su uočene vidljive otpadne materije, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.
Kako se navodi, na osnovu dosadašnjih rezultata analiza uzoraka vode, dobijene vrednosti opštih fizičko hemijskih parametara (pH vrednost, elektroprovodljivost, rastvoreni kiseonik, procenat zasićenja vode kiseonikom, hemijska potrošnja kiseonika, nitriti, nitrati, ortofosfati, hloridi i sulfati) odgovarale su propisanim graničnim vrednostima za I i II klasu kvaliteta površinskih voda.
Izmerena vrednost amonijačnog azota je u jednom uzorku odgovarala II klasi kvaliteta površinskih voda, dok je u drugom neznatno prelazila propisanu graničnu vrednost za II klasu kvaliteta, odnosno odgovarala je III klasi kvaliteta površinskih voda.
Tokom dana uradiće se analize i na ukupni azot, ukupni organski ugljenik i ukupni fosfor.
OpširnijeKraće
Ministarstvo: Bez prekoračenja graničnih vrednosti amonijaka
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da, prema najnovijim merenjima, u Pirotu nema prekoračenja graničnih vrednosti, ta da nova mobilna stanica Agencije za zaštitu životne sredine, pored koncentracija amonijaka, prati i koncentracije ugljen-monoksida, azotnih-oksida, sumpor-dioksida, suspendovanih čestica, kao i aromatičnih ugljovodonika (benzen, toluen, ksilen).
Prema prvim podacima, u periodu od 21 čas do danas do 6 časova nije bilo prekoračenja satnih graničnih vrednosti SO2, navodi ministarstvo.
"Satne koncentracije amonijaka su se kretale od 8 µg/m3 do 17 µg/m3, što je u dozvoljenim granicama jer je maksimalna dozvoljena koncentracija amonijaka za tri sata 200 µg/m3", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da su se satne koncentracije RM10 čestica kretale od 115 µg/m3 do 145 µg/m3, u periodu od 21 čas do 4 časa, da bi bi u 6 sati koncentracije imala trend pada na 39 µg/m3.
Ministarstvo navodi i da su se satne koncentracije RM2.5 kretale od 110 µg/m3 do 138 µg/m3, u periodu od 21 čas do 04 časa. Poslednja merenja u 6 sati pokazala su trend pada i iznosile su 38 µg/m3.
Podaci sa automatske merne stanice u Pirotu su dostupni u realnom vremenu, putem linka: pirot.kosava.net
OpširnijeKraće
Preusmerava se kamionski saobraćaj
Javno preduzeće "Putevi Srbije" je, po nalogu resornog ministra, preusmerilo kamionski saobraćaj kako bi se smanjile gužve.
Saobraćaj je, iz smera od Niša ka Pirotu, na petlji Malča, preusmeren ka Zaječaru, na državni put IB-35 i Vršku Čuku, na državni put IB-36.
Iz pravca Dimitrovgrada ka Nišu, saobraćaj je kod Pirota preusmeren na državni put IB-39 Pirot–Babušnica–Vlasotince, gde će se vozila uključivati na auto-put u smeru ka Beogradu i smeru ka Preševu.
Preusmeravanje kamionskog saobraćaja biće na snazi do normalizacije saobraćaja na auto-putu Niš–Dimitrovgrad kod Pirota, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infastrukture.
Vladan Vasić, gradonačelnik Pirota, komandant Štaba za vanredne situacije, izjavio je da ima mesta optimizmu, s obzirom na to da je juče postavljena još jedna mobilna stanica za merenje kvaliteta vazduha u industrijskoj zoni, kao i da ih sada ima dve.
Objašnjava da građani preko sajta pirot.kosava.net mogu da provere kvalitet vazduha, kao i koncentraciju amonijaka.
Kada je reč o kvalitetu vode, pre svega Nišave, Vasić kaže da se prema sinoćnjim podacima Zavoda za javno zdravlje uočava pad koncentracije amonijaka kod Bele Palanke.
"Ukoliko budu ovakve optimistične prognoze, očekujem da možda ukinemo preporuku da ne rade škole i da od sutra krenu u fizičku nastavu, kao i da radne organizacije počnu da rade", navodi Vasić, dodajući da se vanredna situacija neće ukidati dok se ne skloni sav tovar.
OpširnijeKraće
U bolnicama ostalo još osam pacijenata
Na bolničkom lečenju u Pirotu su još dva pacijenta, javlja dopisnik RTS-a. Oni su stabilno i uskoro će biti otpušteni na kućno lečenje.
U niškom Kliničkom centru je još šest pacijenata, koji su, prema poslednjim informacijama, takođe u stabilnom stanju.
OpširnijeKraće
Postavljen još jedan merač kvaliteta vazduha u Pirotu
Agencija za zaštitu životne sredine postavila je u Pirotu još jedan merač kvaliteta vazduha i to, kako kaže zamenik gradonačelnika Miloš Colić, u centru Industrijske zone, koja je najbliža mestu na kojem se prevrnula cisterna sa amonijakom.
Tako će građani kvalitet vazduha moći da prate onlajn.
Colić kaže da amonijaka nema i nije ga bilo u centru grada, te da su isključivo iz predostrožnosti đaci prebačeni na onlajn nastavu, a radnici u industrijskoj zoni povučeni sa radnih mesta.
"Dok ne utvrdimo iz više mernih instrumenata kakva je situacija u vazduhu", kaže Colić i podseća da su juče i prekjuče i merenja Kriznog štaba pokazivala da amonijaka u vazduhu u gradu nema.
Gas, međutim, i dalje curi na mestu akcidenta i koncentracije u vazduhu su tamo višestruko povećane i opasne po život.
"Biće sanirano onog trenutka kada se fizički budu uklonile sve cisterne, naročito koje su skliznule sa šina. Međutim, da bi se to desilo moraće deo prema Nišu i prema Pirotu da se povuče, a nakon toga da se sanira pruga kako bi mogli da podignu dizalicom sve četiri cisterne, a naročito tu jednu oštećenu", rekao je Colić.
Predviđanja su, kaže, da će gas da curi još neko vreme, ali ne u tolikom intenzitetu kao pre dva dana.
"Nadam se da su rizici sve manji i manji i verujem stručnjacima koji će da urade taj značajan posao uklanjanja", rekao je Colić.
Navodi da nema potrebe dizati paniku, te da su pojedini situaciju u Pirotu prikazali katastrofalno.
"Uopšte nije tako na teritoriji grada. Na delu teritorije grada Pirota imamo akcident apsolutno štetan po zdravlje i prirodu, ali građani u gradu nisu ugroženi", rekao je Colić.
Auto-put i magistralni put na Koridoru 10 i dalje su zatvoreni za saobraćaj, a dva alternativna pravca su izuzetno preopterećena, pa se na vozače apeluje da budu dodatno oprezni u vožnji.
OpširnijeKraće
Batut: Voda bezbedna za piće u Pirotu, Nišu, Beloj Palanci, ne koristiti bunare iz priobalja Nišave
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" saopštio je da su juče urađena ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za piće pokazala da su i u Nišu i u Pirotu ispitivani uzorci zdravstveno ispravni, odnosno da je voda iz gradskog vodovoda u gradovima Pirot, Bela Palanka i Niš zdravstveno ispravna i bezbedna za korišćenje.
Dodaje se da Zavod za javno zdravlje Pirot i Institut za javno zdralje Niš prate zdravstvenu ispravnost vode za piće, kako u gradskim tako i u seoskim vodovodima.
Kako se navodi, građani mogu bezbedno da koriste vodu u svojim domaćinstvima u Pirotu, Nišu i Beloj Palanci, kako za piće tako i za pripremanje hrane.
U saopštenju "Batuta" se napominje da se ne preporučuje korišćenje vode iz individualnih bunara u naseljima u priobalju reke Nišave, u blizini akcidenta koji se dogodio.
Voda ne sme da se koristi iz navedenih izvorišta do dobijanja potvrde od Štaba za vanredne situacije ili Zavoda za javno zdravlje Pirot o njenoj ispravnosti.
Rezultati hemijske analize uzoraka voda obavljenih u Zavodu za javno zdravlje Pirot su pokazali da je voda za piće iz vodovoda Pirot i Bela Palanka zdravstveno bezbedna i može da se koristi za piće i pripremu hrane.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Niš, rezultati ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za piće obavljeni u ovom institutu pokazuju usaglašenost hemijskih parametara ispitivanih uzoraka vode za piće sa normama važećih pravilnika.
49461404
Zoran Nikolić u razgovoru za Jutarnji program RTS-a
Dva muškarca su preminula, a obdukcija će pokazati da li je uzrok smrti trovanje amonijakom. Od pedesetak povređenih u bolnicama u Pirotu i Nišu, zadržano je njih jedanaestoro.
Kako je saopšteno, prema najnovijim analizama vazduha, u gradu nema amonijaka, ali gas iz cisterne i dalje curi, pa su i koncentracije amonijaka u tom delu uvećane.
Direktor JP "Vodovod i kanalizacija" Pirot Zoran Nikolić rekao je za RTS da vodosnabdevanje nije dovedeno u pitanje, jer se grad ne snabdeva iz otvorenih vodotoka, reka i jezera, već iz izvorišta.
"Sve je zatvorenog tipa i samim tim je minimalna verovatnoća da može da se desi neko zagađenje po pitanju kvaliteta vode", rekao je Nikolić i napomenuo da Pirot ima i fabriku vode, koja, kako kaže, poprilično može da otkloni problem ukoliko se nešto desi.
Ističe da je voda u Pirotu potpuno ispravna, da je vodosnabdevanje uredno, ali da je drugačija situacija u Staničenju, gde je došlo do iskliznuća vagona-cisterne.
"Drugačija je situacija, lokalni izvor u Staničenju je na 150 metara od Nišave. Iako je analiza pokazala da je i ta voda ispravna, da nema prisustva amonijaka", rekao je Nikolić.
Kvalitet vode se, kako kaže, prati danonoćno, a rade se i vanredne i redovne kontrole.
"U Staničenju ćemo svakodnevno kontrolisati kvalitet vode", rekao je Nikolić.
Komentari