Oslobođenje Beograda – žestoke borbe za svaki sprat i svaku sobu
Bitka za oslobođenje Beograda trajala je od 14. do 20. oktobra 1944. godine i predstavljala je deo opsežnog operativnog plana Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije i sovjetske Crvene armije. Beograd je oslobođen u jednoj od najvećih i najznačajnijih bitaka na Balkanu u Drugom svetskom ratu.
Istoričar Predrag Marković objašnjava za RTS da je oslobođenje Beograda bilo deo ogromne ofanzive Crvene armije. Ono što je specifično je, kaže, da ni u jednoj državi lokalna vojska nije toliko pomogla oslobođenju.
"Borba za oslobođenje Budimpešte je bila ogromna, ali je tamošnjo stanovništvo bilo neprijateljstvo. Beogradska operacija je više boraca odnela nego Sutjeska", ukazuje Marković.
Partizani su, napominje, jedini pokret otpora koji je sam oslobodio ostatak zemlje. "To se nije desilo nigde u Evropi", dodaje Marković.
Prema njegovim rečima, sa Nemcima su se tada vodile borbe "sprat po sprat, sobu po sobu".
"Nemci su grčevito branili Beograd da bi sačuvali mostove za povlačenje svojih armija sa celog Balkana. Mi smo bili treća oslobodilačka vojska u Evropi, posle britanske i sovjetske, a peta u svetu, uz kinesku i američku", navodi istoričar.
Podseća da su na vrhu današnje palate "Albanija" bili mitraljezi i da su borbe bile silovite.
Takođe, i u zgradi preko puta Vlade Srbije se mnogo ginulo, za svaki sprat.
Marković smatra da je dobra ideja gradskih vlasti kojima bi se spojilo slavlje povodom oslobađanja Beograda u Prvom i Drugom svetskom ratu, jer su datumi blizu.
Povodom oslobođenja Beogada u Srbiju dolazi ruski premijer Dmitrij Medvedev, a Marković ukazuje da je "oživljavanje" 20. oktobra vezano baš za Medvedeva.
"Taj datum je bio zaboravljen, a pre pet godina je Vladimir Kecmanović u centru 'Sava' napravio program, na kom je Medvedev pevao pesmu 'Po šumama i gorama', to je crvenoarmejska pesma prevedena na srpski. Medvedev je na 70-godišnjicu oslobođenja podsetio da ne treba da odbacujemo te datume zbog nekih trenutnih ideoloških razlika", naveo je Marković.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 2
Pošalji komentarRe: Operacija Bagration
Operacija Bagration maršala Konstantina Rokosovskog, bi bila uspešna i da nije bilo iskrcavanja u Normandiji. Crvena armija je bila napala sa duplo više vojnika nego što je bilo potrebno, po broju vojnika Vermahta na Baltiku, u Belorusiji, i severnoj Ukrajini.
Bili su tada precenili broj nemačkih vojnika, koji brane front.
Grupe armija Sever nemačke vojske je tada izbačena iz daljih borbi za Poljsku, a grupa armija Centar je uništena.
To je činjenica po sadašnjim vojnim istoričarima.
hmmm
Cijenjeni autor odnekud dolazi do teze da su partizani jedini pokret otpora koji je sam oslobodio ostatak zemlje? Oni su bili nemocni da to urade zbog svojih kapaciteta... Čak sam naisao na podatak da operacija Bagration i na kraju pad Berlna ne bi bili uspjesni da Vermaht nije razvucen na zapadu Evrope. Samim tim, i partizani nikad ne bi mogli da oslobode Beograd bez Crvene armije, kao sto nikad ne bi ni vlast preuzeli da se nije desio Drugi svjetski rat...