Kako će “Pobednik“ biti rekonstruisan

Od kako je postavljen 1928. godine, čuveni spomenik "Pobednik" Ivana Meštrovića na Beogradskoj tvrđavi pretrpeo je znatna oštećenja kamenog postamenta i stuba, ali i same bronzane skulpture koja nikada nije rekonstruisana. U Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda otkrivaju da je građevinska dozvola za obnovu tog simbola prestonice dobijena i da bi radovi trebalo da počnu za dve nedelje.

"Pre nekoliko dana smo dobili dozvolu od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture tako da će radovi početi pretpostavljamo za dve nedelje", rekla je za Tanjug Nevenka Novaković, arhitekta-konzervator iz Zavoda i odgovorni projektant rekonstrukcije "Pobednika".

Navela je da je projekat rekonstrukcije uradio Zavod u saradnji sa Građevinskim fakultetom u Beogradu - Zavod projekat restauracije skulpture, stuba i postamenta, a fakultet projekat konstrukcije, odnosno statičke sanacije.

"Prvo će se izvoditi radovi na statičkoj sanaciji koja podrazumeva učvršćivanje temelja, odnosno postavljanje šipova koji treba da dođu do nosivog tla kako bi se sprečilo dalje pomeranje spomenika pošto se spomenik od kako je postavljen neprestano pomera", rekla je Novakovićeva.

Kako je dodala, u pitanju su mikropomeranja koja za sve vreme od kada je spomenik postavljen iznose 30 centimentara od ose.

"On se pokrenuo na dve strane tako da je neophodno da se statičkom sanacijom taj problem reši", istakla je Nevenka Novaković.

Navela je da je na javnoj nabavci, koju je sproveo Zavod, izabran izvođač radova - firma "Koto" i vajar Zoran Kuzmanović, koji će, svako u svom segmentu, biti zaduženi za kompletnu rekonstrukciju spomenika.

"Kada bude završena statička sanacija pristupiće se postavljanju skele, demontaži bronzane skulpture koja će potom u ateljeu Kuzmanovića biti restaurirana, dok će se uz pomoć skele koja će biti postavljena izvoditi radovi na restauraciji kamenog stuba i postamenta", objasnila je Novakovićeva.

Restauracija same skulpture nije nikada rađena 

Istakla je da je rekonstrukcija spomenika neophodna, pre svega zbog statičke stabilnosti.

"Restauracija same skulpture nije nikada rađena, rađena su samo čišćenja grafita i zamena fuga na postamentu. Skulptura je u izuzetno lošem stanju, ima mnogobrojne rupe od metaka i gelera, kao i pukotine koje su desile zbog prodora vode u samu skulpturu", navela je Novakovićeva i dodala da je najugroženiji deo spomenika veza između skulpture i stuba.

Navela je da je skulptura preko bronzane plinte vezana za čelične nosače koji su potpuno istrulili i moraju kompletno da se zamene.

"Da bi se zamenili, skulptura svakako mora da se demontira, ali će ona odmah posle restauracije biti vraćena na svoje mesto, dok na stubu i postamentu neće biti nikakavih većih intervencija", kaže Novakovićeva.

Navela je da je rok za izvođenje radova šest meseci i dodala da će se prvo izvoditi radovi na statičkoj sanaciji, nakon čega sledi skidanje skulpture i konzervatorski radovi, sve dok to vreme bude dozvoljavalo.

"Ako zima bude hladna, radovi na samom kamenu se tada ne mogu izvoditi i biće prekinuti sve do trenutka kada nam vreme ponovo bude dozvolilo da radimo", dodala je Novakovićeva.

Spomenik "Pobednik" podignut je 1928. na Gornjem gradu Beogradske tvrđave povodom proslave desetogodišnjice proboja Solunskog fronta.

Čine ga bronzana muška figura sa sokolom u levoj ruci i spuštenim mačem u desnoj, rad vajara Ivana Meštrovića, kao i postament koji je koncipiran u vidu dorskog stuba sa kanelurama na visokoj kubičnoj bazi koji je autorsko delo arhitekte Petra Bajalovića.

Broj komentara 7

Pošalji komentar
(субота, 10.авг.2019 22:34)
anonymous

Šaka Zulu

Da su Srbi koristili više ono što se vidi od mača, danas bi nas bilo najmanje 20 miliona a ne "šaka jada".

(субота, 10.авг.2019 19:11)
anonymous

Sta da mijenjamo. Skulpturu ili zlog pobjednika...???

Mi smo vjecni gubitnici..
Uvijek je tudjin pobjednik bio.
Vrijeme je da mijenjamo pobjednika...

(субота, 10.авг.2019 18:12)
Igo

Menjati nego sto

@Треба нешто солидније и убједљивије. U potpunosti se slazem sa vasim komentarom, to nije pobednik, to je bila Mestrovicevo ruganje, srpskog junaka u uniformi ili nista….

(субота, 10.авг.2019 16:58)
anonymous

Sjecanja nema vise...

Zivi se vise ne sjecaju.
A mrtvi i umrli cute...
Vas je marsal mrzio kralja i otadzbinu..
Najvise je mrzio srpski narod... I partizane...
Predlazem da pobjednik bude.. Aleksandar Rankovic...
I on je srbin bio...
Bio je pravi cetnik...

(субота, 10.авг.2019 15:36)
anonymous

Pametnica!

Ništa nisu znale prethodne generacije. Trebalo je da prođe 90 godina da se neko seti. Najbolje do pola da bude Petar Bojović, a od pola Peko Dapčević.

(субота, 10.авг.2019 14:47)
Добронамјеран

Треба нешто солидније и убједљивије

Умјесто без одеће, требало би га поставити у одјећи правог Српског официра из Првог свјетског рата, на примјер Генерала Петра Бојовића који је ослободио Београд на крају рата, обучену скулптуру истинитог Српског витеза, који би тек тада постао прави Побједник !!!

(субота, 10.авг.2019 13:41)
Srbin iz Nemacke

Za 90 godina samo 30cm

Bolje ga nedirajte, propadaju nam novo izgradjeni autoputevi za mesec dana, toliko kvalitetno se danas radi, sve sto brze,jeftinije i sto veca zarada

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
ponedeljak, 31. mart 2025.
10° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom